Poradniki zakupowe

10 rzeczy, o których należy pamiętać przed zakupem mieszkania

mieszkanie na wynajem poradnik

DYSKUSJA

Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego powinna być przemyślana. Dziś prezentujemy zatem 10 rzeczy, które warto sprawdzić przed dokonaniem wyboru.
zakup mieszkania

 1. Metraż i rozkład pomieszczeń

  Analizując potrzeby i budżet łatwo skupić się na metrażu lokalu, jednak tak naprawdę o jego funkcjonalności decyduje również rozkład pomieszczeń. Połączenie kuchni z salonem to dobry pomysł przy ograniczonej powierzchni. Kupując lokal z rynku pierwotnego, być może masz szansę wpłynąć na układ ścian działowych, z kolei na rynku wtórnym nierzadko pojawiają się z tym kłopoty. Oprócz tego, przed podjęciem decyzji zastanów się, czy niebawem twoja rodzina się nie powiększy i czy nie warto w związku z tym pomyśleć o nieco większym mieszkaniu już teraz.

 2. Dokładna weryfikacja stanu mieszkania

  Jeśli wybierzesz nowe mieszkanie w Poznaniu z rynku pierwotnego kupione w stanie deweloperskim, w odpowiednim momencie czeka cię jedynie kontrole wszystkich instalacji i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Na rynku wtórnym sprawa jest bardziej skomplikowana – dokładnie obejrzyj mieszkanie w poszukiwaniu ewentualnych wad, śladów zalania i uszkodzonych instalacji. Gdy brakuje ci w tej kwestii doświadczenia, poproś o pomoc specjalistę.

 3. Rozmieszczenie okien

  Bagatelizowanym przy wyborze mieszkania czynnikiem bywa rozkład okien. Pamiętaj, że okna zwrócone na północ mogą przełożyć się na spory deficyt nasłonecznienia przez cały rok. Ponadto układ okien wpływa na poziom hałasu w twoich czterech ścianach.
 4. Lokalizacja mieszkania

  Lokalizacja twojego przyszłego mieszkania to jeden z kluczowych czynników. Sprawdź, jak długo zajmą ci dojazdy do pracy i do innych regularnie odwiedzanych miejsc. Przeprowadź test pokonując taką trasę w godzinach szczytu. Udaj się na spacer po dzielnicy i zasięgnij opinii przyjaciół, którzy dobrze ją znają, aby dowiedzieć się czy jest bezpieczna. Ważnym kryterium są także tereny zielone znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.

 5. Udogodnienia dostępne na osiedlu

  Dokładnie zapoznaj się również ze swoim przyszłym osiedlem. Wszechobecna zieleń jest znacznie przyjemniejsza niż świat pełen betonu. Dodatkowym atutem w nowym budownictwie są udogodnienia, takie jak systemy odzyskiwania deszczówki, wiaty rowerowe, infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych czy panele fotowoltaiczne. To wszystko zadecyduje o twoim komforcie i niższych rachunkach.

 6. Dostępna infrastruktura
  Pomyśl o infrastrukturze znajdującej się w bliższej i dalszej okolicy. Czy lokalizacja pozwoli ci na wygodne zrobienie zakupów? Czy w pobliżu znajduje się kino? Czy twoje dzieci będą mogły uczęszczać w okolicy do żłobka, przedszkola lub szkoły? Czy na osiedlu jest siłownia? Określ swoje potrzeby i skonfrontuj je z infrastrukturą dostępną na osiedlu.
 7. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

  Zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile taki istnieje. Dzięki niemu dowiesz się, czy tuż przed twoim balkonem wkrótce nie wyrosną wieżowce, albo nie pojawi się generująca hałas droga szybkiego ruchu.

 8. Dodatkowe koszty

  Pamiętaj, że zakup mieszkania to nie jedyny koszt, jaki poniesiesz. Wykończenie i remont również mocno nadszarpną twój budżet. Dodatkowo czeka cię jeszcze opłata u notariusza, a jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, także podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2%.

 9. Umowa przedwstępna

  Jeśli finansujesz zakup mieszkania kredytem, konieczne będzie podpisanie umowy przedwstępnej. Powinna ona zawierać wypis z księgi wieczystej, termin zawarcia umowy, określenie zaliczki lub zadatku i dokładną cenę kupowanej nieruchomości. Bez tego dokumentu bank odmówi ci kredytu.
 10. Wpis do księgi wieczystej

  Tuż przed podpisaniem umowy przedwstępnej zajrzyj jeszcze do księgi wieczystej, z której dowiesz się, czy hipoteka nie jest obciążona finansowo i czy osoby trzecie nie mają do niej praw.

Wykonanie podobnej checklisty ograniczy ryzyko związane z zakupem mieszkania!

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać