Planujesz zakup działki? A może właśnie wszedłeś w posiadanie domu lub mieszkania? Musisz złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1. To właśnie na jej podstawie możliwe będzie rozliczenie z urzędem i zapłata podatku od nieruchomości. Jednak jak się za to zabrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat wypełniania druku IN-1 oraz co możesz zrobić, by maksymalnie uprościć sobie tę formalność.
Kto musi składać druk IN-1?
Zgodnie z Ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, złożenie informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych w formie formularza IN-1 z odpowiednimi załącznikami jest obowiązkiem osób fizycznych, które są:
- właścicielami nieruchomości (albo obiektów budowlanych),
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości (albo obiektów budowlanych),
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
Druk IN-1 muszą złożyć także właściciele lub posiadacze tych nieruchomości, które objęte są zwolnieniem z podatku od nieruchomości.
Warto pamiętać, że nie wszystkie osoby fizyczne składają informację IN-1. Ci, którzy są współwłaścicielami lub współposiadającymi nieruchomość razem z osobami prawnymi, jednostkami bądź spółkami nieposiadającymi osobowości prawnej, mają obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości w postaci formularza DN-1.
Co podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Przedmiotami opodatkowania podatkiem od nieruchomości są grunty oraz budowle i budynki lub ich części. W przypadku gruntów podstawą opodatkowania jest ich powierzchnia, a w przypadku budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa. Jako osoba fizyczna nie musisz samodzielnie obliczać należnej kwoty podatku. Wystarczy, że umieścisz w formularzu IN-1 wymagane dane, a ustaleniem stawki, jaką zapłacisz, zajmie się urząd.
Jakie informacje należy przygotować, by wypełnić druk IN-1?
Aby wypełnianie formularza IN-1 przebiegło sprawniej, warto wiedzieć, jakie dane trzeba będzie w nim podać. Dokument składa się z kilku części, w których należy umieścić:
- miejsce i cel składania informacji
- rodzaj podmiotu zobowiązanego do złożenia informacji,
- dane identyfikacyjne podatnika oraz adresy,
- informacje na temat przedmiotów opodatkowania podlegających opodatkowaniu,
- informacje o załącznikach dołączanych do informacji.
Jeśli chcesz, możesz podać także swój numer telefonu oraz adres e-mail, co pozwoli usprawnić przepływ informacji między Tobą a urzędem.
Jak ułatwić sobie wypełnianie druku IN-1?
Wypełnianie złożonego formularza IN-1 może być trudne dla tych, którzy dopiero co nabyli pierwszą nieruchomość. Formalność ta bywa uciążliwa jednak nawet dla tych, którzy mieli już do czynienia z tym drukiem. Jeśli chcesz usprawnić sobie tę procedurę i uczynić ją prostą i wygodną, rozważ skorzystanie z kreatora formularza. Aktywny druk IN-1 znajdziesz na przykład w serwisie Przyjazne Deklaracje. Intuicyjny kreator krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces wypełniania formularza, który po zakończeniu będzie gotowy do złożenia w urzędzie.
DYSKUSJA