Promocje

Dyrektywa Omnibus – ważne zmiany dla łowców promocji

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Dyrektywa Omnibus to dyrektywa Unii Europejskiej, która ma na celu poprawę przejrzystości cen w sektorze handlu detalicznego. Dyrektywa ta wprowadza obowiązek informowania o cenach przed i po promocji oraz ujednolicenie znakowania cenowego w całej UE. Obowiązek informowania o cenach przed i po promocji oznacza, że sprzedawcy muszą pokazywać ceny regularne i ceny promocyjne przed i po promocji, aby konsumenci mogli łatwo porównać ceny i ocenić, czy promocja jest rzeczywiście korzystna. Dyrektywa ta ma na celu zwiększenie przejrzystości cen dla konsumentów i zwiększenie konkurencyjności na rynku detalicznym.

promocja farby do włosów

Omnibus – zmiany na półkach sklepowych

Sprawdziliśmy, co zmieniło się na sklepowych półkach w związku z jej wprowadzeniem tuż po Nowym Roku, czyli wtedy kiedy nowe zmiany w przepisach nabierają swoją moc prawną. Jak się okazuje – czasem zmiany są zauważalne już na pierwszy rzut oka, ale bardzo często nie ma ich wcale. Sprzedawcy tłumaczą, że nie zdążyli dostosować się do wprowadzanych zmian przez zbyt krótkie vacatio legis.

Natomiast największe polskie sieci handlowe wprowadziły pierwsze zmiany. Czy one utrzymają się w pierwotnej formie – zobaczymy. Choć śmiem twierdzić, że będą one z czasem modyfikowane, a sklepy będą szukać różnych sposobów, by zakamuflować „fałszywe” i „oszukane” promocje.

Pierwsze sklepy jak Biedronka czy Lidl już dostosowały się do zmian w przepisach. Na ich półkach z towarami są widoczne 3 ceny: cena regularna, cena przecena i cena omnibus.

Na ciekawe rozwiązanie zdecydowało się Aldi w swoich gazetkach promocyjnych – zamiast trzeciej ceny Aldi przy przekreślonej cenie stawia gwiazdkę i na dole każdej strony dla wszystkich produktów znajdujących się w promocji znajduje się uniwersalne wyjaśnienie, że ceny przed obniżką są jednocześnie tzw. cenami 'omnibusowymi’, czyli naszymi najniższymi cenami z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Na sali sprzedaży model działa w ten sam sposób.

zakupy w markecie półki z produktami

Kiedy Dyrektywa Omnibus nie obowiązuje

Przy zakupach w niektórych przypadkach nadal trzeba będzie zachować szczególną uwagę. Same przepisy mają kilka istotnych wyłączeń, w przypadku których nie obowiązują lub obowiązują w ograniczonym zakresie.

Zasady dyrektywy Omnibus nie dotyczą wszystkich produktów spożywczych oferowanych przez sieci handlowe w ramach sprzedaży promocyjnej, a obejmują produkty, których termin przydatności do spożycia przekracza 30 dni.

Kolejny przykład to produkty z ofert wiązanych również są wyjęte spod nowych regulacji. Takie promocje można zobaczyć w wielu sklepach. To oznacza, że nie obejmie np. popularnych w wielu sieciach promocji typu „trzy w cenie dwóch” czy 10% rabatu przy zakupach powyżej kwoty X. Można przypuszczać, że teraz to właśnie na takich będzie opierała się polityka wprowadzania promocji w wielu sklepach.

Ceny najniższej z 30 dni nie trzeba również podawać w przypadku produktów, którego obniżka ceny nie została ogłoszona np. Produkt do teraz „standardowo” kosztował 100 PLN i sklep zmienił cennik i wprowadził cenę 90 PLN, ale jednocześnie sklep nie informuje, że jest to promocja cenowa.

W przypadku promocji, w której otrzymuje się rabat na kolejne zakupy tzw. obniżki wynikające ze wcześniejszych zakupów np. kup dziś za 100 PLN, a otrzymasz kupon na parówki 20%. Dyrektywa również nie działa w przypadku cen obniżanych stopniowo np. gdy wczoraj produkt kosztował 100 PLN, a dziś kosztuje 90 PLN to nadal bazową ceną jest cena najniższa z początku promocji.

Omnibus nie działa także w przypadku obniżki przyznane przy konkretnych okazjach jak urodziny czy z okazji programu lojalnościowego.

Co ciekawe, spod przepisów Omnibus wyłączone zostały wszelkie platformy pośredniczące jak Allegro, Ebay czy Amazon.

Konsekwencje niestosowania się do zasad Omnibus

Kary za nieprzestrzeganie dyrektywy Omnibus mogą różnić się w zależności od kraju i od konkretnych przepisów krajowych transponujących dyrektywę. Zazwyczaj, przepisy te przewidują sankcje finansowe, takie jak kary administracyjne, które mogą być nałożone na sklepy przez UOKiK, które nie przestrzegają wymogów dyrektywy – 20 000 PLN, a w przypadku recydywy kara może zostać podniesiona do 40 000 PLN. Mogą też zostać nałożone inne kary, takie jak nałożenie obowiązku zapłaty odszkodowania czy też nałożenie kary sięgającej nawet 10 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorstwa..

Warto pamiętać, że celem tej dyrektywy jest poprawa przejrzystości cen dla konsumentów, dlatego też służby kontrolujące przestrzeganie tej dyrektywy będą skupiały się na zapewnieniu, że konsumenci mają dostęp do rzetelnych informacji o cenach i promocjach, a nie tylko na nałożeniu kar na sklepy.info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Promocje