Promocje

5 sposobów na zaoszczędzenie na kupowaniu prezentów

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Kupowanie świątecznych prezentów pochłania nawet więcej pieniędzy niż tradycyjne zakupy na Wigilię i dwa dni świąt. Dla osób o niższych dochodach prezenty to niemałe wyzwanie. Są jednak sposoby na to, by zaoszczędzić na kupowaniu prezentów. Oto 5 sposobów na to, by wydać mniej na upominki.

1. Rozsądne zaplanowanie budżetu

planowanie

Kupowanie prezentów trzeba dobrze i rozsądnie zaplanować. Nie można iść na żywioł. Najlepiej zaplanować budżet prezentowy, czyli kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać na wszystkie prezenty, a później podzielić ją na części, jakie przeznaczymy na poszczególne upominki. Dzięki rozsądnemu zaplanowaniu prezentów nie wydamy na nie za dużo, a jednocześnie zadowolimy obdarowanych.

2. Losowanie

losowanie

Jeśli mamy spotkać się na Wigilii całą rodziną, zaproponujmy im losowanie. Zupełnie jak w szkole, kiedy w klasie wymienialiśmy się prezentami losując najpierw kto komu ma kupić prezent. Z rodziną również można coś takiego zrobić. W ten sposób każdy będzie musiał kupić tylko jeden prezent. Dodatkowo warto jeszcze ze wszystkimi ustalić maksymalny budżet, np. 50 lub 100 złotych. Dzięki temu wszystkie prezenty będą miały zbliżoną wartość i unikniemy niezręcznych sytuacji, kiedy kupimy komuś coś taniego, a ktoś nam coś droższego. Losowanie polega bowiem na tym, że nikt nikomu nie mówi, kogo wylosował, a może dojść do sytuacji, że my wylosowaliśmy tę samą osobę, która wylosowała nas. Ponadto różna wartość prezentów mogłaby doprowadzić do konfliktów, zwłaszcza między dziećmi, kiedy np. jedno dostanie konsolę, a drugie misia.

3. Zrzutka na prezent

pieniądze

Znakomitym pomysłem jest umówienie się na składkę na droższy prezent. Dzieci mogą w ten sposób obdarować rodziców, wnuki dziadków, rodzeństwo siostrę lub brata albo kuzyna. Ustalmy z wszystkimi osobami kwotę zrzutki, która nie powinna być zbyt duża. Oczywiście najpierw zaplanujmy, co chcemy kupić i zorientujmy się, ile to będzie kosztować. Następnie podzielmy potrzebną kwotę przez liczbę osób, która ma się na to złożyć. Składka po 20 czy 50 złotych nie obciąży znacząco budżetu.

4. Kupowanie przez internet

bezpieczne zakupy

W internecie można znaleźć dużo tańsze rzeczy niż w sklepach stacjonarnych. Nie brakuje tutaj również przedświątecznych promocji. Jak ktoś nie chce wydać zbyt dużo, internet do dobry wybór. Jednak trzeba pamiętać o kosztach dostawy oraz o tym, by zamawiać prezenty wcześniej. Czasem może się okazać, że trzeba będzie odesłać zakup i poczekać na jego wymianę na nowy albo coś nowego zamówić. Musi być na to zapas czasu. Kurierzy także są przed świętami niezwykle zapracowani, przez co oczekiwanie na dostawę często się wydłuża. Ponadto pamiętajmy zamawiając np. elektryczne urządzenie lub elektronikę, aby podarować je w oryginalnym opakowaniu wraz z całą dokumentacją z paragonem czy fakturą włącznie. Wiadomo, że nie chcemy mówić, ile wydaliśmy na prezent, ale w tej sytuacji nie ma wyboru. Dowód zakupu jest niezbędny w razie potrzeby zwrotu czy wymiany w ramach gwarancji.

5. Własnoręcznie zrobiony upominek

ręcznie zrobiony prezent

Rzecz zrobiona własnymi rękami i podarowana od serca zadowoli każdego obdarowanego. Nie ma lepszego pomysłu na prezent. Jeśli więc mamy zdolności manualne, wykorzystajmy to, zwłaszcza że to naprawdę niewiele kosztuje. Materiały do zrobienia jakiegoś drobiazgu możemy znaleźć nawet w domu. Przy okazji zastosujemy tak ceniony w dzisiejszych czasach recykling. Lepiej stworzyć z czegoś coś, co komuś innemu posłuży, niż wyrzucić to do śmietnika.

Pamiętajmy o tym, że tańsze zakupy nie zawsze mają taką jakość, jakiej byśmy sobie życzyli. Zwracajmy więc uwagę na każdy zakup, zwłaszcza ten zamawiany przez internet i nie kupujmy nikomu rzeczy używanych, choć są zdecydowanie tańsze od nowych. Nigdy nie wiemy, jak długo sprzedający użytkował daną rzecz i jak mocno ją eksploatował, bo niestety nie podają oni takich informacji w opisach bojąc się, że to odstraszy klientów. Nie oznacza to jednak, że nowej i dobrej rzeczy nie możemy kupić w rozsądnej cenie albo z kimś na spółkę.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Promocje