Klocki LEGO to bez wątpienia zabawka kultowa, ponadczasowa oraz doskonale znana na całym świecie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nie powstała do tej pory żadna linia zabawek, która zawojowałaby umysły małych ludzi w takim stopniu, jak uczyniły to klocki. Mnogość serii, zestawów i figurek daje możliwości tworzenia niepowtarzalnych konstrukcji. Od dziesiątek lat klocki LEGO zapewniają dzieciom i ich opiekunom długie godziny wspaniałej zabawy, ale warto wiedzieć, że te niezwykłe zabawki pomagają dzieciom nabyć wiele ważnych umiejętności.
Zabawy tematyczne
Umiejętność tworzenia tematycznych zabaw jest niezwykle ważna i pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. To ten czas, w którym w dziecięcych zabawach pojawia się element odgrywania scenek i wcielania się konkretne role. Dziecko odwzorowuje wówczas zachowania, które obserwuje u osób dorosłych. Jaką rolę odgrywają tu klocki LEGO? Mały człowiek może wybudować dom, w którym jak w zwierciadle będą odbijać się losy jego rodziny przedstawiane z jego punktu widzenia. To idealny sposób, aby zobaczyć jak dziecko postrzega swoich bliskich.
Fani i fanki zamków, księżniczek i rycerzy zbudują królestwo, a w nim znajdą się bohaterowie szlachetni, dobrzy i sprawiedliwi lub wręcz przeciwnie – złośliwi, nieszczerzy i niebezpieczni. Z kolei wielbiciele serii skupionych wokół miejskiego życia zbudują komisariat policji lub remizę straży pożarnej, zaś tam będą mogli bronić słabszych, ratować rozbitków oraz uczyć się odróżniania dobra od zła. Scenariuszy zabaw jest bez liku i bez wątpienia będą rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Doskonale sprawdzą się tu klocki z serii Lego Creator. Mnogość zestawów sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Rozwijanie małej motoryki
W okresie przedszkolnym motoryka mała, czyli sprawność rąk, dłoni, nadgarstków i palców rozwija się bardzo prężnie. Z miesiąca na miesiąc ręce dziecka są coraz sprawniejsze i potrafią wykonać więcej czynności wymagających precyzji. Tutaj też klocki LEGO spieszą z pomocą. Im więcej czasu dziecko spędza nad tworzeniem konstrukcji, umieszczaniu w odpowiednich miejscach mniejszych i większych elementów, tym jego ręce stają się coraz bardziej zwinne. Wiele budowli zawiera ruchome elementy, więc oprócz sprawności rąk dziecko rozwija swój poziom cierpliwości.
Rodzic, który spędza z dzieckiem czas na zabawie klockami, może tak pokierować tą czynnością, aby jeszcze bardziej sfokusować uwagę dziecka na umieszczaniu małych obiektów w odpowiednich miejscach. Wystarczy pęseta i kilka pojemników. Za pomocą narzędzia dziecko może umieszczać klocki we wskazanych pudełkach i przy okazji, na przykład, dzielić je kolorystycznie. W ten sposób mały człowiek rozwija dodatkowo swoje funkcje wzrokowe. I to po raz kolejny pokazuje, jaką wszechstronną zabawką są klocki.
Czy warto inwestować w klocki LEGO?
Po stokroć tak. To jedna z niewielu zabawek, która tak kompleksowo wpływa na rozwój dziecka. Poprzez zabawę dziecko nieustannie zdobywa nowe umiejętności. Ćwiczy sprawność rąk, uczy się cierpliwości, potrafi coraz dłużej skupiać swoją uwagę na zadaniu. Błyskawicznie doskonali funkcje wzroku. Rozwija się w sferze społecznej i emocjonalnej. Trudno znaleźć zabawkę, która pod tym względem dorównałaby klockom LEGO. Z pewnością jest to inwestycja w harmonijny rozwój małego człowieka.
Chciałabym klocki LEGO dla młodszej 5 letniej siostry i licze na to że je otrzymam ❤️
Chciałabym klocki LEGO dla młodszej 5 letniej siostry i licze na to że je otrzymam dziękuje