Poradniki zakupowe

Ile powinien kosztować prezent?

prezent ile powinien kosztować

DYSKUSJA

Praktycznie przy każdej okazji, kiedy planujemy wręczyć komuś prezent, zachodzimy w głowę, ile ów podarunek powinien kosztować. W takich momentach zastanawiamy się, jaka kwota będzie odpowiednia. Nie chcemy w końcu urazić nikogo zbyt tanim upominkiem i wyjść na skąpców. Jednocześnie staramy się nie popaść w przesadę, aby nie wprawić obdarowanego w zakłopotanie albo też zostać posądzonymi o pozerstwo. Z tego powodu cena, jaką przychodzi zapłacić za prezent, jest zawsze trudnym tematem, który na publicznym forum może budzić wiele kontrowersji. Istnieje jednak kilka zasad, jakimi należy się kierować, aby dostosować poniesione koszty do sytuacji i osoby, jaką pragniemy uszczęśliwić. Wskazówki te zostały przedstawione poniżej.

Po pierwsze: skup się na okazji

Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, że rodzaj prezentu, jak i jego cena, zależeć będą od samej okazji. W ciągu życia jesteśmy zapraszani na wzniosłe uroczystości, takie jak ślub, ale też na wiele pomniejszych imprez przeznaczonych dla skromniejszego grona gości, jak choćby imieniny. Im większa powtarzalność danego zdarzenia, tym mniej musimy martwić się o nasz budżet.

Przykładowo, coroczne obdarowanie się upominkami w ramach Mikołajek nie obliguje nas do wydawania wszystkich oszczędności. W takich wypadkach liczy się gest i sama pamięć. Lepiej więc postawić na coś, dzięki czemu podarunek zapadnie w pamięć. W tym wypadku sprawdzą się prezenty do 150 zł. Dla młodej osoby dobrą opcją będzie voucher do parku trampolin lub na jazdę gokartem. Starszym krewnym możemy natomiast podarować zaproszenie do renomowanej restauracji z kuchnią polską lub zafundować im niezapomniany dzień w SPA.

prezent

Po drugie: zwróć uwagę na tendencję

Jeśli znamy się z kimś nie od dziś i stale wymieniamy się z nim podarunkami, łatwiej będzie nam wywnioskować, z jakiej półki powinien być konkretny upominek. W tym przypadku starajmy się celować w zbliżoną kwotę, aby wyrazić swoją wdzięczność i jednocześnie nie urazić drugiej strony. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki.

W każdym wypadku należy brać pod uwagę nasze możliwości. Dajemy takie rzeczy, na jakie nas stać. Osoba od lat samodzielnie się utrzymująca nie będzie oczekiwać, że nastolatek, który dostaje kieszonkowe od rodziców, wręczy jej równie drogi przedmiot, co ona jemu. Pod uwagę trzeba też brać dobre obyczaje. Przykładowo, podarek na Dzień Nauczyciela zwykle ma charakter drobiazgu, zaś ten wręczany na koniec szkoły średniej będzie zazwyczaj droższy i bardziej okazały. Mimo wszystko nawet w takich wypadkach nie można przesadzać i lepiej zdecydować się na prezenty do 200 zł. W tej kategorii znajdziemy mnóstwo fantastycznych propozycji, takich jak bilet do parku rozrywki Energylandia albo kurs degustacji whisky. W podobnych cenach możemy szukać również upominków na osiemnaste urodziny lub okrągłą rocznicę związku, jak choćby wizyta na strzelnicy bądź seans w grocie solnej dla dwojga.

Po trzecie: świętuj hucznie najważniejsze chwile

Na naprawdę wyjątkowe okazje, które nie zdarzają się na co dzień, zwykle jesteśmy skłonni przeznaczyć więcej pieniędzy. Tyczy się to też samych podarków. Jeśli mamy ochotę zaszaleć i dać komuś coś specjalnego, możemy sięgnąć po rzecz z górnej półki.

Prezenty do 1000 zł, których zakup warto brać pod uwagę to między innymi emocjonujący lot awionetką, kurs przyrządzania sushi albo alpakoterapia. Miłośnikom motoryzacji można darować natomiast voucher na jazdę sportowym super autem, takim jak Ariel Atom lub KTM X-Bow, po profesjonalnym torze wyścigowym. Parom z kolei można wręczyć kupon na wspólny skok na bungee albo sesję nurkowania przeznaczoną dla dwóch osób.

Wśród ważnych wydarzeń mogą znaleźć się także nadchodzące przyjście na świat pierwszego dziecka, które da się uświetnić odpowiednio zaplanowaną sesją zdjęciową z brzuszkiem lub też z nowo narodzonym maluszkiem. Niezależnie od sytuacji, zawsze trzeba zadać sobie pytanie o preferencje przyszłego obdarowanego i skupić się konkretnie na jego potrzebach.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
1
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać