Poradniki zakupowe

7 błędów, które popełniasz, oglądając mieszkanie na wynajem

zakup mieszkania

DYSKUSJA

Szukasz idealnego mieszkania na wynajem, które będzie miało atrakcyjną lokalizację, komfortowy układ i korzystną cenę? Najlepsze oferty znikają w mgnieniu oka, więc czujesz, że decyzję o zawarciu umowy musisz podjąć bardzo szybko? Niestety podczas oglądania lokalu w pośpiechu można łatwo wpaść w pułapkę. Dowiedz się, jakie błędy można popełnić w trakcie wizyty w potencjalnym mieszkaniu do wynajęcia.
mieszkanie na wynajem poradnik

Płacenie za oglądanie mieszkania

Płacenie za oględziny wynajmowanej nieruchomości to popularna metoda wyłudzenia pieniędzy. Oszuści pobierają opłaty od zainteresowanych osób, a potem… przestają odbierać telefony. Z pewnością nie jest to miłe doświadczenie, dlatego lepiej unikać nieruchomości, za których obejrzenie trzeba płacić.

Warto pamiętać, że opłat za oglądanie lokali nie pobierają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które oferują mieszkania na wynajem instytucjonalny. Więcej informacji o tego typu inwestycjach znajdziesz np. na stronie deweloperów.

Niesprawdzanie, czy działają instalacje

Podczas oględzin lokalu wielu właścicieli opowiada o nim w samych superlatywach. Często podkreślają oni, że nieruchomość jest świeżo wyremontowana, a więc można mieć pewność, że wszystko działa, tak jak należy. Jednak pamiętaj, że niektórzy wynajmujący… lubią mijać się z prawdą. Dlatego warto np. “przypadkowo” nacisnąć włącznik i sprawdzić, czy światło na pewno działa lub np. odkręcić kran i upewnić się, że administrator nie zakręcił zaworów.

Skupianie się na rozmowie z właścicielem

W trakcie rozmowy z właścicielem wiele osób z grzeczności skupia swój wzrok wyłącznie na nim. To błąd, który może słono kosztować! Podczas konwersacji wynajmujący może łatwo odciągnąć Twoją uwagę od różnych wad lokalu, np. od pleśni na ścianach, niedomykających się okien czy uszkodzonych mebli. Dlatego dobrym pomysłem jest zabranie na oględziny drugiej osoby. Niech ona zajmie się rozmową z właścicielem. Ty w tym czasie dokładnie obejrzyj każdy kąt.

Niezwracanie uwagi na niezgodność stanu lokalu z jego opisem

Opublikowanie w internecie ogłoszenia z mieszkaniem na wynajem to jeden z najpopularniejszych sposobów na znalezienie najemcy. Wielu właścicieli tworzy barwne opisy, które mają zachęcić klientów do skorzystania z ich propozycji.

Niestety zdarza się, że informacje podane w ofercie nie są zgodne z prawdą. Dlatego nie bierz ich za pewnik, a podczas oględzin mieszkania dokładnie sprawdź, co jest faktem, a co pustą obietnicą.

Nieustalenie opłat

Podczas oglądania mieszkania warto dokładnie zapytać, ile wynoszą opłaty za wynajem nieruchomości. Zapytaj nie tylko o czynsz i odstępne, ale także koszty wywozu śmieci czy ogrzewania. Stawki za te usługi mogą znacznie podwyższyć całkowity koszt korzystania z mieszkania!

Niepytanie o udogodnieni

Podczas oglądania mieszkania koniecznie pytaj o udogodnienia, czyli np. o możliwość korzystania z piwnicy, komórki lokatorskiej czy z miejsca parkingowego. Ich brak może znacznie pogorszyć komfort korzystania z nieruchomości!

Nieznana okolica

Ostatnim, ale równie ważnym błędem, który popełniają przyszli najemcy, jest niesprawdzanie okolicy lokalu. Brak w jego pobliżu np. przystanku autobusowego może sprawić, że będziesz mieć problemy z dotarciem do pracy czy na uczelnię albo że będzie Cię to kosztować dużo czasu. Dlatego podczas oględzin mieszkania dokładnie sprawdź, co znajduje się w jego pobliżu.

Pamiętaj o powyższych pułapkach, a unikniesz wielu nieprzyjemności podczas szukania idealnego mieszkania na wynajem.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać