
Nieubłaganie postępujące zmiany klimatyczne na naszej planecie, a także zwiększające się potrzeby społeczeństwa odnośnie do poprawiania komfortu życia powodują, że coraz bardziej wzrasta popularność systemów klimatyzacyjnych, szczególnie pożądanych w upalne letnie dni. Jednakże użytkowanie klimatyzatora wiąże się z całkiem sporym zużyciem energii elektrycznej, a to z kolei powoduje wzrost kosztów utrzymania domu lub mieszkania.
Paradoks nowoczesnego domu
Przy nowoczesnym domu mamy nawet do czynienia z pewnym paradoksem, ponieważ im dom cieplejszy, tym dla domowników zamkniętych w tym domu, latem będzie trudniej o ochłodę.
Dobrze położona izolacja termiczna przegród zewnętrznych doskonale chroni budynek przed utratą ciepła. Zimą jest to jak najbardziej pożądane, ale w lecie odprowadzenie nadmiaru ciepła z domu na zewnątrz jest utrudnione.
Tymczasem w każdym domu tworzą się tzw. zyski ciepła, pochodzące od domowników, urządzeń elektrycznych, a przy dużych powierzchniach przeszklonych także od nasłonecznienia. Wszystko to razem wzięte znacznie pogarsza komfort termiczny w pomieszczeniach i z tego względu klimatyzowanie pomieszczeń nabiera coraz większego znaczenia. Chodzi jednak o to, aby chłodniejsze powietrze dostarczyć nie tylko w odpowiedniej ilości, ale również przy jak najmniejszym poborze prądu z sieci, bo za ten przecież trzeba niestety coraz więcej płacić.
Wykorzystanie instalacji PV
W takim wypadku warto poszukać rozwiązania, które ochroni budżet domowy przed nadmiernym wyszczupleniem i opłacalne dla niego będzie wykorzystanie do chłodzenia budynku instalacji PV.
Jest to tym bardziej racjonalne założenie, że w okresie letnim instalacja fotowoltaiczna ma szansę i zazwyczaj produkuje najwięcej energii elektrycznej. Zarazem właśnie latem występuje największe zapotrzebowanie na uruchomienie urządzeń, które schłodzą wnętrza budynku. W tym wypadku nawet nie musi być brany pod uwagę zakup i montaż klasycznej klimatyzacji, ponieważ doskonale sprawdzą się urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń zimą, jesienią i na przedwiośniu, czyli pompy ciepła.
Instalacja PV plus pompa ciepła
Pompy ciepła zasilane prądem z elektrowni słonecznej mogą chłodzić dom niemal za darmo.
Pompy ciepła z funkcją chłodzenia mogą pracować dla takich celów dwojako:
• wykorzystywać do chłodzenia wnętrz budynku niższą temperaturę gruntu – chłodzenie naturalne;
• wykorzystywać funkcję trybu chłodzenia – chłodzenie aktywne.
Optymalnie pracująca pompa ciepła dla trybu chłodzenia aktywnego będzie wykorzystywała prąd z fotowoltaiki.
Powiązane systemy chłodzenia – zaistniała przyszłość
To już nie jest odległa przyszłość, lecz przyszłość zaistniała, gdyż do chłodzenia budynku można wykorzystywać połączone systemy nowoczesnego domu.
Poszczególne pomieszczenia można łatwo wychłodzić, wykorzystując do tego celu instalację ogrzewania płaszczyznowego, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne, lub sufitowe. W tym wypadku najmniej skuteczne jest jednocześnie najbardziej popularne ogrzewanie, a więc podłogowe, gdyż chłód utrzymuje się wówczas przy podłodze. Jednakże przy obecności rekuperacji zasilanej instalacją fotowoltaiczną powietrze może zostać łatwo rozprowadzone po pomieszczeniach.
W systemach energetycznych w domach przyszłości zarówno produkcja energii elektrycznej, jak i ciepła oraz chłodu już są, a będą ze sobą jeszcze silniej związane. Nie znaczy to jednak, że nie stoimy przed wyzwaniami. Ich najważniejsze elementy, to efektywność energetyczna, podniesienie efektywności magazynowania energii oraz inteligentne sieci przesyłowe. Jeżeli wszystkie zaczną tworzyć jeden, idealnie współpracujący ze sobą i wzajemnie uzupełniający się system, energia środowiska naturalnego ułatwi jej maksymalne wykorzystanie, a chłodzenie, ogrzewanie oraz oczyszczanie powietrza w domu stanie się całkowicie darmowe.