Poradniki zakupowe

Jak wykorzystać płytki chodnikowe?

kosa do ogrodu przygotowanie traw ozdobnych do zimy

DYSKUSJA

Płytki chodnikowe kojarzą się przede wszystkim z chodnikami, które znajdują się równolegle do ulic i stanowią miejsce do poruszania się dla pieszych. Jednak płytki można wykorzystać także w inny sposób. Na przykład we własnym ogrodzie. Jak?
chodnik

Jak wykorzystać płytki chodnikowe w ogrodzie?

Płytki chodnikowe można wykorzystać w ogrodzie jako elementy dekoracyjne. Można ułożyć z nich ścieżki czy oddzielić różne przestrzenie, np. przestrzeń z grządkami warzywnymi, kwiatami, drzewami czy inne. Zrobione są zwykle z betonu, który jest bardzo plastycznym materiałem. Robi się z niego nie tylko płyty chodnikowe, ale także kostkę brukową, krawężniki, ale również wiele innych elementów dekoracyjnych. Płyty chodnikowe są bardzo praktyczne i mogą być wykorzystywane do różnych aranżacji. Ponadto są wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe, więc mogą posłużyć nawet przez długie lata.

Aranżacja ścieżek w ogrodzie

Płytami chodnikowymi można wyłożyć ścieżki wszędzie tam, gdzie chce się dojść. Da się je wykorzystać do utwardzania ścieżek,  placów czy tarasów, a nawet można zrobić z nich praktyczne schody. Płyty chodnikowe są doskonałym elementem nowoczesnej ogrodowej architektury dzięki swoim dużym formatom i regularnym kształtom. To właśnie one sprawiają, że płyty idealnie wpasowują się w klimat minimalistycznych przestrzeni. Ponadto płyty znakomicie komponują się z roślinami w ogrodzie czy innymi betonowymi dekoracjami. Projekt ścieżek ogrodowych z płyt chodnikowych może być wykonany na dwa sposoby. Można ułożyć płyty w pewnej odległości na przemian ze żwirem czy trawnikiem albo jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię.

Jak zrobić podbudowę pod płytki chodnikowe?

Bez względu na to, w jaki sposób mają być ułożone płytki chodnikowe, konieczne jest wykonanie pod każdą nawierzchnię specjalnej podbudowy. Wszystko z powodu dużego ciężaru płyt. Z powierzchni, na której mają być ułożone płyty, trzeba usunąć kilkunastocentymetrową warstwę ziemi, a później wykonać podbudowę. Podbudowa to najczęściej dwie warstwy:

  • wypełniająco – wyrównująca (10-15 cm piasku),
  • utrzymująca (3-4 cm mieszanki piasku i betonu).

Zasada jest taka, że im bardziej gruba jest warstwa podbudowy, tym bardziej stabilna jest potem nawierzchnia. W trakcie układania płytek chodnikowych można wykorzystać też obrzeża albo stworzyć krawężniki z ozdobnych kamyków. Dodatkowo warto przy dużych płytach pamiętać o odstępie pomiędzy poszczególnymi płytami.

Nie tylko ścieżki czy podjazd

Płyty chodnikowe możemy wykorzystać nie tylko na zrobienie ścieżek w ogrodzie czy podjazdu dla naszego samochodu lub tarasu. Można wykorzystać je na wiele sposobów. Pamiętajmy, że można kupić płytki w różnych kolorach, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do ogrodu. Można również użyć ich do zupełnie innych rzeczy. Na przykład idealnie sprawdzą się do stworzenia dekoracji, takich, jak otoczenie samego domu, otoczenie wokół kwiatów albo oczka wodnego bądź ogrodowego basenu.

Ponadto płyty chodnikowe dają ogromne pole dla wyobraźni. Warto uruchomić swoją kreatywność i stworzyć z płyt chodnikowych efektowne kwietniki i dekoracje. Jeśli ktoś ma zdolności artystyczne może kupić wodoodporne farby i namalować obrazy na płytach. Ewentualnie można też rzeźbić w betonie, ale to wymaga umiejętności, precyzji, posiadania odpowiednich narzędzi oraz dużo czasu.

Płyty chodnikowe można znaleźć w popularnych marketach budowlanych i lokalnych firmach zajmujących się kamieniarstwem i brukarstwem.

Płyty chodnikowe można wykorzystać na wiele sposobów. Wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb i oczywiście naszej wyobraźni. Można z ich pomocą fantastycznie urozmaicić ogród i uczynić go naprawdę atrakcyjnym. Na ciekawie zaaranżowane płyty każdy gość zwróci uwagę. Warto więc pokombinować i uczynić ze swojego ogrodu wymarzony raj.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

1 Komentarz

  1. Jako podstawę pod drukarkę 3d, a nie tam w ogrodzie…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać