Poradniki zakupowe

Chcesz zarobić na dzierżawie gruntu? Sprawdź farmy fotowoltaiczne

fotowoltaika elektrownia solarna

DYSKUSJA

Rolnictwo to jeden z bardziej ryzykownych biznesów, w którym zysk bywa uzależniony od dynamicznie zmieniających się uwarunkowań rynkowych, a także pogody. Nie każda gleba idealnie nadaje się do uprawy, co obniża potencjalne plony. Jednak ziemia stojąca odłogiem stanowi przykry widok. Być może pragniesz zamienić ryzyko na stały zysk w postaci dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną?
penele fotowoltaiczne zielona energia

Dlaczego warto rozważyć dzierżawę ziemi pod fotowoltaikę?

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne to ciekawa alternatywa wobec zalesienia ziemi. Dotychczas właściciele gruntów rozważali zalesienie ze względu na możliwość skorzystania z dofinansowania w postaci:

  • do 12 308 zł z 1 ha w formie jednorazowego wsparcia;
  • do 1 628 zł w formie premii pielęgnacyjnej wypłacanej przez pierwsze 5 lat;
  • 1 215 zł jako rekompensaty dochodów utraconych przez 12 lat.

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę stanowi bardziej opłacalny biznes, który pozwala właścicielowi czerpać zysk sięgający nawet ponad 10 000 zł z jednego hektara rocznie przez cały okres trwania umowy – zazwyczaj około 30 lat. Zysk jest waloryzowany względem inflacji, a jedynym kosztem, który poniesiesz jako właściciel działki jest podatek dochodowy.

Jeśli zdecydujesz się na taki krok, czerpiesz pewny zysk przez lata, natomiast nie interesują cię żadne formalności związane z realizacją inwestycji. Po zakończeniu dzierżawy działka będzie pozostawiona w stanie pierwotnym i nadal będzie gruntem rolnym. Zyskujesz stałe źródło dochodu bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z inwestycją.

Jakie grunty nadają się do budowy elektrowni?

Budowa farmy fotowoltaicznej jest możliwa na nieużytkach, jak również wszystkich gruntach rolnych o klasie gleby  IV, V, VI. Zwykle wystarczy powierzchnia działki wynosząca przynajmniej 2 hektary o szerokości co najmniej 50 m. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może wykluczać takiej inwestycji, a w pobliżu powinna znajdować się w sieć elektroenergetyczna. Preferowane są grunty o równym ukształtowaniu powierzchni bądź niewielkim nachyleniu w kierunku południowym.

Jak znaleźć inwestora?

Dobra koniunktura dla fotowoltaiki sprawia, że obecnie nietrudno znaleźć inwestora. Jednym z zainteresowanych przedsiębiorstw jest firma Green Genius zaliczająca się do europejskich liderów w dziedzinie energetyki odnawialnej. Wystarczy, że skontaktujesz się z inwestorem, który wykona bezpłatny audyt twojej działki. Przedsiębiorstwo zrealizowało już w Polsce projekty o łącznej mocy 128 MW, a to dopiero początek.

Decydując się na dzierżawę możesz przyczynić się do rozwoju polskiej energetyki odnawialnej, a jednocześnie czerpać przez lata stabilny zysk!

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać