Poradniki zakupowe

Dlaczego warto rozważyć założenie własnego sklepu internetowego?

sklep-internetowy

DYSKUSJA

Coraz więcej transakcji handlowych ma miejsce nie w stacjonarnych sklepach, ale online. To wygodniejszy sposób dla klientów, którzy nie tylko nie muszą wstawać z fotela, ale przede wszystkim mogą zrobić zakupy w dogodnym dla nich czasie, również w środku nocy. Posługiwanie się komputerem czy telefonem do wyszukiwania produktów umożliwia również szybkie przejrzenie oferty wielu sprzedawców. Jeśli więc działasz w handlu albo zamierzasz zacząć, rozważ założenie e-commerce.

Chcesz założyć sklep internetowy? Najpierw zdobądź praktykę!

Prowadzenie sklepu internetowego nie przypomina obsługi klasycznych transakcji oko w oko z klientem. Możesz być zaskoczony wieloma niuansami oraz tym, jak w rzeczywistości funkcjonuje biznes online. To dlatego na początku najlepiej zdobyć wiedzę i praktykę.
sklep internetowy
Przeczytaj opinie o sklepach internetowych na https://www.gowork.pl/opinie/sklepy-internetowe;kat. Dowiedz się, co przeszkadza klientom a co pracownikom, jakie cechy cenią jedni i drudzy. Dobrze jest przynajmniej przez pewien czas popracować w sklepie internetowym – aby wiedzieć, z czym przyjdzie ci się mierzyć. Dzięki dobremu researche’owi będziesz miał okazję uniknięcia błędów popełnianych przez konkurencję.

Założenie sklepu internetowego krok po kroku

Jak założyć sklep internetowy? Dokładnie tak samo, jak każdą inną działalność gospodarczą. Na początku potrzebny będzie formularz CEIDG-1, który po uzupełnieniu należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, osobiście albo przez internet. Należy w nim wskazać wszystkie podstawowe informacje, takie jak nazwa działalności, adres siedziby przedsiębiorcy oraz kody PKD (definiujące, czym firma będzie się zajmować). Firmę trzeba zgłosić do US i do ZUS.

Sklep do funkcjonowania wymaga towaru, miejsca jego przechowywania (chociaż można działać w modelu dropshipping, na magazynach dostawców) oraz miejsca sprzedaży. To ostatnie będzie w tym przypadku miało formę niematerialną. Trzeba znaleźć firmę, która zajmie się stworzeniem strony sklepu internetowego, ewentualnie wykorzystać gotowe szablony, oferowane przez systemy SaaS. Na etapie projektowania należy zadbać o wiele funkcjonalności (np. podpowiadanie produktów z serii, informacja o kwocie brakującej do darmowej wysyłki), do których przyzwyczajeni się obecni kupujący.

Towar możesz przechowywać w przystosowanym do tego celu pomieszczeniu w domu, ale również w wynajętym magazynie. Istnieje także możliwość outsourcingu usługi magazynowania wraz z wysyłką – kosztuje ona więcej, ale z twoich barków spada ciężar przygotowywania i nadawania paczek.

Czy potrzebny jest kolejny sklep internetowy? Możliwości rynkowe

Na rynku funkcjonuje już wiele sklepów internetowych – czy kolejny się utrzyma? Wszystko zależy od asortymentu, cen i warunków sprzedaży, a także od dobrej reklamy. Klienci wolą kupować online i w nieodległej przyszłości w ten sposób będzie obsługiwana większość transakcji – a zatem rynek jest chłonny.

Jednocześnie należy zaoferować warunki co najmniej tak dobre, jak konkurencja: wysoką jakość, przystępną cenę, szybką wysyłkę, wysokie stany magazynowe, unikatowość produktu – opcji wyróżnienia się jest sporo, ale wszystkie wymagają starannego opracowania strategii i rozpoznania rynku.

Wyzwania biznesowe dla właścicieli sklepów internetowych

Poza walką z konkurencją, właściciel e-sklepu musi zmierzyć się z trudnościami charakterystycznymi dla tego typu działalności – dużym tempem pracy i koniecznością nieustannego monitorowania rynku.

Część sprzedawców wybiera alternatywne formy prowadzenia e-commerce, np. prowadząc biznes wyłącznie poprzez duże platformy sprzedażowe, ogólnopolskie lub nawet międzynarodowe, co również jest modelem biznesowym wartym rozważenia.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
1
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać