
Rozwój techniki sprawił, że sporą część naszego życia spędzamy w pozycji siedzącej, do której nie jesteśmy zupełnie przystosowani. Idąc do pracy wiele osób spędza kilka godzin dziennie za biurkiem. Po przyjściu do domu nic się nie zmienia, nadal siedzimy czy to przed telewizorem, komputerem lub chociażby przy stole. Ma to ogromny wpływ na stan naszego zdrowia, a przede wszystkim kręgosłupa i układu krążenia.
Zadbaj o kręgosłup
Nieprawidłowa i długotrwała pozycja siedząca zmusza nasz kręgosłup do przyjmowania nienaturalnej dla niego pozy. Jest to problem coraz większej liczby osób, także młodych i aktywnych zawodowo. Siedząc średnio 8 godzin dziennie istotnie osłabia się mięśnie utrzymujące szkielet, co prowadzi do zwyrodnień kręgosłupa. W następstwie czego pojawia się ból przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu. W ostateczności doprowadzić może to do uciskania korzeni nerwowych lub dyskopatii. Te przypadłości utrudniają normalne funkcjonowanie. Aby im zapobiec i uniknąć w przyszłości częstych wizyt w gabinecie ortopedy warto zadbać o swoje zdrowie już teraz.
Zadbaj o zdrowie
Siedzenie to zaraz po paleniu tytoniu główna przyczyna schorzeń i chorób. Najnowsze badania pokazują, że rozwija ono wady postawy, cukrzycę i nadwagę. Istotnie przyczynia się do nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca. Lekarze określają to jako “choroba siedząca” – czyli wszystkie objawy pogorszenia stanu zdrowia spowodowane takim trybem życia.
Dlatego warto zmienić tryb życia, prowadzić aktywny tryb życia, ale przede wszystkim wstać z krzesła i ruszać się więcej w ciągu dnia. W tym celu na rynku pojawiły się biurka z regulowaną wysokością pozwalające na pracę zarówno siedzącą jak i stojącą.
Jak działa biurko z regulowaną wysokością?
Blat w takim biurku jest regulowany. Za pomocą podnośnika możemy bardzo szybko dokonać regulacji wysokości. W dowolnym momencie decydujemy czy chcemy pracować siedząc lub stojąc. Obie z tych form mają oczywiście wady jeśli pracujemy tak przez 8 godzin, jednakże zmiana trybu pracy w ciągu dnia zredukuje szkodliwe skutki pozycji siedzącej i stojącej. Należy podkreślić, że pozycja stojąca jest zdecydowanie lepsza dla naszego ciała. Stojąc nasze mięśnie są cały czas pobudzane do pracy, przez co zapewniają prawidłowe usztywnienie szkieletu.
Lepiej się skupisz i poprawisz swoją efektywność
Będąc w ruchu poczujemy się znacznie lepiej, ten tryb pracy wpływa nie tylko na poprawę stanu fizycznego, lecz przede wszystkim samopoczucia. Co ciekawe, wiele osób siedząc często szuka dodatkowych zadań, przeglądamy strony internetowe, sprawdzamy portale społecznościowe, czy nieustannie kreślimy coś na kartce. Wynika to z podświadomej chęci do większej aktywności i znudzenia ciągłym siedzeniem. Natomiast stojąc zdecydowanie łatwiej jest skupić się na powierzonym zadaniu, nic nas wtedy nie rozprasza i nie szukamy innych zadań.
Zgrabna sylwetka
Musimy pamiętać, że nasze ciało przystosowane jest do ciągłego ruchu. Pozycja stojąca w przeciwieństwie do siedzącej pozwala nam spalić do 25% więcej kalorii podczas pracy. Nasze mięśnie szkieletowe cały czas są wtedy napięte, przez co utrzymujemy prawidłową postawę. Regulowane biurko nie zastąpi oczywiście treningu, lecz dostarczy nam niezbędny w ciągu dnia ruch i pozwoli ograniczyć siedzenie.