
Dopóki komputer działa sprawnie, większość użytkowników nie zastanawia się nad tym, co dzieje się wewnątrz obudowy. Czyszczenie laptopa zazwyczaj ograniczamy do usuwanie zabrudzeń, które można dostrzec na zewnątrz – na ekranie, klawiaturze, touchpadzie i klapie. To spory błąd – dla sprzętu najgroźniejszy jest kurz i inne zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz wokół poszczególnych podzespołów i w wentylatorze. Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić zakurzonego MacBooka i dlaczego jest to tak bardzo istotne!
Po czym rozpoznać że MacBook wymaga czyszczenia?
Zacznijmy od objawów, które niemal na pewno świadczą o tym, że MacBook wymaga już czyszczenia. Należą do nich:
- głośna praca urządzenia,
- przegrzewanie się laptopa,
- zawieszanie się systemu,
- spadek wydajności,
- nieuruchamiający się wentylator.
Gdy podobne symptomy występują pojedynczo, problem może tkwić gdzie indziej, ale ich pojawienie się jednocześnie to znak, że prawdopodobnie wnętrze komputera jest mocno zakurzone i wkrótce może dojść do nieodwracalnych zmian!
Dlaczego regularne czyszczenie MacBooka jest tak istotne?
Laptopy MacBook to coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Mikroskopijne układy, intensywnie pracujące podzespoły i szereg niewielkich zakamarków, również w okolicach otworów wentylacyjnych tworzą idealne środowisko do zbierania się kurzu. Aby do tego nie dochodziło, Twój komputer musiałby być wykorzystywany wyłącznie w doskonale sterylnych warunkach, a przecież laptopy MacBook to urządzenia mobilne.
Zanieczyszczenia gromadzące się z czasem wewnątrz obudowy zakłócają obieg powietrza i chłodzenie urządzenia. Płyta główna, procesor, pamięć RAM i inne podzespoły pokryte coraz grubszą warstwą kurzu są wrażliwe na zwarcia. Gdy do tego dojdzie, czeka cię kosztowna naprawa urządzenia. Nie warto ponosić zbędnego ryzyka, gdy można od czasu do czasu profilaktycznie wyczyścić wnętrze urządzenia.
Czy warto przeprowadzić czyszczenie zakurzonego MacBooka samodzielnie?
Czyszczenie zakurzonego MacBooka teoretycznie wydaje się proste. Wystarczy odkręcić dolną pokrywę obudowy, a następnie usunąć kurz z płyty głównej, wentylatora i wszelkich zakamarków przy pomocy sprężonego powietrza. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie!
Czyszczenie laptopa na własną rękę jest dość ryzykowne. Prawdopodobnie uda ci się usunąć warstwę kurzu z wentylatora i płyty głównej, a wnętrze komputera wizualnie będzie prezentowało się całkiem dobrze. Niestety istnieje ryzyko, że przy pomocy nieprecyzyjnego narzędzia tak naprawdę wdmuchasz kurz w przestrzenie, gdzie jest on najbardziej niebezpieczny – choćby okolice procesora. W skrajnym przypadku twoje urządzenie po ponownym montażu może po prostu się nie uruchomić ze względu na zwarcie, albo stać się tykającą bombą.
Dlaczego oczyszczenie laptopa najlepiej zlecić specjalistom?
Dlatego czyszczenie MacBooka zdecydowanie lepiej zlecić ekspertom, na przykład w warszawskim serwisie urządzeń Apple – MacForce. Specjaliści dysponują profesjonalnymi narzędziami umożliwiającymi usunięcie zanieczyszczeń z niezwykłą precyzją, jaka nie jest osiągalna w warunkach chałupniczych. Ponadto wnętrze komputera może wymagać również innych drobnych prac konserwacyjnych, na przykład aplikacji na styku procesora i płyty głównej świeżej pasty termoprzewodzącej, które odgrywa kluczową rolę w usuwaniu ciepła.
Jeśli chcesz, by twój MacBook działał sprawnie przez wiele lat, nie zapominaj o jego regularnym czyszczeniu, jednak zleć tę usługę profesjonalistom!