W dzisiejszym świecie, gdzie zdrowie staje się coraz bardziej zindywidualizowaną troską, dostęp do niezbędnych narzędzi do monitorowania stanu zdrowia staje się kluczowy. Dla osób z cukrzycą, regularne pomiarowanie poziomu glukozy we krwi jest nie tylko kwestią kontroli, ale także jakości życia. W obliczu tego wyzwania, pojawienie się glukometrów na rynku stanowi przełomową możliwość dla wielu osób dotkniętych tą chorobą. Jak się okazuje – dla diabetyków istnieje możliwość otrzymania go za darmo. W poniższym artykule skupimy się na dostępnych sposobach na jego otrzymanie. Omówimy również warunki jakie trzeba spełnić aby odebrać go bez dodatkowych opłat.
O darmowych glukometrach pisaliśmy przy okazji konkretnych akcji z glukometrami OneTouch i Conotur Plus One. Tym razem zdecydowaliśmy się stworzyć poradnik nieco dłuższy i bardziej uniwersalny. Dowiesz się z niego jak wybrać idealny glukometr dla siebie, których producentów warto brać pod uwagę i w jaki sposób można zdobyć glukometr za darmo?
Oficjalna definicja cukrzycy według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego (ADA) jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią) spowodowanym problemami z insuliną, jej działaniem lub obydwoma. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który umożliwia komórkom przyswajanie glukozy, by mogły używać jej jako źródła energii.
Według szacunków Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Krążenia (POLKARD) oraz danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polsce na cukrzycę cierpi około 3 miliony osób.
Cukrzycę można podzielić na 3 główne rodzaje: cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca ciążowa. Wszystkie z powyższych rodzajów glikemii są częściowo refundowane przez NFZ w Polsce.
Refundacja dla cukrzyków – odbierz glukometr za darmo
Czy paski do glukometrów są refundowane? Czy glukometry są refundowane? To najczęściej zadawane pytania przez diabetyków. Zarówno glukometry jak i paski są refundowane, ale pod pewnymi warunkami. Na darmowy glukometr i paski mogą liczyć określone grupy pacjentów (z cukrzyca typu 1 lub 2). Glukometr w większości przypadków można otrzymać bezpłatnie. Należy jednak na własny koszt zakupić dopasowane do niego paski.
Jakby nie patrzeć – sam glukometr to najmniejszy koszt jego używania. Firmy często albo sprzedają glukometr za parę złotych lub nawet dają go za darmo, bo zarabiają na paskach.
Aktualnie znamy 3 sposoby, dzięki którym można zdobyć glukometr do mierzenia poziomu cukru we krwi nieodpłatnie:
Wizyta w poradni diabetologicznej
Odwiedzając diabetologa w poradni diabetologicznej można uzyskać wszelką niezbędną wiedzę dotyczącą cukrzycy i jej leczenia. W poradniach diabetologicznych pracuj personel medyczny specjalizujący się w opiece nad osobami z cukrzycą oraz inni specjaliści, takie jak dietetycy czy psychologowie, którzy pomagają pacjentom w radzeniu sobie z tą chorobą.
W poradni diabetologicznej można uzyskać diagnostykę cukrzycy, plan leczenia oraz niezbędną wiedzę dotyczącą samoopieki, monitorowania poziomu glukozy we krwi, zdrowego stylu życia, diety i regularnej aktywności fizycznej. W ramach ich działalności edukacyjnej rozdawane są pacjentom bezpłatne glukometry. Po więcej informacji warto zwrócić się do lokalnej poradni w celu ustalenia szczegółów wizyty i odebrania urządzenia.
Wizyta w aptece
Darmowe glukometry posiadają na stanie także wybrane apteki. Współpracują one z producentami glukometrów, którzy dostarczają im urządzenia do rozdawania pacjentom. Z reguły apteki na zlecenie producentów glukometrów prowadzą ewidencję wydanych urządzeń dlatego też monitory poziomu cukru we krwi wydawane są wyłącznie na podstawie posiadanej recepty. Recepta powinna być wydana na odpowiedni typ pasków, dedykowanych do konkretnego glukometru.
Farmaceuta może poprosić nas o podpisanie oświadczenia/pokwitowania odbioru. Producenci często też prowadzą akcje darmowej wymiany starych glukometrów na nowe.
Minusem tego sposobu jest to, że nie mamy pełnego wyboru różnych modeli glukometrów. Wybór jest ograniczony do glukometrów, które aktualnie są dostępne w danej aptece.
Przykładowo w mojej pobliskiej aptece Doz znaleźć można takie glukometry jak Accu-Chek, Abra, Cera Chek i Diagnostic Gold.
Sprawdź także: Warto też porozmawiać z samym farmaceutą na miejscu – jak się okazuje, glukometr można otrzymać w niektórych aptekach za darmo, pod warunkiem zakupu odpowiedniej ilości pasków diagnostycznych (najczęściej wymogiem jest zakup 2 opakowań).
Telefon do producenta glukometru
Jeśli posiada się upatrzony model glukometru warto przedzwonić do jego producenta. Być można prowadzi akcję rozdawania urządzeń dla cukrzyków za darmo. Wówczas zostaniemy poproszeni o udanie się do lekarza w celu otrzymania recepty na konkretne paski do mierzenia poziomu cukru. Recepta powinna być wydana na paski konkretnego producenta, ponieważ na tej podstawie będzie można zakupić je w aptece, a później odebrać dedykowany glukometr za darmo.
Po otrzymaniu recepty na paski należy udać sie do apteki i zakupić na własny koszt opakowanie pasków dedykowanych do danego modelu glukometru. Na opakowaniu pasków znajduje się numer identyfikacyjny LOT. Podczas rozmowy na infolinii należy podać ten numer. Zostaniemy również poproszeni o podanie numeru recepty wystawionej przez lekarza. Po weryfikacji dany producent wysyła glukometr na wskazany adres zamieszkania.
1. Udaj się do lekarza rodzinnego, poproś o receptę na paski do pomiaru glukozy pasujące do konkretnego urządzenia. 2. Zakup w aptece paski do pomiaru glukozy (cena ok. 30 – 50 PLN)
3. Na spodzie pudełka znajduje się numer LOT (numer seryjny) — będzie on niezbędny do otrzymania glukometru.
4. Zadzwoń do producenta i poinformuj go, że chcesz odebrać glukometr na podstawie recepty.
5. Konsultant poprosi o podanie numeru LOT oraz numeru recepty oraz danych adresowych do przesyłki.
6. Po weryfikacji spodziewaj się przesyłki z nowym glukometrem.
Firmy wysyłające darmowe glukometry
- Abbott Laboratories – ich popularny glukometr to FreeStyle Libre i Optium – telefon 223191319 lub 800500800.
- Roche – mają szeroki wybór glukometrów, w tym serię Accu-Chek – telefon 801080104
- Johnson & Johnson / Lifescan – ich glukometr OneTouch jest powszechnie stosowany i popularny wśród diabetyków. – telefon 801232323
- Medtronic – oprócz pomp insulinowych, produkują również glukometry dla diabetyków serii MiniMed – telefon 222756999.
- Ascensia – produkują glukometry Contour – telefon 800999090
Jak wybrać darmowy glukometr?
Wybór glukometru zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta podstawowych urządzeń. Natomiast są także nieco bardziej innowacyjne urządzenia wyposażone w takie funkcje jak synchronizacja z aplikacją mobilną, gdzie zapisywana jest historia pomiarów, tworzenia raportów czy nawet komunikację z lekarzem. Dzięki raportom w aplikacji bez problemu można wrócić do danego dnia i sprawdzić historyczny wynik glukozy (do połączenia wykorzystuje się WIFI lub technologię Blutooth). Te najlepsze monitorują także spożyte węglowodany i mierzą poziom ketonów.
Coraz częściej nawet w podstawowych glukometrach spotkać można wbudowaną pamięć oraz dostęp do rozbudowanych statystyk np. z ostatnich 7 czy 30 dni.
Do zalecanych funkcji warto dodać podświetlany ekran z dużą czytelną czcionką. Ten feature przydaje się szczególnie osobom starszym oraz z wadami wzroku. Poprawia to czytelność odczytu oraz łatwość obsługi samego urządzenia.
W niektórych glukometrach istnieje także opcja ustawienia przypomnienia o konieczności wykonania pomiaru. To funkcja szczególnie przydatna dla zapominalskich, którzy mają problem z regularnością monitorowania.
Wybierając nowy glukometr należy także sprawdzić podstawowe parametry i koszty eksploatacji. Dokładność glukometru określają normy ISO. Jeśli glukometr musi spełnia minimalne normy EN ISO 15197:2015. Obecnie na rynku są takie, które spełniają w/w normy ISO z „górką”.
Podczas codziennej rutyny i korzystania z glukometru należy nie zapominać o weryfikacji kosztów zakupu nowych pasków do glukometru. Pomiędzy różnymi modelami koszty eksploatacji mogą różnić się nawet o kilkanaście złotych.
Dla wielu cukrzyków ważnym parametrem jest także ilość krwi kapilarnej wymagana do przeprowadzenia miarodajnego badania, wygląd i estetyka, a także waga i rozmiar samego urządzenia. Niebagatelne znaczenie może mieć także parametr długości pracy na jednej baterii.
DYSKUSJA