
Domy bez zezwolenia cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Według najnowszych danych, tylko w samym 2022 roku dokonano 1058 zgłoszeń informujących urzędy o chęci rozpoczęcia budowy takiego domu. Czy to dużo? Raczej tak.
Uproszczona procedura budowy domu
Warunki budowy domu bez zezwolenia są dość proste – zabudowa musi mieć nie więcej niż 70 m2 z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m². Budynek taki może być dwukondygnacyjny. W przypadku, gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Na jednej działce 500 m2 może znajdować się tylko 1 taki wolnostojący budynek.
Procedura rozpoczęcia budowy jest również uproszczona: dokonuje się zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem (należy przedłożyć w urzędzie projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych, oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy. Podaje się w nim termin rozpoczęcia robót budowlanych. Należy takźe wezwać geodetę i dokonać wyznaczenia terenu przed budową i inwentaryzację po zakończeniu budowy.
Trochę statystyk
Najwięcej domów na zgłoszenie buduje się w woj. mazowieckim – 209 i pomorskim – 123. W województwie wielkopolskim wpłynęło 96 zgłoszeń, a śląskim – 90. Najmniejsze zainteresowanie domami 70 m² jest w województwie opolskim – 18 i podlaskim – 14.
Pobierz darmowe projekty domów do 70m2
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego niedawno zorganizował i rozstrzygnął konkurs dla projektantów. Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono najlepsze projekty domów do 70 m2, które trafiły do ogólnodostępnej bazy danych. Baza ta jest bezpłatna i może z niej korzystać każdy bez żadnych dodatkowych kosztów. Z bazy można pobierać całkowicie za darmo projekty domów na zgłoszenie.
„Wszystkie zwycięskie koncepcje miały wysoki poziom, dlatego składamy gratulacje finalistom Konkursu. Z przyjemnością oglądaliśmy ciekawe i kreatywne pomysły autorów. Mamy nadzieję, że dalej będą rozwijać swoją twórczość projektową. Życzymy wszystkim zwycięzcom kolejnych sukcesów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Mamy nadzieję, że wszystkie konkursowe prace i projekty pomogą w ukształtowaniu harmonii przestrzennej w Polsce” – podkreślała Dorota Cabańska po konferencji prasowej poświęconej m.in. otwarciu strony z darmowymi projektami.
Co ważne dzięki udostępnieniu w domenie publicznej darmowych projektów domów, istnieje duża szansa na powszechne zaistnienie najlepszych i uniwersalnych rozwiązań architektonicznych w Polsce. W perspektywie darmowe projekty domów mają szansę podnieść jakość estetyczną polskiego krajobrazu, zwiększyć harmonię i ład przestrzeni z zabudową indywidualną. Co ciekawe w 2022 roku pobrano też ok. 20700 bezpłatnych projektów takich domów.
Darmowe projekty domów na zgłoszenie do 70 m2 można znaleźć na dedykowanej stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Wszystkich projektów jest ponad 70.