Poradniki zakupoweZa darmo

6 stron, na których możesz za darmo zdobyć wspaniałe czcionki do użytku komercyjnego

free fonts darmowe czcionki

DYSKUSJA

Promocja biznesu w sieci wymaga włożenia sporej ilości wysiłku w warstwę wizualną bloga, profili społecznościowych, reklam, czy produktów cyfrowych. Ważne jest, by wszystko, co tworzysz, pozytywnie się wyróżniało na tle innych materiałów. Bardzo ważny jest między innymi wybór odpowiednich czcionek, jednak za wiele z nich trzeba płacić. Na szczęście w sieci istnieją zasoby, gdzie za darmo znajdziesz czcionki do użytku komercyjnego.

Darmowe czcionki – dlaczego są ważne dla Twojego biznesu i jakie licencje będą najlepsze?

W Internecie coraz trudniej znaleźć darmowe pliki wysokiej jakości do wykorzystania komercyjnego za darmo, jednak nie oznacza to, że ich nie ma. Wręcz przeciwnie – jest ich całkiem sporo, ale nie zawsze są one łatwe do znalezienia.

Warstwa wizualna postów, reklam, profili społecznościowych i innych materiałów jest niezwykle ważna, jednak znalezienie darmowych czcionek to wyzwanie. Po pierwsze, nie każda darmowa czcionka jest darmowa do użytku komercyjnego. Chociaż znajdziesz wiele stron z plikami nieodpłatnymi, to bardzo często takie ich użytkowanie dotyczy tylko użytku prywatnego.

najlepsze strony z darmowymi czcionkami

Darmowe czcionki do użytku komercyjnego musisz zweryfikować, analizując zawsze licencję czcionek. Zazwyczaj jest ona dostępna na stronach, z których możesz je pobrać i musisz się w nią w czytać. Bardzo często jest ona dostępna też w samym pliku czcionek i możesz wyświetlić informacje o licencji w oprogramowaniu do zarządzania czcionkami, w przeglądarce fontów systemowych – jakiegokolwiek systemu operacyjnego używasz.

To jednak nie koniec kruczków. Niektóre fonty są dostępne za darmo do użytku komercyjnego, ale z zastrzeżeniem, że nie wolno ich osadzać w dokumencie, a to oznacza, że musisz je przekonwertować na krzywe lub na grafiki rastrowe przy zapisywaniu końcowej pracy. Nie możesz dołączyć plików z czcionkami do pliku końcowego. To też jest spore utrudnienie, a nieświadomość tego faktu może na ciebie sprowadzić spore problemy. Jeżeli chcesz cieszyć się wolnością i móc legalnie używać i osadzać darmowe czcionki do użytku komercyjnego, zainteresować się musisz przede wszystkim czcionkami na:

  • licencji OFL (Open Font License),
  • licencji CC0 (czcionki w domenie publicznej);
  • licencji MIT (Massachusetts Institute of Technology);
  • licencji CCBY;

Najbardziej bezproblemowe są darmowe czcionki na licencjach OFL i CC0, których możesz używać bez podawania ich oryginalnego autora i ich źródła pochodzenia. W pozostałych przypadkach musisz już informować o tych aspektach, chociaż nadal możesz ich używać w biznesie za darmo. Informowanie o autorze jest niewygodne i często ciężkie do wdrożenia, więc darmowe fonty na tych dwóch licencjach wyszukiwane są najchętniej.

Źródła darmowych czcionek do użytku komercyjnego

Darmowe czcionki znaleźć można na wielu stronach, gdzie zebrane są fonty od różnych twórców. Bardzo często są na nich czcionki bezpłatne, płatne i takie, które darmowe są tylko do użytku osobistego, jednak strony te oferują wygodne filtry.

Google Fonts – Fonts.google.com

Jest to chyba najpopularniejszy zbiór darmowych czcionek, z których zdecydowana większość udostępniana jest na licencji OFL. Wielką zaletą tej strony jest także to, że zawiera ona wiele materiałów edukacyjnych z dziedziny typografii, gdzie możesz nauczyć się podstaw zestawiania ze sobą rozmaitych fontów. Do tego — kiedy wybierzesz interesującą Cię czcionkę — wyświetlają się też na stronie przykłady pokazujące jej udane zestawienia z innymi.

Fonts Arena – Fontsarena.com

Kolejny imponujący zbiór czcionek na rozmaitych licencjach, zawierający wiele plików na licencji OFL i CC0. Jest on podobny do Google Fonts i również posiada on wiele przydatnych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci tworzyć doskonałej jakości grafiki i produkty. Przy każdej czcionce znajduje się typ jej licencji i link do jej tekstu. Również i tutaj otrzymasz sugestie, z jakimi innymi czcionkami możesz zestawić font, który Cię interesuje.

1001FreeFonts.com

Potężny agregator czcionek z wieloma filtrami. Szukasz czcionki imitującej grafitti, wyglądającej tak, jakby napisana była markerem, a może czcionki imitującej kroje używane w tekstach średniowiecznych? Tu łatwo znajdziesz to, czego szukasz. Są tu czcionki na bardzo wielu licencjach, jednak możesz zaznaczyć licencję CC0 i domenę publiczną i ujrzysz tylko czcionki na tych licencjach.

Aka Acid – Aka-acid.com

Jest to wspaniały zbiór czcionek na licencji OFL, gdzie znajdziesz przede wszystkim fonty imitujące bardzo dokładnie pismo odręczne. Jeżeli potrzebujesz właśnie takich fontów, to w pierwszej kolejności zajrzyj właśnie na tę stronę. Większość czcionek imituje pismo dziecięce i pismo nastolatków. Czcionki te doskonale sprawdzają się zatem w produktach papierowych drukowanych na żądanie, takich jak ćwiczeniówki, planery i kalendarze. Doskonałe są też do komiksów i innych grafik, i materiałów dedykowanych właśnie dzieciom i młodzieży.

Fontesk.com

Tutaj znajdziesz wiele niezwykle oryginalnych darmowych czcionek do użytku komercyjnego, jeżeli użyjesz filtrów. Stronę wyróżniają pięknie przedstawione podglądy każdej czcionki, ukazujące jej wszystkie zalety. Możesz sobie od razu wyobrazić, jak będzie się ona prezentować w Twoim projekcie. Darmowe czcionki pobierasz tu w plikach ZIP, w których są również i dokumenty ze szczegółowymi warunkami licencji. Niektóre fonty są oznaczone jako darmowe do użytku komercyjnego i jednocześnie licencjonowane jako OFL. W przypadku tych plików nie musisz zagłębiać się w licencję, gdyż od razu wiesz, że nie musisz podawać ich autora.

W przypadku tych, które są opisane jako darmowe do użytku komercyjnego, ale nie mają dopisku, że są na licencji OFL, będziesz niestety musiał przyjrzeć się plikowi z licencją, jednak zazwyczaj wszystko jest jasno opisane w oddzielnej sekcji. Czasami w pliku takim znajduje się jedynie informacja, że możesz używać czcionki tak, jak chcesz i z uprzejmą prośbą o dokonanie dobrowolnej wpłaty na rzecz autora, a czasami znajdzie się w nim bardziej złożona licencja.

Ciekawe darmowe czcionki dla Twojego biznesu mogą wnieść w niego powiew świeżości. Nie musisz korzystać z płatnych fontów. Zazwyczaj wśród tych nieodpłatnych znajdziesz to czego szukasz. Nie oznacza to jednak, że nie warto płacić – czasami można znaleźć płatne czcionki w bardzo atrakcyjnych cenach, między innymi w ramach rozmaitych promocji. Niektóre strony umożliwiają też wykupienie miesięcznego abonamentu, dzięki któremu możesz komercyjnie używać dowolnych z tysięcy fontów bez dodatkowych opłat i informowania o ich autorstwie, co też może być ciekawą alternatywą – doskonałym przykładem jest tu CreativeFabrica.

darmowe próbki bebilon dla dzieci

Zdarzają się też strony pojedynczych autorów czcionek, na których umieszczają oni swoje prace i pozwalają na użycie fontów do celów komercyjnych, jednak strony takie są zazwyczaj ciężkie do odszukania. Może Ci w tym jednak czasami pomóc Twitter lub Instagram.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać