Darmowe próbki

Estetyczny i funkcjonalny karnisz do sypialni – jaki wybrać?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu. By mogła pełnić tę funkcję bez przeszkód, należy zadbać o użyteczność jej wyposażenia, nie zapominając o estetyce. Ta ostatnia istotnie wpływa na zmysły człowieka i efektywność jego wypoczynku. Przytulna sypialnia to wnętrze z długimi firanami, które gwarantują domownikom prywatność i spokój podczas snu. Za elegancką oprawę okna odpowiada jednak dobrze dobrany karnisz. Jakie powinien mieć cechy?

karnisz w sypialni

Karnisze okienne do sypialni – praktyczne, eleganckie i solidne

Karnisz do sypialni stanowi dodatkową ozdobę okna i powinien się odpowiednio komponować z firanami i zasłonami. Te z kolei są zwykle długie i obszerne, więc karnisz powinien być równie solidny, co estetyczny. Decyzję o wyborze drążka należy zatem uzależnić od:

 • wyglądu wnętrza,
 • szerokości okna,
 • typu zasłon i firan.

Na rynku znajdziesz szereg trwałych rozwiązań – odpowiednich zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Niektóre z karniszy są na tyle uniwersalne, że pasują do każdego z nich. Najbardziej popularne to m.in. karnisze metalowe imitujące:

 • mosiądz antyczny,
 • nikiel,

Jak dopasować karnisz do okna w sypialni?

Zakłada się, że karnisz powinien wystawać ok. 15–20 cm z każdej strony okna. W sklepach stacjonarnych i internetowych najczęściej dostępne są produkty o standardowych długościach, a więc:

 • 160 cm,
 • 200 cm,
 • 240 cm.

Jeżeli jednak okno ma inne wymiary, dobrym rozwiązaniem będzie karnisz do przycięcia lub łączony z dwóch części. Konieczna jest jednak umiejętna ingerencja w podstawowy wymiar i kształt elementu, aby całość prezentowała się estetycznie. Ważnym parametrem jest także długość wsporników. Zwykle wynosi ona 15 cm. Chcąc zwiększyć odległość między szybą okna a firaną, można skorzystać z przedłużek.

Dla aranżacji okna znaczenie ma także wysokość, na jakiej zawiśnie karnisz. W standardowych wnętrzach jest to przeważnie 10 cm nad linią okna. Jeżeli jednak wysokość pomieszczenia jest znacznie większa, można umieścić karnisz nawet o 20 cm wyżej niż wnęka okienna.

Czym się kierować podczas wyboru karnisza?

Podczas wyboru karnisza należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezproblemowe przesuwanie firan i zasłon na jego długości – dlatego tak ważne jest zestawienie wybranego modelu drążka z firanką i zasłoną. Wsporniki, które standardowo wzmacniają konstrukcję karnisza, mogą blokować opcję swobodnego przesuwu tkaniny, która będzie zawieszona bezpośrednio na nim (np. w przypadku firan ze specjalnymi zaszewkami czy otworami).

Jeżeli zależy ci na możliwości przesuwania firan na całej długości drążka, rozwiązaniem jest karnisz bezkolizyjny – pozbawiony dodatkowych mocowań. Wówczas żabki czy agrafki umieszcza się w specjalnych ślizgach, które lekko i cicho przesuwają się przez cały profil.

Karnisz do sypialni – styl ma znaczenie dla komfortu domowników

W estetycznych, schludnych i uporządkowanych wnętrzach nasze samopoczucie jest zwykle o wiele lepsze, a odpoczynek bardziej efektywny. Ta zależność znajduje szczególne zastosowanie właśnie w sypialni, gdzie liczy się przytulność i spokój. Jeśli pomieszczenie urządzone jest w konkretnym stylu, np.:

 • glamour,
 • skandynawskim,
 • loftowym,
 • rustykalnym,

karnisz okienny także może się w niego wpisywać, nie rzucając się jednocześnie zbytnio w oczy. W każdej chwili można także zmodyfikować wygląd drążka, wymieniając np. jego zakończenia na bardziej ozdobne i fantazyjne lub odwrotnie – proste i minimalistyczne.

Karnisz szynowy zamiast tradycyjnego drążka w sypialni

Szyny PCV to modna alternatywa dla tradycyjnych karniszy. Można przytwierdzić je do ściany, ale także do sufitu. Nowoczesny design i minimalistyczna forma czynią takie listwy uniwersalnymi i funkcjonalnymi. Sprawdzą się niezależnie od wielkości okna czy ciężaru firan, jakie na nich zawisną.

Przy montażu karnisza szynowego nie są potrzebne dodatkowe wsporniki, dlatego stanowi on częsty wybór do rozległych przestrzeni hotelowych, ale także prywatnych domów i mieszkań z oknami o nietypowych kształtach czy położeniu. Ponadto szyny PCV dają szerokie możliwości aranżacyjne i można je wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Jeśli zostaną ukryte za kryzą firany, będzie ona sprawiać wrażenie swobodnie wiszącej od samego sufitu.

Poszukując odpowiedniego stylu i konstrukcji karnisza do sypialni, warto kierować się dostępnymi możliwościami, ale także własnymi potrzebami. Na szczęście rozwiązań jest obecnie na tyle dużo, że znalezienie tego wytrzymałego i estetycznego nie stanowi problemu.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Darmowe próbki