Za darmo

Darmowe projekty domów na zezwolenie i do 70m2 bez zezwolenia

logotyp zakupersi

Domy bez zezwolenia cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Według najnowszych danych, tylko w samym 2023 roku dokonano 1058 zgłoszeń informujących urzędy o chęci rozpoczęcia budowy takiego domu. Czy to dużo? Raczej tak.

Uproszczona procedura budowy domu

Warunki budowy domu bez zezwolenia są dość proste – zabudowa musi mieć nie więcej niż 70 m2 z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m². Budynek taki może być dwukondygnacyjny. W przypadku, gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Na jednej działce 500 m2 może znajdować się tylko 1 taki wolnostojący budynek.

darmowy projekt domu 70m2 arch

Subskrybuj Newsletter

Dołącz do społeczności Zakupersów i bądź zawsze poinformowany o najnowszych okazjach, promocjach i próbkach do zgarnięcia.

Subskrybując, wyrażasz zgodę na wysyłanie Ci wiadomości e-mail. Masz jednak możliwość wycofania swojej zgody w dowolnym momencie.

a
Procedura rozpoczęcia budowy jest również uproszczona: dokonuje się zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem (należy przedłożyć w urzędzie projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych, oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy. Podaje się w nim termin rozpoczęcia robót budowlanych. Należy takźe wezwać geodetę i dokonać wyznaczenia terenu przed budową i inwentaryzację po zakończeniu budowy.

Trochę statystyk

Najwięcej domów na zgłoszenie buduje się w woj. mazowieckim – 209 i pomorskim – 123. W województwie wielkopolskim wpłynęło 96 zgłoszeń, a śląskim – 90. Najmniejsze zainteresowanie domami 70 m² jest w województwie opolskim – 18 i podlaskim – 14.

darmowy projekt domu 70m2 open

Pobierz darmowe projekty domów do 70m2

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego niedawno zorganizował i rozstrzygnął konkurs dla projektantów. Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono najlepsze projekty domów do 70 m2, które trafiły do ogólnodostępnej bazy danych. Baza ta jest bezpłatna i może z niej korzystać każdy bez żadnych dodatkowych kosztów. Z bazy można pobierać całkowicie za darmo projekty domów na zgłoszenie.

„Wszystkie zwycięskie koncepcje miały wysoki poziom, dlatego składamy gratulacje finalistom Konkursu. Z przyjemnością oglądaliśmy ciekawe i kreatywne pomysły autorów. Mamy nadzieję, że dalej będą rozwijać swoją twórczość projektową. Życzymy wszystkim zwycięzcom kolejnych sukcesów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Mamy nadzieję, że wszystkie konkursowe prace i projekty pomogą w ukształtowaniu harmonii przestrzennej w Polsce” – podkreślała Dorota Cabańska po konferencji prasowej poświęconej m.in. otwarciu strony z darmowymi projektami.

darmowy projekt domu 70m2 cube

Co ważne dzięki udostępnieniu w domenie publicznej darmowych projektów domów, istnieje duża szansa na powszechne zaistnienie najlepszych i uniwersalnych rozwiązań architektonicznych w Polsce. W perspektywie darmowe projekty domów mają szansę podnieść jakość estetyczną polskiego krajobrazu, zwiększyć harmonię i ład przestrzeni z zabudową indywidualną. Co ciekawe w 2022 roku pobrano też ok. 20700 bezpłatnych projektów takich domów.

Darmowe projekty domów na zgłoszenie do 70 m2 można znaleźć na dedykowanej stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Wszystkich projektów jest ponad 70.

Edit: W listopadzie 2023 Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na swojej stronie opublikował także projekty domów na zezwolenie o budowę o większym metrażu.

Darmowe projekty domów info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Za darmo