Poradniki zakupowePromocje

Jak bezpiecznie kupować przez internet?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Oprócz mnóstwa niewątpliwych zalet, zakupy w sieci wiążą się z ryzykiem. Niewiedza, nieostrożność i brak znajomości pewnych ogólnych zasad panujących w Internecie może skutkować trafieniem na oszustów. W konsekwencji, zamiast zaoszczędzić cenny czas i pieniądze, można wplątać się w kłopoty.
zakupy w internecie

Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego

Zanim przystąpisz do zakupów, dokładnie zweryfikuj wiarygodność sprzedawcy. Z oczywistych względów niemożliwy jest bezpośredniej styczności z produktem i sprzedawcą.

Najważniejsze informacje, które powinieneś sprawdzić – takie jak KRS, NIP, adres i nazwa firmy – są powszechnie dostępne. Podejrzenia powinno zwłaszcza wzbudzić ukrycie przez sprzedawcę niektórych danych, np. nazwiska. Jeżeli trafisz na taki przypadek, raczej nie wróży to nic dobrego.

Wartościowym źródłem informacji mogą być także opinie innych internautów, którzy dokonali zakupów w interesującym Cię sklepie. Ponadto istnieją certyfikaty – np. „Rzetelna Firma” – świadczące o wiarygodności sprzedawcy.

Dla zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa, zakupy online rób zawsze wyłącznie za pomocą własnego komputera, smartfona czy tabletu. Nie masz wiedz na temat zabezpieczeń użytych w innych urządzeniach, więc możesz narazić się na ryzyko wykradzenia danych poprzez złośliwe oprogramowanie.

Oprócz tego komputer podłączony do otwartego WiFi to łatwy cel dla hakera. W ten sposób bardzo łatwo ktoś może przechwycić Twoje wrażliwe dane, więc na to także zwróć szczególną uwagę.

Wiarygodny sklep internetowy to taki, który ma własny regulamin, politykę prywatności oraz domenę.

bezpieczne zakupy

Odpowiedzialny sprzedawca online

Polityka prywatności to kolejna istotna kwestia, o której powinno się pamiętać. Niestety nierzadko konsumenci są negatywnie zaskoczeni faktem, że od czasu do czasu są atakowani telefonami i mailami sprzedażowymi. Rzetelny sprzedawca umieszcza na stronie swojego sklepu internetowego informacje na temat ochrony danych osobowych swoich klientów oraz klauzulę, w której znajduje się zgoda na ich przetwarzanie.

Decyzja musi należeć wyłącznie do kupującego.

Bezpieczne zakupy w sklepie internetowym

Metody stosowane przez internetowych oszustów bywają wyrafinowane. Jedną z nich jest tzw. phishing, czyli podszywanie się np. pod Twój bank, aby wyłudzić od Ciebie konkretne dane. Przykładowo możesz otrzymać wiadomość mailową niemal identyczną z tymi, które wysyła prawdziwy bank. Taki e-mail zawiera prośbę o kliknięcie linku w celu potwierdzenia danych. Musisz jednak wiedzieć, że żaden bank nie wysyła takich wiadomości.

O bezpieczeństwo Twoich transakcji dba również szyfrowanie SSL, dlatego to kolejna rzecz, na którą powinieneś wrócić uwagę, robiąc zakupy online. Jest to specjalne szyfrowanie, którego zadaniem jest ochrona Twoich danych osobowych, haseł itp. Aby sprawdzić, czy dany sklep internetowy ma ten rodzaj zabezpieczenia, wystarczy przyjrzeć się nazwie adresu internetowego – powinien rozpoczynać się od https://.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać