Poradniki zakupowePromocje

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj roweru dla różnych potrzeb?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Zamierzasz zakupić rower? To dobra decyzja – rowerowe podróże stanowią nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i przysłużą się Twojemu zdrowiu (oraz, oczywiście, zdrowiu najbliższych Ci osób, jeśli i one pasjonują się rowerami). Pamiętaj jednak, że aby naprawdę cieszyć się z roweru, musisz dobrać go w odpowiedni sposób – także pod względem rozmiaru. Dziś podpowiadamy, jak to zrobić.
rower

Jak dobrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka?

Zacznijmy od tego, jak dobrać rozmiar roweru do potrzeb dziecka. Wszystko zależy przede wszystkim od wzrostu Twojej pociechy. To na jej podstawie musisz dobrać odpowiednią wysokość roweru, a także wielkość kół. Bardzo ważne jest także, aby rama roweru do wzrostu dziecka była dopasowana idealnie. 

Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli dziecięcych rowerów, a zatem bez problemu znajdziesz propozycję odpowiednią dla swojej pociechy. Jakich rekomendacji możemy udzielić co do tego, jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka? 

Dzieci w wieku 18-24 miesięcy powinny korzystać z rowerków biegowych, natomiast pociechy poniżej 4 roku życia najlepiej będą czuły się na rowerach o rozmiarze kół wynoszącym 12’. W przypadku dzieci w wieku 4-6 lat zalecane rozmiary kół to z kolei 14-16’.  To wszystko znajdziesz w sklepie rowerowym online.

Rower górski – jaki rodzaj wybrać?

Amatorów kolarstwa górskiego jest w naszym kraju coraz więcej. Niemniej jednak, bezpieczna jazda po górach wymaga zakupienia odpowiedniego rodzaju roweru. Dostępnych opcji jest naprawdę bardzo wiele. Oczywiście pamiętaj o tym, że dobierając pojazd dla dziecka musisz wcześniej wiedzieć, jaki rozmiar ramy do wzrostu pociechy będzie optymalny.

Popularnym rodzajem roweru górskiego jest na przykład enduro. Rowery te charakteryzują się możliwością komfortowego pokonywania nawet stromych zjazdów, a także podjazdów. Posiadają pełne zawieszenie, a w wielu przypadkach także zmienną geometrię. Rowery typu fatbike natomiast posiadają znakomitą przyczepność dzięki szerokim oponom.

Świetnie sprawdzają się w czasie zimy i podczas jazdy po piasku. Rowery trailowe z kolei to propozycje przeznaczone dla osób preferujących dłuższe, górskie trasy. Posiadają mniej skoku, niż np. enduro, a także geometrię zapewniającą maksymalną stabilność.

Odpowiedni rozmiar roweru – klucz do komfortowej jazdy

Niezależnie od tego, czy wybierasz rower dla siebie, czy też dziecka, odpowiedni jego rozmiar jest absolutnie kluczowy dla komfortowej jazdy. Od tego, jak dobrze dopasowana będzie rama roweru do wzrostu rowerzysty zależeć będzie zresztą w wielu przypadkach nie tylko jego komfort, ale i bezpieczeństwo. Skąd jednak wiedzieć, czy w danym przypadku będzie ona optymalnie dopasowana?

Prostym sposobem na upewnienie się, jak dobrać rozmiar roweru  jest wykonanie kilku prostych obliczeń. Najpierw zmierz długość swojej nogi, od krocza do podłoża. Następnie po prostu pomnóż otrzymany wynik przez odpowiedni współczynnik. Wynosi on dla przykładu:

  • 0.57 w przypadku roweru MTB
  • 0.63 w przypadku roweru trekkingowego
  • 0.67 w przypadku roweru szosowego 

Rower miejski – jaki rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie?

Podobnie, jak w przypadku rowerów górskich, istnieje kilka rodzajów rowerów miejskich. Prawdopodobnie najważniejsza decyzja, jaką będziesz musiał podjąć dotyczyć będzie jednak tego, czy interesuje Cię klasyczny rower, czy też rower elektryczny.  Pierwszy z nich zapewni Ci masę satysfakcji związaną z pokonywaniem nawet trudnych odcinków na własna rękę. 

Ten drugi rodzaj roweru miejskiego cieszy się w ostatnich latach coraz to większą popularnością, pozwalając na zaoszczędzenie sił na podjazdach i nierzadko skrócenie czasu podróży. Zasady tego, jaki rozmiar ramy do wzrostu dobrać nie różnią się w jego przypadku zasadniczo niczym od tradycyjnych rowerów.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać