Bezpłatny wstęp do muzeów – co warto zwiedzić?
DYSKUSJA

Z kulturą na bakier? Czas nadrobić zaległości. Odkryj Polskę za darmo! Najciekawsze muzea z bezpłatnym wstępem.

Okazja jest adresowana do wszystkich fanów historii i zabytków, ale także i do turystów, który odwiedzają daną miejscowość.

Kiedy muzea udostępniają swoje zbiory za darmo?

Darmowe zwiedzanie najczęściej przypada w dni robocze, kiedy muzea są mniej zatłoczone, co daje możliwość spokojnego podziwiania eksponatów. Ale nie jest to regułą.

Odstępstwem od normy jest chociażby coraz popularniejsza w Polsce formuła pod postacią „nocy muzeów„.

Wyobraź sobie miasto, które po zmroku ożywa światłem wystaw, odgłosem kroków w zabytkowych wnętrzach i szumem rozmów pasjonatów historii i sztuki.

Tak właśnie wygląda Noc Muzeów – jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Europie. To jedyna taka noc w roku, kiedy setki muzeów, galerii i instytucji kultury otwierają swoje drzwi dla zwiedzających za darmo i oferują specjalne atrakcje – od pokazów na żywo po warsztaty i zwiedzanie z przewodnikami.

W Polsce Noc Muzeów odbywa się zazwyczaj w majowy weekend, przyciągając tłumy spragnionych wiedzy i unikalnych doświadczeń. Co ciekawe, w niektórych miejscach można zobaczyć eksponaty niedostępne na co dzień – jak np. tajne archiwa czy podziemne schrony.

W Warszawie jednym z hitów jest zwiedzanie Belwederu, w Krakowie – nocne odkrywanie podziemi Rynku, a w Gdańsku – wizyty w dawnych bastionach obronnych. To także doskonała okazja, by spojrzeć na kulturę z innej perspektywy i poczuć atmosferę, której nie da się doświadczyć w zwykły dzień.

Chociaż kolejki do najpopularniejszych miejsc bywają długie, warto uzbroić się w cierpliwość – bo Noc Muzeów to więcej niż zwykłe zwiedzanie. To podróż w czasie, spotkanie z historią i okazja do zobaczenia miast w zupełnie nowym świetle. Jeśli jeszcze nie brałeś udziału w tym wydarzeniu, koniecznie zaplanuj noc pełną kulturalnych wrażeń – gwarantujemy, że nie pożałujesz!

Odkrywaj polskie muzea za darmo

Niewiele osób jednak wie, że niemal każde muzeum oferuje bezpłatny wstęp w jeden dzień w tygodniu. Poniżej przedstawiamy aktualizowaną na bieżąco listę:

Poznań

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości: wtorek

Ekspozycja stała, prezentowana w celi 58, przedstawia martyrologię Wielkopolan w czasie okupacji hitlerowskiej, zatytułowana jest „Męczeństwo więźniów Fortu VII w okresie II wojny światowej”.



Wielkopolskie Muzeum Niepodległości: piątek

Muzeum dokumentuje wybuch i przebieg Powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919. Poza tym przedstawia dzieje ruchu niepodległościowego Wielkopolski od pierwszej połowy XIX wieku do końca dwudziestolecia międzywojennego. Zbiory obejmują materiały ikonograficzne (fotografia, rysunek, malarstwo, rzeźba), dokumenty, umundurowanie, militaria, sztandary i odznaczenia.

Muzeum Narodowe w Poznaniu: sobota

W swoich różnorodnych, przebogatych zbiorach przechowuje i udostępnia dziedzictwo wieków i pokoleń, wiedzy, trudu i pasji ludzi zbiory te gromadzących, a pośród nich – „klejnoty”, godne światowej galerii. Stworzone w różnych wiekach i czasach, czekając na odwiedzającego muzeum, gotowe dziś, właśnie jemu dostarczyć osobistego. niezastąpionego doświadczenia.

Muzeum Archeologiczne: sobota

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu to muzeum poświęcone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci: niedziela

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ten nowo powstały budynek znajdujący się na Ostrowie Tumskim kryje w sobie olbrzymi wykop archeologiczny, miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału grodu poznańskiego z X w. Zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii średniowiecznej. Dzięki nowoczesnemu otoczeniu i multimedialnym metodom przybliżania tematyki średniowiecza, każdy ma niepowtarzalną okazję do poznawania dziejów tego miejsca pod różnym kątem i z różnej perspektywy.

Muzeum Bambrów Poznańskich: cały tydzień

Muzeum Bambrów Poznańskich to unikalna placówka kulturalna, w której zapoznać się można z historią osadników z Bambergu, przybyłych na ziemie poznańskie w XVIII w. oraz kulturą wsi wielkopolskiej. Ekspozycja prezentuje chatę typową dla wsi podpoznańskiej przełomu XIX i XX wieku, charakterystyczne stroje Bamberek, narzędzia oraz pamiątki rodów Bambrów, których potomkowie do dziś stanowią cześć społeczności miasta Poznania.

Kalisz

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej: Niedziela

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej należy do grona najstarszych polskich placówek muzealnych. Pierwsze próby utworzenia w Kaliszu muzeum podjęto już w 1883 roku, ale na skutek braku zgody władz carskich do zorganizowania „Wystawy archeologicznej i zabytków sztuki” doszło dopiero w 1900 roku. Muzeum zwiedzać można za darmo w każdą niedzielę.



Kraków sukiennice muzeum

Kraków

Katedra na Wawelu: sobota

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku.

Fabryka Schindlera: poniedziałek

Fabryka założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Zamek Królewski na Wawelu: poniedziałek

Zamek Królewski na Wawelu to zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

Podziemia Rynku: wtorek

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, ze pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku.

Muzeum Lotnictwa Polskiego: wtorek

Muzeum Lotnictwa w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200.

Arsenał – Galeria Sztuki Starożytnej: niedziela

W Galerii Sztuki Starożytnej mieszczącej się w sali 1. piętra dawnego Arsenału Miejskiego (ul. Pijarska 8) eksponowane są zabytki starożytnych kultur śródziemnomorskich należące do zbiorów Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie i do depozytu Rodziny Potockich z Krzeszowic.

bebilon-750-200 próbki mleka

Muzeum Narodowe w Krakowie: niedziela

Muzeum Narodowe w Krakowie to najstarsze muzeum narodowe w Polsce. Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum Narodowe w Krakowie liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez Muzeum Narodowe. Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka polska (malarstwo, rzeźba, rysunek, rzemiosło artystyczne). Muzeum posiada jednakże sporo eksponatów zachodnioeuropejskich oraz kolekcję sztuki cerkiewnej. Ponadto Muzeum Narodowe w Krakowie zgromadziło bardzo cenny zbiór sztuki Dalekiego Wschodu, głównie japońskiej. Prócz dzieł sztuki Muzeum gromadzi zbiory biblioteczne (wśród nich stare druki, rękopisy i kartografię), numizmaty i dawną fotografię.

Sukiennice: niedziela

Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Tak jak i w przeszłości budynek ten spełnia przede wszystkim funkcje handlowe, dziś jednak zamiast kupców odwiedzają Sukiennice przede wszystkim turyści.

Pałac Krzysztofory: wtorek

Pałac „Pod Krzysztofory”, popularnie zwany „Krzysztofory” lub niepoprawnie pod Krzysztoforami – zabytkowa kamienica znajdująca się w Krakowie, w dzielnicy I Stare Miasto przy ul. Szczepańskiej 2, na rogu Rynku Głównego 35.

Rydlówka: wtorek

Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja Wesela Wyspiańskiego.

Muzeum Nowej Huty: środa

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u.

muzea we Wrocławiu

Wrocław

Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki: wtorek

To największa na Dolnym Śląsku i zarazem jedna z największych i najstarszych tego typu instytucji w Polsce, dedykowana fotografii i sztuce o prowieniencji fotomedialnej.

bebilon-750-200 próbki mleka

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego: codziennie

Poświęcone jest historii nauki, medycyny, farmacji i aptekarstwa oraz rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia. Podkreśla to układ ekspozycji – od pracowni alchemicznej w piwnicy, przez wnętrze renesansowej apteki na parterze, wystawę poświęconą lekowi naturalnemu i dawnym narzędziom do produkcji środków leczniczych, po ekspozycję przedstawiającą analityczną aparaturę pomiarową oraz leki syntetyczne i półsyntetyczne na piętrze drugim.

Pałac Królewski: Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej: wtorek

Jedyna instytucja w w Polsce, która gromadzi medale, monety, ordery.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł: wtorek

Największa w kraju kolekcja polskiej sztuki współczesnej, której historia sięga lat sześćdziesiątych XX w. Liczy ponad 30 tys. eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne, począwszy od malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki i fotografii aż po environment, projekty konceptualne, dokumentacje happeningów oraz sztukę wideo.

Muzeum Architektury: środa

Jedyna instytucja muzealna w Polsce poświęcona w całości historii architektury oraz architekturze współczesnej.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji: środa

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest jedyną w Polsce placówką muzealną gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r.

Muzeum Współczesne Wrocław: czwartek

Program wystawienniczy Muzeum Współczesne Wrocław koncentruje się na promowaniu oraz popularyzowaniu lokalnych i najnowszych zjawisk sztuki współczesnej.



Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego: czwartek

Muzeum Teatru to nie tylko okazja do poznania historii wrocławskich teatrów, ale także szansa na zabawę z głosem i ciałem – narzędziami aktorów teatralnych.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej: czwartek

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu prezentuje dokonania wrocławskich artystów i rzemieślników od czasów najdawniejszych po współczesność.

Muzeum Archeologiczne: czwartek

Należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Muzeum było i jest nastawione na pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska. W Muzeum przechowywane są eksponaty: od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX wiek).

Muzeum Militariów: czwartek

Muzeum Militariów mieści się w budynku Arsenału Miejskiego i stanowi naturalną kontynuację wojskowego przeznaczenia tej budowli obronnej oraz dawnego magazynu broni. Jego zbiory eksponowane są na czterech wystawach stałych: Broń Dawna, Broń Palna oraz Broń Biała, na której prezentowane jest uzbrojenie żołnierza polskiego od XVIII aż do XX wieku, w tym wyjątkowo cenna kolekcja szabel i innej broni siecznej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu: sobota

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to bogaty zbiór sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Do obejrzenia są dzieła Matejki czy Lucasa Cranacha starszego.

Muzeum Etnograficzne: sobota

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, gromadzi obiekty z zakresu kultury materialnej, sztuki, tkanin i strojów oraz folkloru.



zamek królewski - muzeum

Warszawa

Zachęta: czwartek

Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: codziennie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest państwową instytucją kultury utworzoną przez Ministra Kultury zarządzeniem nr 6 z dnia 29 kwietnia 2005 r. Od 2008 tymczasowa siedziba muzeum mieści się w byłym Domu Meblowym „Emilia”.

Muzeum Narodowe: wtorek

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927–1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Bezpłatny wstęp do warszawskiego Muzeum Narodowego dotyczy wyłącznie wystaw stałych.

Muzeum F. Chopina: niedziela

Zainteresowanych nowościami w Muzeum zaciekawi na pewno nowa wersja portretu Chopin na łożu śmierci autorstwa Alberta Graefle’a w zbiorach ikonograficznych Muzeum Chopina.

Łazienki Królewskie: piątek

Do spaceru po Łazienkach Królewskich nie należy chyba nikogo nawet namawiać! Wiosna rozkwita, więc zakładamy płaszcze, wygodne buty i pędzimy do Łazienek!

Zamek Królewski: niedziela

bebilon-750-200 próbki mleka

W 2011 roku zostały zakończone prace renowacyjne na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2015 oddano do użytku ogród górny, co oznacza niemal całkowite zakończenie restytucji kompleksu zamkowego.

Muzeum Karykatury: wtorek

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego to muzeum zajmujące się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej.

Muzeum Powstania Warszawskiego: niedziela

Muzeum historyczne w Warszawie utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego to hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.

Pałac w Wilanowie: czwartek

Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Kolejni właściciele z rodu Potockich, a następnie Branickich udostępniali nieprzerwanie wilanowskie zbiory.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: czwartek

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to instytucja kultury, w której różne dziedziny sztuki współistnieją, wzajemnie na siebie oddziałują i przekraczają własne granice. CSW zwraca przy tym szczególną uwagę na związki między sztuką a społeczeństwem, a także na interdyscyplinarność, interaktywność, produkcje o charakterze site-specific, różne formy współdziałania, sieciowania, koprodukcji. CSW chce rozwijać się bardziej jako przestrzeń poszukiwań artystycznych, badań, laboratoriów, warsztatów, eksperymentów, niż pozostawać miejscem tradycyjnych wystaw.

Muzeum Warszawskiej Pragi: niedziela

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, to placówka chroniąca i propagująca dziedzictwo całego obszaru prawobrzeżnej Warszawy, jedno z pierwszych w historii miasta muzeów zlokalizowanych na prawym brzegu Wisły. Zostało zlokalizowane na prawym brzegu Wisły, przy ul. Targowej 50/52, w jednych z najstarszych zachowanych obiektów mieszkalnych na terenie prawobrzeżnej Warszawy.

Żydowski Instytut Historyczny: poniedziałek

bebilon-750-200 próbki mleka

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma to jedna z najważniejszych na świecie placówek naukowo-badawczych zajmujących się dziejami Żydów.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: środa

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów.

Stacja Muzeum: poniedziałek

Któż z nas za młodu nie chciał choć przez chwilę być kolejarzem? W Stacji Muzeum można spełnić to marzenie! Muzeum prezentuje unikalne mundury, modele kolejowe, starodawne telefony, skasowane bilety sprzed ponad wieku i wiele innych skarbów. Ale największe wrażenie robią oczywiście pociągi i lokomotywy – niektóre z nich to unikaty na skalę światową.

Muzeum Legii Warszawa: poniedziałek

Muzeum Legii Warszawa mieści się na terenie stadionu „Wojskowych” – pod Trybuną Północną, przy recepcji klubu. Jest to pierwsze i jak dotychczas jedyne muzeum tego typu w Polsce. Jego powstanie zainicjował wieloletni kibic warszawskiego zespołu, a obecnie jego kustosz – Wiktor Bołba. Wstęp do muzeum jest darmowy, a co trzy miesiące prezentowana jest nowa, tematyczna wystawa.

Muzeum Geologiczne: codziennie

Jedyne muzeum geologiczne w Polsce, w którym zobaczysz kompletny zbiór skał, odzwierciedlający geologiczną budowę naszego kraju

Dom Spotkań z Historią: wtorek

Dom Spotkań z Historią mieści największe w Polsce archiwum historii mówionej XX wieku.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie: wtorek

bebilon-750-200 próbki mleka

Odwiedź miejsce, w którym 7 listopada 1867 roku przyszła na świat Maria Skłodowska. Jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla i jedyna laureatka w historii uhonorowana w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych – fizyki i chemii.

Narodowe Muzeum Techniki: wtorek

Setki nowych eksponatów, nowa scenografia i nieodmiennie fascynująca historia techniki na wyciągnięcie ręki.

Muzeum Ziemi PAN: wtorek

W Muzeum Ziemi znajduje się obecnie około 190 000 eksponatów. Podziwiaj więc niesamowitą, największą w Polsce kolekcję minerałów i skał. Odkryj wielką kolekcję bursztynu, a wśród nich okazy o naprawdę imponujących rozmiarach. Wejdź też do sali, w której panują kosmiczne ciemności. Tu, zawieszone w przestrzeni, podświetlane meteoryty zobrazują Ci nieskończoność wszechświata i skrywane przezeń tajemnice.

Centrum Pieniądza NBP: codziennie

Kto to wymyślił monetę, jak powstaje banknot, na jakiej zasadzie działa bankomat i karta kredytowa? Na te i wiele innych z pozoru banalnych, a w rzeczywistości skomplikowanych pytań znajdziemy odpowiedź w multimedialnym Centrum Pieniądza NBP.

Zamek Królewski w Warszawie: środa

Zamek Królewski to dawna siedziba władców Polski. Wejdź do środka i obejrzyj królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Zwróć uwagę na oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy.

Muzeum Katyńskie: środa

Katyń to symbol męczeństwa tysięcy Polaków i okrucieństwa sowieckiego okupanta. To także dziesięciolecia świadomego zakłamywania historii i prześladowania osób domagających się prawdy o losach polskich jeńców wojennych.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: środa

bebilon-750-200 próbki mleka

Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Poczujesz się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który w 1683 roku zatrzymał ich pochód przez Europę. Władca, który zyskał w Europie przydomek nieustraszonego Lwa Lechistanu mieszkał w nim razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką.

Muzeum Warszawy: środa

Muzeum Warszawy jest najważniejszą miejską instytucją kultury, która dba o pamięć tego niezwykłego miasta i jego mieszkańców. Ma siedzibę w samym sercu stolicy, w 11 połączonych kamienicach na Rynku Starego Miasta. To tu znajduje się 21 gabinetów, w których prezentowane są m.in. syreny warszawskie, pocztówki, plany i mapy, ubiory, fotografie i opakowania firm warszawskich.

Muzeum Azji i Pacyfiku: czwartek

Muzeum Azji i Pacyfiku powstało w 1973 roku z kolekcji Andrzeja Wawrzyniaka, przekazanej w darze na rzecz państwa polskiego.

Fotoplastikon Warszawski: czwartek

Dla jednych miejsce spotkań, dla innych okno na świat, dla jeszcze innych niemy świadek historii stolicy i oryginalne miejsce z klimatem przedwojennej Warszawy. Fotoplastikon Warszawski w Al. Jerozolimskich 51 jest unikatowy.

Muzeum Sportu i Turystyki: piątek i sobota

Muzeum ma w swoim dorobku ponad sto pięćdziesiąt wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą

Muzeum Literatury: środa

Celem i zadaniem Muzeum Literatury jest wszechstronne zainteresowanie się i otoczenie opieką spuścizn i pamiątek związanych z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce w sensie terytorialnym i historycznym.

Łódź

Muzeum Kinematografii: wtorek



Muzeum Kinematografii gromadzi filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią. Muzeum jest instytucją podległą samorządowi Łodzi.

Muzeum Sztuki w Łodzi: czwartek

Główną osią programową Muzeum Sztuki w Łodzi jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta.

Centralne Muzeum Włókiennictwa: sobota

Zainteresowania naukowe, kolekcjonerskie i popularyzatorskie muzeum obejmują wszystko, co pozostaje w związku z włókienniczym procesem produkcyjnym – od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu i technice przetworzenia. Zbiory są gromadzone, opracowywane naukowo, konserwowane i w różnej formie udostępniane przez specjalistyczne działy muzeum.

Muzeum Miasta Łodzi: niedziela

Muzeum Miasta Łodzi – łódzkie muzeum mające swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej.

Gdańsk, Gdynia, Sopot

Ekspozycja Plenerowa Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni: poniedziałek

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni posiada eksponaty związane z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej. Powstało w Gdyni 28 czerwca 1953 roku. 24 lutego 1960 częścią instytucji stał się zaadaptowany na muzeum okręt ORP Burza.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska: wtorek

W ramach Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zwiedzać za darmo można we wtorki Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphangena, Muzeum Poczty Polskiej i Muzeum Bursztynu.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku: sobota



Muzeum Archeologiczne w Gdańsku utworzone zostało w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego Średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu.

Sala BHP: codziennie

Historyczna Sala BHP mieści się w ceglanym budynku z XIX wieku, który w 2006 roku doczekał się remontu i aktualnie pełni rolę całorocznego centrum konferencyjno-wystawienniczego oraz muzeum. Właścicielem Sali jest NSZZ Solidarność.

Katowice

Muzeum Śląskie: wtorek

Muzeum Śląskie w Katowicach zostało powołane do życia uchwałą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939. Restytuowane w 1984, w 2006 wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W 2015 instytucja uzyskała swoją nową, docelową siedzibę w nowoczesnym kompleksie gmachów w Katowicach przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku.

Szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie: sobota

W każdą sobotę zwiedzać za darmo wystawy we wszystkich gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie. W skład Muzeum Narodowego wchodzą m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historii Szczecina, gmach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego i Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.Warto dodać, że w soboty Muzeum Narodowe w Szczecinie jest otwarte w g. 10:00 – 18:00.

Muzeum Techniki i Komunikacji: wtorek

Muzeum Techniki i Komunikacji to unikatowe zbiory samochodów, tramwajów, motocykli i innych pojazdów. Najcenniejsza w zbiorach jest kolekcja 32 zabytkowych samochodów i 56 motocykli kupiona w 2007 r., za którą muzeum zapłaciło 1 mln 200 tys. zł warszawskiemu kolekcjonerowi Leszkowi Liszewskiemu.

Bydgoszcz

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy: sobota

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to największe muzeum w Bydgoszczy działające od 1923 r. Swoje korzenie ma w Towarzystwie Historycznym Obwodu Noteckiego, które powstało w 1880 roku. Głównym profilem jego działalności miało być prowadzenie badań naukowych na terenie regionu, z czasem zaczęto gromadzić przeróżne pamiątki.

Białystok

Muzeum Wojska Polskiego: sobota

bebilon-kwadrat

Początki Muzeum Wojska w Białymstoku sięgają roku 1968. Znajduje się w ścisłym centrum miasta. Jest największą tego typu instytucją w województwie podlaskim oraz jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów. W ciągu ponad 40 lat działalności Muzeum Wojska zebrało pokaźną kolekcję eksponatów. Pochodzą one z zakupów i wykopalisk, ale również z darów mieszkańców miasta i lokalnych jednostek wojskowych.

Częstochowa

Muzeum Częstochowskie: środa

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię. Muzeum Częstochowskie dysponuje wieloma obiektami wystawienniczymi w Częstochowie i jej okolicach.

Toruń

Muzeum okręgowe w Toruniu: środa

Jedno z najstarszych muzeów w Polsce, mieszczące się w gotyckim Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Oprócz tego zbiory wystawiane są w 5 oddziałach Muzeum Okręgowego zlokalizowanych na toruńskiej starówce: Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Kamienica Pod Gwiazdą, Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika.

Centrum Sztuki Współczesnej: czwartek

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zostało powołane do życia w lutym 2006. Toruńskie CSW jest pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 obiektem, poświęconym sztuce współczesnej. Autor koncepcji budynku, Edward Lach, zaproponował architekturę, korespondującą w skali i charakterze (ceglana fasada) z historycznymi obiektami Torunia, manifestując jednocześnie nowoczesność rozwiązań architektonicznych.

Opole

Muzeum Wsi Opolskiej: poniedziałek

Muzealna ekspozycja na wolnym powietrzu składa się z prawie 50 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są wyposażone i urządzone wewnątrz w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble. Jest ona swego rodzaju „zaklętą w drewnie” historią wsi śląskiej, która przez bezpośredni, niemalże namacalny, kontakt z eksponatami staje się bardziej dostępna i zrozumiała dla zwiedzających.

Muzeum Śląska Opolskiego: sobota

Muzeum Śląska Opolskiego jest instytucją z ponad 100 letnią tradycją. Zostało założone w 1900 roku jako Muzeum Miejskie w Opolu. W 1950 roku zmieniono jego nazwę na Muzeum Śląska Opolskiego, pod którą funkcjonuje obecnie.

Olsztyn

Muzeum Warmii i Mazur: środa

bebilon-kwadrat

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej. Pierwsze muzeum w Olsztynie zostało otwarte w lipcu 1921. Było to wówczas muzeum regionalne o charakterze plebiscytowo-etnograficznym.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Tematy:

8 Komentarze

  1. A Wrocław?

    1. @Bartłomiej ups. Rzeczywiście zapomniałem. W najbliższym czasie uzupełnię. ;)

  2. Co do Krakowa, można jeszcze dodać Muzeum Inżynierii Miejskiej (www.mimk.com.pl) we wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

  3. Centrum dialogu przełomy w Szczecinie, wstęp wolny w soboty :)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Za darmo