Canva wkracza do polskich szkół z przytupem w ramach programu Canva for Education. To kolejny prezent dla uczniów i nauczycieli po darmowych laptopach.
Czym jest Canva i jakie daje korzyści?
Canva to bezpłatne narzędzie do projektowania grafiki dostępne online. Pozwala na tworzenie postów na mediach społecznościowych, prezentacji, plakatów, filmów wideo, logotypów i innych materiałów. Działa intuicyjnie i oferuje szeroki wybór gotowych szablonów, co ułatwia projektowanie dla osób indywidualnych i firm. Warto dodać, że Canva jest dostępna w wielu językach i jest używana w ponad 190 krajach na całym świecie przez kilkaset milionów użytkowników na całym świecie.
Aplikacja Canva w edukcji daje kilka kluczowych korzyści i przewag:
- Nauka wizualna: Przekształcanie skomplikowanych koncepcji w łatwe do zrozumienia infografiki, mapy myśli i diagramy.
- Współpraca: Praca wspólna nad projektami, dzięki funkcjom wspierającym współpracę w czasie rzeczywistym, pracę zespołową i komunikację.
- Kreatywność: Uwolnienie potencjału i kreatywności, który wraz z niekończącymi się możliwościami projektowania pomaga w rozwoju umiejętności artystycznych i rozwiązywaniu problemów.
- Umiejętności prezentacji: Projektowanie prezentacji, aby komunikować swoje pomysły w jasny i skuteczny sposób.
- Narzędzia organizacyjne: Tworzenie planerów, harmonogramów i materiałów edukacyjnych, aby nauka była bardziej zorganizowana i efektywna.
Jakie są założenia i cele programu Canva for Education?
Canva for Education to bezpłatne narzędzie stworzone z myślą o nauczycielach oraz uczniach. Zostało dostosowane do specyfiki nauczania i edukacji. Ma za zadanie inspirować nauczycieli i angażować uczniów do nauki.
Canva w edukacji pozwala tworzyć i personalizować konspekty lekcji, infografiki, plakaty, filmy i wiele więcej.
Dodatkowo nauczyciele korzystający w swojej pracy szkolnej z Canvy mają dostęp do tysięcy gotowych, wysokiej jakości szablonów edukacyjnych, które mogą dostosować do potrzeb uczniów. To oszczędza czas i ułatwia tworzenie materiałów.
Dodatkowo, na platformie Canva nauczyciele mają możliwość zapraszania uczniów do współpracy. Dzięki czemu wspólnie mogą tworzyć, edytować i udostępniać projekty, co sprzyja interakcji i kreatywności w procesie nauki. Canva for Education to wszechstronne narzędzie, które wspiera proces dydaktyczny i rozwija umiejętności wizualne uczniów.
Platforma Canva dla szkół pozwala na integrację ze wszystkimi popularnymi narzędziami do nauki, takimi jak Schoology, D2L, Moodle, Blackboard, Google Classroom, Canvas i Microsoft Teams. Połączenie platformy z zewnętrznym systemem e-learningowym to wartość dodana, którą można przekuć na dodatkowe zaangażowanie i możliwości edukacyjne.
Współpraca Canvy z polskim Ministerstwem Edukacji Narodowej jest dowodem na zaangażowanie firmy w społeczność edukacyjną w Polsce. Szkoły i uniwersytety coraz bardziej zdają sobie sprawę z potrzeby korzystania z przyjaznych dla użytkownika platform projektowych zarówno w procesie nauczania, jak i uczenia się.
Petia Maximova, Head of Canva for Education, podkreśla znaczenie tego partnerstwa i roli Canvy w edukacji. Dzięki Canva for Education uczniowie mają dostęp do narzędzi, które wspierają ich kreatywność i umiejętności wizualne, a nauczyciele mogą tworzyć materiały edukacyjne, które są atrakcyjne i efektywne.
Warto wspomnieć, że gra jest warta świeczki. I sam bym przygarnął taką subskrypcję. Sama Canva Pro kosztuje normalnie 110 EUR rocznie (ok. 500 PLN). Nie jest to mała suma pieniędzy. Co ważne – na ten moment wiadomo, że bezpłatny dostęp do Canvy możliwy będzie do 31 grudnia 2026 r.
Kto otrzyma oprogramowanie Canva za darmo?
Sama Canva w podstawowym zakresie jest dostępna za darmo. Natomiast najciekawsze funkcjonalności oprogramowania zostały zarezerwowane dla subskrybentów – użytkowników pakietu Pro i Teams. Dzięki współpracy Ministerstwa z Canva, uczniowie szkół podstawowych, średnich i nauczyciele otrzymają dostęp do wszystkich funkcjonalności zawartych w pakiecie Canva Teams oraz dodatkowe funkcje jak integracja z systemami zarządzania nauczaniem, możliwość udostępniania uczniom prac i zadań domowych.
Jakby nie patrzeć to kolejny prezent dla uczniów w ostatnim czasie. Głośnym echem obiło się swojego czasu przekazanie uczniom tysięcy darmowych laptopów, w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Obecnie program rozdawania laptopów został zawieszony dla kolejnych roczników. Oficjalnym powodem jest brak środków na kontynuowanie programu. Na pocieszenie Ministerstwo Edukacji przekaże uczniom i nauczycielom dostęp premium do programu Canva.
„Jako Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniamy szkołom dostęp do nowoczesnego, prostego w obsłudze oprogramowania, które będzie mogło być wykorzystywane w edukacji. Wierzymy, że dzięki temu zwiększy się skuteczność uczenia się i nauczania. Będzie to także impuls do działań kreatywnych i rozwijania pasji artystycznych dzieci i młodzieży” – Wiceminister Edukacji Narodowej, Katarzyna Lubnauer
Nauczyciele chcący aktywować rozszerzony wariant Canvy na swoim istniejącym koncie (lub nowym) muszą w ustawieniach konta (lub podczas rejestracji) podać adres e-mail w domenie ZPE.gov.pl. Następnie po aktywowaniu wyższego pakietu mogą zaprosić swoich uczniów do współpracy. Uczniowie kwalifikujący się do otrzymania wyższego planu Canva, ale nie posiadający zaproszenia od swojego nauczyciela lub szkoły nie będą mogli korzystać z zaawansowanych funkcji premium.
Czy Canva przyjmie się w szkołach?
Czy Canva spodoba się uczniom i przede wszystkim nauczycielom? Czy będzie szeroko stosowana jako dodatkowe narzędzie do wsparcia edukacji? Nie wiem. Zapewne czas pokaże. Mam nadzieje, że tak. Ponieważ Canva to świetne narzędzie, które można zastosować zarówno w szkole, do rozwijania kreatywności lub bardziej skutecznej lub ciekawszej nauki. Ale przede wszystkim to narzędzie, które można wykorzystać także poza godzinami lekcyjnymi do rozwijania pasji i hobby.
Minusem tego rozwiązania i w pewnym sensie wąskim gardłem może być fakt, że do korzystania z Canvy jest potrzebne dodatkowe urządzenie: laptop, tablet lub przynajmniej smartfon. Oraz dostęp do internetu. Osoby nie posiadające tych elementów nie będą mogły aktywnie uczestniczyć w lekcjach, zajęciach czy pracach domowych. To może w znaczący sposób wykluczyć niektórych uczniów z pracy zespołowej lub skutecznie zniechęcić nauczycieli do używania Canvy w środowisku lekcyjnym (skoro nie wszyscy mogą z niej korzystać, to nie będzie korzystał z niej nikt).
Tak czy inaczej – na papierze wygląda to nieźle. Ministerstwo daje wędkę i przynętę. Czy zostanie złowiona rybka? Czas pokaże. Mam nadzieje, że tak. W końcu Canva nawet w wersji bezpłatnej jest genialnym narzędziem pozwalającym na sporo kreatywnej swobody.
Promocja kończy się w czwartek 31 grudnia, 2026 .
DYSKUSJA