Samo wypuszczenie produktu na rynek to zbyt mało, by cieszyć się spektakularnym sukcesem. Kluczowy jest też marketing, user experience i tzw. odkrywanie produktu. Mowa o podejściu, które zakłada tworzenie tylko takich produktów, które rzeczywiście odpowiadają na potrzeby użytkowników. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i dlaczego warto je wdrożyć? Zapraszamy do lektury!
Odkrywanie produktu — co to takiego?
Odkrywanie produktu, czyli ang. product discovery to nic innego, jak działania mające na celu stworzenie produktu, którego potrzebują użytkownicy. Trzeba mieć bowiem świadomość, że nawet najlepszy i najbardziej innowacyjny pomysł nie musi się przełożyć na sukces finansowy, jeśli dany produkt nie odzwierciedla potrzeb użytkownika.
Odkrywanie produktu można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim wybrany pomysł musi być nieustannie testowany pod kątem działania rynku i potrzeb użytkowników. Zakłada się tutaj z góry, że każda idea może być błędna, więc konieczny jest dowód świadczący o jej jakości z perspektywy odbiorcy. Odkrywanie produktu przekłada się na tworzenie skuteczniejszych i bardziej użytecznych rozwiązań, które później łatwiej wykorzystać w walce o klienta.
Etapy odkrywania produktu — krok po kroku
Product discovery składa się z kilku fundamentalnych kroków. Mowa o:
- Ustaleniu strategii — musimy wiedzieć, dlaczego decydujemy się realizować dany pomysł, jaki jest jego cel i jakie efekty chcemy osiągnąć.
- Doprecyzowaniu wybranych rozwiązań — chodzi o ustalenie, kto ma być użytkownikiem produktu, z jakimi problemami może się on zmagać i jak ten produkt może pomóc mu je rozwiązać.
- Fazie prototypowania — w tym momencie ustalamy, jak rozwiązać problem użytkownika i które z zaproponowanych rozwiązań będzie najskuteczniejsze.
- Weryfikacji i analizie pomysłów — następnie weryfikujemy, czy wybrane rozwiązanie rzeczywiście mają sens. Sprawdzamy, co myślą o nich użytkownicy i czy na pewno dany pomysł może rozwiązać ich problemy.
- Ostatecznym wyborze i planowaniu — na koniec decydujemy, który z pomysłów będzie implementowany i jakie funkcjonalności powinny być stworzone w pierwszej kolejności.
Warto wiedzieć, że za działania związane z odkrywaniem produktu odpowiada Product Manager. Czasami produkt jest też na bieżąco wymyślany przez poszczególne zespoły w firmie, a następnie realizowany przez programistów. Działy produktowe mają za zadanie testować wszelkie rozwiązania poprzez testy A/B, tworzenie prototypów i rozmowy z użytkownikami. Należy pamiętać, że proces odkrywania produktu to zrozumienie jego wizji, a także umiejętność wczucia się w emocje i potrzeby użytkowników.
Podsumowanie
Odkrywanie produktu to przede wszystkim zwiększenie szansy na sukces finansowy. Proces ten pozwala też firmie sporo zaoszczędzić — poszczególne pomysły nie są wdrażane przez zespół deweloperski, dopóki nie będzie jasne, że rzeczywiście mogą się przełożyć na podniesienie wskaźników sprzedaży. W dobie wszechobecnej cyfryzacji i zasypywania rynku najróżniejszymi produktami jest to rozwiązanie niemal obligatoryjne.
DYSKUSJA