Poradniki zakupowe

Jak wygląda proces palenia kawy? Jaki stopień wybrać do ekspresu?

kawa

DYSKUSJA

Gdy ziarna kawy zostaną zerwane, to muszą przejść kilka etapów, zanim będziesz mógł stworzyć z nich swój ulubiony napój. Jednym z najważniejszych jest proces wypalania kawy. Być może słyszałeś już, że to właśnie od stopnia palenia ziaren zależy to, jak smakuje kawa. Odpowiedni stopień palenia kawy sprawia, że kawa ma wyjątkowy smak i aromat.

Jak wygląda proces palenia kawy Jaki stopień wybrać do ekspresu

Wprowadzenie

Można wyróżnić kilka stopni wypalania. Jest to palenie jasne, średnie, mocne i bardzo mocne. Kawa do ekspresu rekomendowany ma np. inny stopień palenia niż kawa przeznaczona do metod alternatywnych. Każdy z nich cechuje się czym innym – warto dowiedzieć się nieco więcej o każdym stopniu wypalania, dzięki czemu bez problemu określisz, jaka kawa spełni Twoje oczekiwania, jeśli chodzi o smak i aromat kawy. Zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu, w którym znajdziesz wartościowe informacje na temat procesu wypalania ziaren.

Proces wypalania ziaren – co warto o nim wiedzieć?

Palenie ziaren kawy to proces, który ma właściwie największe znaczenie dla jej smaku, aromatu i zawartości kofeiny. Zielone ziarna kawowca, które poddaje się wypalaniu, zmieniają swój kolor, smak, gęstość i zapach. Surowe ziarna kawy mają podobny skład chemiczny do ziaren palonych. Aby uzyskały wyjątkowy, charakterystyczny smak i zapach, muszą przejść przez proces wypalania. Natomiast palone ziarna doskonale nadają się do przygotowywania kaw – aromatycznego espresso, czy ulubionych mlecznych kaw. W zależności od gatunku kawy dostosowuje się właściwy stopień palenia, który umożliwia wydobycie najlepszych walorów smakowych.

Kawy o różnym stopniu palenia możesz znaleźć w bogatej ofercie palarni Finest Coffee.

Jak przebiega proces palenia kawy?

Tuż po zebraniu zielonych ziaren kawowca należy je dokładnie oczyścić. Następnie umieszcza je się w specjalnym piecu i poddaje działaniu wysokiej temperatury – przez kilka lub kilkanaście minut. Czas jest uzależniony od tego, jaki jest pożądany stopień wypalenia ziaren. Istotne jest, aby wypalanie przebiegało równomiernie, dlatego też ziarna wirują w specjalnym bębnie. Proces karmelizacji ziarna sprawia, że stają się one brązowe i zyskują słodkawy posmak. Gdy są w piecu, to dochodzi też do odparowania wody z ziaren, czego rezultatem jest mniejsza ich waga nawet o połowę. Jednocześnie zwiększa się ich rozmiar. Po wypalaniu ziaren przechodzi się do ich chłodzenia powietrzem, co odbywa się na specjalnych tacach. Wówczas dwutlenek węgla ulatnia się w naturalny sposób. Krótko mówiąc – im lżej wypala się ziarna kawy, tym bardziej odczuwa się ich kwaskowy smak i naturalne aromaty. Jeśli chodzi o intensywne palenie, to kawa zyskuje smak bardzo podobny do orzechowo-czekoladowego.

Co więcej, często mówi się, że im mocniej wypala się ziarna kawy, tym kawa ma więcej kofeiny. Nie jest to jednak prawda – jest wręcz odwrotnie! Takie przekonanie może wynika z tego, że mocno palona kawa ma intensywniejszy smak niż kawa jasno palona, aczkolwiek nie jest to spowodowane tym, że ziarna mają więcej kofeiny.

Jakie są stopnie palenia kawy?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że wyróżnia się cztery podstawowe stopnie wypalania ziaren. Istnieje:

  • Palenie jasne – ziarna stają się lekko zabrązowione i mają kolor podobny do koloru cynamonu. Taka kawa wyróżnia się łagodnym smakiem, który szybko opuszcza podniebienie. Na pewno zasmakuje osobom, które lubią, gdy napar jest lekki i delikatny oraz zachowuje naturalną kwaskowość i delikatnie cytrusowy, orzeźwiający aromat. Taka kawa zawiera najwięcej kofeiny.
  • Palenie średnie – cieszy się największą popularnością. Ziarna są lekko brązowe, a smak kawy jest rewelacyjnie zrównoważony. W tym przypadku naturalna kwaskowość jest trochę osłabiona, zaś aromat wyczuwalny. I choć w kawach średnio wypalanych możesz wyczuć lekką goryczkę, to jednak pozostaje delikatna w smaku. Takie ziarna mają optymalną zawartość kofeiny.
  • Palenie średnio ciemne – ziarna są mocno brązowe, kwasowość praktycznie całkowicie znika, a zamiast tego wyczuć można delikatną goryczkę. Skarmelizowane cukry wprowadzają wyczuwalne, słodkawe nuty. Kawa do ekspresu zazwyczaj posiada stopień palenia średnio-ciemny

 

  • Palenie ciemne – ziarna są praktycznie czarne i błyszczące. Kawa zyskuje wyraźną gorycz. Traci naturalne nuty smakowe, a zamiast tego pojawia się posmak czekolady i orzecha. Jeśli natomiast chodzi o zawartość kofeiny, to jest ona dużo mniejsza niż w kawach jasno palonych.

Mamy nadzieję, że już doskonale wiesz, na czym polega i jak ważny jest proces wypalania ziaren. Dzięki niemu Twoja kawa zyskuje wyjątkowe właściwości i możesz cieszyć się jej smakiem każdego dnia.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać