Poradniki zakupowe

Jak sfinansować otwarcie firmy? Poradnik dla chcących założyć swój biznes

firma

DYSKUSJA

Zastanawiasz się jak sfinansować otwarcie firmy? W tym artykule poznasz kilka sprawdzonych sposobów na pozyskanie niezbędnych funduszy, które możesz przeznaczyć na otwarcie i rozwój własnego biznesu. Wiele opcji wymagać będzie sporządzenia biznesplanu, na co warto poświęcić czas.

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu z nas, ze względu na zalety płynące z bycia przedsiębiorcą. Jednak często otwarcie własnego biznes wymaga sporego wkładu finansowego, a nie wszyscy mamy kilkadziesiąt tysięcy złotych, które możemy przeznaczyć na ten cel. Na szczęście brak pieniędzy nie jest w obecnych czasach przeszkodą, gdyż mamy wiele opcji na zdobycie niezbędnych środków. Wybór opcji zależy w dużej mierze od naszej obecnej sytuacji finansowej, a także wysokości potrzebnej kwoty. W końcu dla jednych dotacja z urzędu pracy będzie wystarczająca, a dla innych będzie to jedynie ułamek potrzebnej kwoty.

pieniądze

Oszczędności

Pierwszym ze sposobów na sfinansowanie otwarcia firmy są własne oszczędności. O ile samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe, trzeba mieć na uwadze wydatki jakie należy ponieść na wynajem bądź zakup lokalu, niezbędne do pracy wyposażenie czy chociażby składki ZUS. Nie zawsze mamy pewność, że od pierwszych dni prowadzenia firmy będziemy zarabiać, gdyż w wielu przypadkach potrzeba czasu na dotarcie do klientów. A działania marketingowe to dodatkowy koszt, chyba że samodzielnie się tym zajmiemy. Przede wszystkim potrzebujemy pieniądze na przystosowanie lokalu, a także jego wynajem. W przypadku prowadzenia firmy z domu, możemy sporo zaoszczędzić. Do tego dochodzi niezbędny sprzęt, taki jak np. komputer, telefon służbowy, biurko, wygodne krzesło czy zakup odpowiedniego stroju, który przyda się do spotkań z klientami. Warto mieć pieniądze na minimum 6 miesięcy, gdyż jest to wystarczający czas na rozkręcenie firmy.

inwestowanie

Inwestor w rodzinie

Inwestor w rodzinie to rozwiązanie, które pozwala nam stosunkowo szybko uzyskać potrzebne środki. W końcu łatwiej jest przekonać członka rodziny od zainwestowania w nasz pomysł na biznes niż obcą osobę. Niemniej jednak warto spisać umowę pożyczki, w której określimy warunki spłaty. Możemy również oddać część udziałów inwestorowi w zamian za wsparcie finansowe, co jest opłacalne zarówno dla nas, jak i członka rodziny, który powierzył nam swoje pieniądze.

kredyt

Kredyt w banku

Kredyt w banku to dobra opcja na sfinansowanie otwarcia własnego biznesu, jednak do jego uzyskania niezbędna jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. W przypadku większych kwot przydaje się posiadany majątek, który może stanowić zabezpieczenie dla banku. Kredyt jest dużo lepszym rozwiązaniem od pożyczki z kilku względów. Oprocentowanie kredytu jest niższe niż w przypadku pożyczek pozabankowych, a dodatkowo mamy dłuższy okres spłaty. Decydując się na wzięcie kredytu w banku, w którym mamy konto z regularnymi wpływami możemy liczyć na pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Kredyt inwestycyjny przyda się, jeśli będziemy potrzebować większej kwoty, np. na zakup nieruchomości pod działalność gospodarczą, a także na niezbędne wyposażenie lokalu czy kupno licencji. Stosunkowo łatwo jest uzyskać kredyt inwestycyjny mając dobry biznesplan, gdyż zakupiony lokal czy wyposażenie będzie zabezpieczeniem dla banku.

dotacja

Dotacja z unii europejskiej

Z tej dotacji możemy dostać nawet do 40 tysięcy złotych, co w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest wystarczające. Aby uzyskać dofinansowanie należy przygotować biznesplan, w którym zawrzemy wszelkie planowane wydatki. To właśnie na te rzeczy będziemy mogli przeznaczyć środki, a zakupy trzeba dokumentować fakturami. Jest to jeden z warunków wpływający na to, że dotacja jest bezzwrotna. Drugim z warunków jest konieczność prowadzenia firmy przez minimum 12 miesięcy od dnia jej założenia. W przypadku niespełnienia tych dwóch warunków konieczny będzie zwrot dotacji wraz z odsetkami.

Dotacja z urzędu pracy

Dotacja ta jest przyznawana osobom bezrobotnym, dlatego też konieczna jest rejestracja w lokalnym urzędzie pracy. W zależności od miejscowości wymagany jest pewien okres, w którym musimy być bezrobotni. Najczęściej przed złożeniem wniosku musimy odczekać minimum jeden miesiąc na bezrobociu. Nie możemy również odmówić udziału w stażu czy szkoleniu oferowanym przez urząd, gdyż wykluczy nas to z możliwości ubiegania się o dotację. Wysokość dotacji z urzędu pracy jest równa sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, co obecnie wynosi 36 tysięcy złotych. Jednak dużo zależy od biznesplanu, na podstawie którego pracownicy przyznają konkretną kwotę. Ważny jest również termin złożenia wniosku i ilość wniosków w danej miejscowości, gdyż samorządy mają określony budżet. Dotacja jest bezzwrotna po spełnieniu warunków tych samych, co w przypadku dotacji z unii.

Aniołowie biznesu

Jednym ze sposobów na pozyskanie finansowania firmy jest znalezienie prywatnego inwestora. Inwestorzy, którzy skupiają się na inwestowaniu w dobre pomysły na biznes bądź małe firmy z potencjałem na rozwój są nazywani aniołami biznesu. Dzieje się tak, gdyż taki anioł biznesu oprócz pieniędzy wnosi do firmy znacznie więcej, gdyż jest to osoba z dużą wiedzą i znajomościami, które ułatwiają zaistnienie na rynku. Mając takie wsparcie możemy skupić się na rozwoju własnej firmy. Aniołowie biznesu sprawdzą się szczególnie kiedy potrzebujemy dużej kwoty na start, ponieważ w przeciwieństwie do banków nie patrzą oni na zdolność kredytową, a skupiają się na naszym biznesie i oceniają jego szanse.

Crowdfunding

Crowdfunding

Crowdfunding, czyli w tłumaczeniu na polski finansowanie społecznościowe, to model biznesowy, który przywędrował do nas z zagranicy. Możemy zbierać środki na jednej z dostępnych platform, co wielu osobom pozwoliło na spełnienie marzenia o prowadzeniu własnej firmy. Idea ta zakłada, że nagrodzimy w jakiś sposób wpłacające osoby, co zachęca ludzi do wpłat. Sposób w jaki to zrobimy należy wybrać biorąc pod uwagę rodzaj naszej przyszłej działalności. Przykładowo, jeśli planujemy założyć restaurację, możemy zaoferować wpłacającym rabat bądź pierwszy posiłek za darmo, w zależności od wysokości darowizny. Wydając książkę, wpłacający mogą otrzymać ją przedpremierowo, a dodatkowo możemy umieścić ich nazwiska na początku bądź końcu książki w formie podziękowania.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać