
Skaleczenie, gorączka czy upadek – wypadek lub gorsze samopoczucie może pojawić się w każdej chwili. Dlatego w każdym domu powinna znaleźć się apteczka z podstawowym wyposażeniem. Dzięki temu będziemy w stanie szybko zareagować na niespodziewaną sytuację. Co powinno znaleźć się w apteczce, gdzie ją przechowywać i na co zwrócić uwagę podczas jej kompletowania?
Najczęściej drobne urazy dzieją się w domu, nagle może pojawić się też choroba czy złe samopoczucie. Nic nie zastąpi wizyty u lekarza lub badań, ale pierwsza pomoc w postaci podstawowych leków powinna zawsze być pod ręką. W domowej apteczce nie może zabraknąć kilka najpotrzebniejszych produktów. Nie musimy mieć wszystkiego, ale standardowe materiały opatrunkowe i leki pozwolą zachować spokój w wyjątkowej sytuacji. Tabletki zakupimy w aptece, ale wszelkie inne artykuły możemy zamówić w sklepie internetowym, np. w Hurtowni Medycznej. O czym pamiętać?
Materiały opatrunkowe i środki do pierwszej pomocy
W apteczce przede wszystkim powinny znaleźć się artykuły do szybkiej reakcji w razie skaleczenia i oparzenia, czyli gaza, kompresy jałowe, bandaże, plastry z opatrunkiem i bez oraz woda utleniona, gencjana, spirytus salicylowy, sól fizjologiczna, środek odkażający oraz pianka na oparzenia. W przypadku oparzenia przydatne mogą być maści łagodzące objawy i ból. Dodatkowo w apteczce pod ręką warto mieć nożyczki, rękawiczki ochronne, koc ratunkowy oraz maskę do sztucznego oddychania. Ponadto niezbędnym gadżetem jest termometr, ciśnieniomierz i inhalator.
Leki pierwszej potrzeby
Jeśli chodzi o leki to powinny być one dostosowane do konkretnej przypadłości. Z pewnością przydatne będą tabletki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Co za tym idzie lepiej mieć zawsze pod ręką leki łagodzące objawy przeziębienia oraz grypy, w tym syrop na kaszel, tabletki na ból gardła, sól morska do nosa i krople do uszu. Z dodatkowych produktów powinniśmy zapakować tabletki na biegunkę i węgiel leczniczy plus elektrolity zapobiegające odwodnieniu. Ponadto krople na problemy żołądkowe, preparaty na stłuczenia, urazy i obrzęki oraz leki przeciwalergiczne i wapno. Przydatne mogą być także preparaty stosowane po ukąszeniach owadów oraz jednorazowy przyrząd do wyjmowania kleszczy.
Gdzie i jak przechowywać apteczkę?
Najlepiej wszystkie leki i środki medyczne przechowywać w jednym wszystkim znanym miejscu, ale poza zasięgiem dziecięcych rączek, grzejnika czy parapetu. Może to być szuflada, pudełko w szafce lub specjalna gotowa apteczka. Co ważne, należy regularnie przeglądać zawartość, sprawdzać daty i uzupełniać braki. Nigdy nie używamy leków po terminie przydatności, ale też nie wyrzucamy ich do kosza. W aptekach często ustawione są specjalne pojemniki na przeterminowane wyroby medyczne, których zawartość poddawana jest utylizacji. Niektóre leki mają specjalne wymagania co do przechowywania – warto to sprawdzić i stosować się do wytycznych. Nie przechowujmy resztek antybiotyków, ponieważ ich skuteczność gwarantowana jest tylko przy zastosowaniu pełnej kuracji.
Apteczka w domu to przyda się prędzej czy później, dlatego warto mieć ja zawsze pod ręką. Wyposażona i na bieżąco kontrolowana może okazać się najlepszą inwestycją i zapobiec niepotrzebnym nerwom.