Za darmo

Benefity pracownicze na umowie o pracę – czego możesz się spodziewać?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

O decyzji rozpoczęcia zatrudnienia w danej firmie w większości przypadków decyduje wysokość wynagrodzenia. Jednak coraz więcej osób zwraca uwagę również na elementy pozapłacowe, tzw. benefity pracownicze, a także kulturę i atmosferę w pracy. Czym są dodatki do wynagrodzenia i jakich świadczeń możesz się spodziewać na umowie o pracę?

W tym artykule dowiesz się:

 • jakie benefity najczęściej wykorzystywane są przez pracodawców;
 • co zrobić, aby świadczenia były atrakcyjne dla pracowników;
 • co zyskujesz dzięki dobrze dopasowanym benefitom pracowniczym.

 

benefity pracownicze

Benefity dla pracowników – co to jest?

Benefity pracownicze to wszystkie świadczenia, dodatki oferowane przez pracodawcę do zatrudnienia. Najczęściej przyjmują one formę pozapłacową, a ich celem jest przyciągnięcie wykwalifikowanego pracownika do firmy i zatrzymanie go na dłużej. Na współczesnym rynku pracy odgrywają niezwykle ważną rolę – nie są już bowiem miłym dodatkiem, ale standardem, którego pracownicy oczekują.

Wszystko przez aktualną sytuację na rynku zatrudnienia. Przedsiębiorstwa mają coraz to większe problemy ze znalezieniem wartościowego i wykwalifikowanego pracownika. Muszą więc znacznie silniej niż wcześniej walczyć z konkurencją o przyciągnięcie uwagi takiej osoby. Widać to szczególnie wśród dużych firm oraz korporacji.

Mali przedsiębiorcy rzadko decydują się na benefity pracownicze ze względu na koszty – często w ramach umowy o pracę możemy korzystać tylko z ubezpieczenia na życie.
rozmowa kwalifikacyjna o pracę

Zalety pozapłacowych benefitów pracowniczych

Benefity pracownicze czynią ofertę bardziej atrakcyjną. Bez wątpienia mają wpływ na ilość wysyłanych przez potencjalnych kandydatów dokumentów aplikacyjnych. Jednocześnie dobrze dopasowane benefity zmniejszają rotację pracowników oraz poprawiają efektywność wykonywanych obowiązków. Motywują do podjęcia zatrudnienia i budują lojalność wobec firmy.
Jednak nie każde pozapłacowe świadczenie odegra taką rolę. Niektóre z nich nie zadowolą Twoich pracowników, jeśli ich do nich nie dopasujesz. Dodatki powinny być dobrane do wieku, płci oraz preferencji Twojej kadry. W przeciwnym razie zamiast wdzięczności pojawi się niesmak i rozczarowanie – a tego nie chce żaden pracodawca.

Dobre benefity dla pracowników:

 • zaspokajają potrzeby osób, które je otrzymują;
 • zachęcają do podjęcia pracy;
 • pokazują, że pracodawcy zależy na pracowniku;
 • zwiększają lojalność wobec firmy.

Benefity pracownicze – rodzaje

Najczęściej wśród dodatków pozapłacowych pojawiają się prywatne ubezpieczenie zdrowotne oraz nieśmiertelna karta Multisport. To jednak nie jedyne świadczenia oferowane przez pracodawców.

Wśród pozostałych benefitów dla pracowników znajdziemy:

 • dofinansowania do szkoleń czy kursów;
 • bony zakupowe i paliwowe;
 • ubezpieczenie na życie;
 • świąteczne paczki;
 • posiłki dla pracowników oraz darmowe przekąski w pracy;
 • bilety do kina i na widowiska sportowe.
 • karnety do siłowni lub na inne aktywności sportowe np. Multisport

Pracodawcy często decydują się również na udostępnienie pracownikowi sprzętu do wykorzystania w celach prywatnych, organizują przestrzeń do odpoczynku i gier w miejscu pracy oraz dofinansowują urlop (tzw. wczasy pod gruszą).

Benefitem jest także podejście hybrydowe i możliwość pracy kilka dni w tygodniu w domu. W takim przypadku pracodawcy często zobowiązują się do pokrycia kosztów związanych z internetem oraz sprzętem do pracy.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

1 Komentarz

 1. […] nie macie karty Multisport lub nie wiecie co to jest – zachęcam do przeczytania artykułu na temat benefitów pracowniczych i samej karcie […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Za darmo