Poradniki zakupowe

Do kiedy dziecko może jeździć tyłem do kierunku jazdy?

fotelik obrotowy 360, czy warto

DYSKUSJA

Bezpieczeństwo dziecka w podróży to sprawa pierwszorzędna, o której każdy rodzic powinien pamiętać. Według polskiego prawa każde dziecko do 12. roku życia musi podróżować w fotelikach. Fotelik samochodowy 9-36 kg to ochrona i element zabezpieczenia naszego dziecka. Dlatego fotelik to niezbędny element każdej wyprawki, zwłaszcza w przypadku rodzin zmotoryzowanych. Nawet jeśli auta nie posiadacie, to fotelik dla dziecka i tak się przyda, już od pierwszych dni jego życia. Jak przewozić małe dziecko w aucie? Jak zamontować fotelik samochodowy 9-36 poprawnie? Do kiedy dziecko musi jeździć tyłem do kierunku jazdy? Dlaczego to takie ważne?
fotelik samochodowy

Dlaczego dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Każdy rodzic dba przede wszystkim o to, by jego dziecko było szczęśliwe i zabezpieczone. Ponieważ maluszek jest delikatny i zupełnie bezbronny, trzeba mu zapewnić maksimum ochrony. Niedopuszczalne jest, aby podczas jazdy dziecko spoczywało w gondoli lub w ramionach matki. To bardzo ryzykowne i bardzo niebezpieczne, dlatego do przewozu dzieci są specjalne fotele. W żadnym wypadku nie wolno z fotelika rezygnować ani też dziecka w czasie jazdy z siedziska wyjmować. Nawet jeśli dziecko popłacze, trochę pomarudzi i się z nami “pokłóci”, to nic mu się stanie, natomiast w razie wypadku konsekwencje mogą być bardzo opłakane. Dziecko przewożone bez fotelika nie jest w żaden sposób chronione ani też zabezpieczone, co jest niedopuszczalne! Maluch podróżuje wyłącznie w foteliku samochodowym zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Jest bowiem kilka ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.

Małe dziecko jest zupełnie bezbronne wobec siły bezwładności wytworzonej podczas zderzenia samochodem. Dlatego też noworodki i niemowlaki mogą podróżować tylko tyłem do kierunku jazdy. Jest to jedna z najważniejszych zasad, których nigdy nie należy łamać. Wbrew pozorom dziecko nie jest pomniejszoną kopią człowieka dorosłego. Istnieją bowiem istotne różnice w budowie anatomicznej człowieka małego i dużego, o czym wszyscy rodzice doskonale wiedzą. Niewykształcone jeszcze kręgi szyjne, więzadła i mięśnie małego dziecka, są bardziej podatne na wszelkie urazy i uszkodzenia. Poza tym delikatna tkanka chrzęstna u małego dziecka to nie to samo co tkanka kostna u dorosłego człowieka. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, więc tej kwestii zawsze należy się opcja pierwszeństwa. Maluch jest zupełnie bezbronny, dlatego też może podróżować wyłącznie w foteliku samochodowym, zgodnym z przedziałem wagowym.

Jak długo należy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy?

Przepisy polskiego prawa jednoznacznie określają, że noworodki i niemowlaki przewozimy tylko tyłem do kierunku jazdy. Zapisy kodeksu drogowego nakazują przewozić tak każde dziecko, które korzysta z pierwszego fotelika samochodowego. Pierwszy fotelik samochodowy kategorii 0-13kg to tzw. “nosidełko” i “łupinka”, które często można dostrzec w dłoni rodzica. Mały leżaczek z rączką na górze montuje się tyłem na specjalnej bazie. Jest to niezwykle bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Fotelik samochodowy 0-13kg zawsze montujemy tyłem do kierunku jazdy, gdyż tak jest najbezpieczniej dla maluszka wrażliwego na urazy. Tak też nakazują nam przepisy drogowe, a poza tym nie da się go zamontować inaczej w samochodzie!

W ogólnym założeniu nakaz ten powinien dotyczyć dzieci do ok. 15 miesięcy. Jednak z pierwszego fotelika maluch wyrasta bardzo szybko i często już po ukończeniu 8-9 miesiąca życia, musimy go przesadzić do większego fotelika. Choć fotelik samochodowy 9-36 kg możemy już (zgodnie z prawem) montować w aucie inaczej, to przewóz przodem niespełna rocznej pociechy, nie jest dla nas jednak powodem do uciechy…

Do kiedy powinno się przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy? Tego nie sposób określić jednoznacznie. Teoretycznie przodem możemy przewozić każdego podróżnika, który wyrósł już ze swojego pierwszego fotelika. Choć kwestia prawna też jest dobrze znana, to co innego intuicja rodzica nam podpowiada. Kierując się troską o życie i zdrowie małego ludzika, stanowczo odradzamy przesiadkę przodem u tak małego podróżnika. Podróżowanie tyłem jest dla niego o wiele bezpieczniejsze, dlatego wybierzmy to, co dla dziecka najlepsze. Jeśli tylko jest to możliwe, to pociecha nawet 5-6 lat może jeździć tyłem! Najprościej mówiąc, warto zamontować fotelik samochodowy 9-36 tyłem i przewozić tak dziecko, tak długo, jak to możliwe!

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać