Poradniki zakupowe

Jaka kawa ziarnista najlepiej sprawdzi się do ekspresu?

kawa2

DYSKUSJA

Miłośnicy kawy doskonale wiedzą, że nie ma nic lepszego, niż aromatyczny i głęboki w smaku napar. Jedna z najpopularniejszych form jego parzenia odbywa się przy pomocy ekspresu ciśnieniowego. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, która kawa w ziarnach do ekspresu sprawdzi się najlepiej?

kawa2

Najlepsza kawa ziarnista do ekspresu – który rodzaj wybrać?

Wśród kaw ziarnistych można znaleźć wiele rodzajów, pochodzących z różnych części świata. Region, z którego pochodzą ziarna oraz sposób uprawy roślin wywiera ogromny wpływ na finalny smak kawy. Prawdziwi miłośnicy czarnego naparu przywiązują dużą uwagę do tego, aby ziarna kawy były najwyższej jakości – wyłącznie wtedy możliwe jest uzyskanie napoju, który wyróżniać się będzie nie tylko właściwościami pobudzającymi, ale i niezwykle głębokim aromatem.

W zależności od upodobań, warto przywiązać uwagę do pochodzenia ziaren ze względu na fakt, że każda dobra kawa z danego regionu będzie posiadała swoje charakterystyczne cechy – jest to uwarunkowane głównie klimatem, w jakim są uprawiane rośliny. Przykładowo, kawosze ceniący sobie napar o łagodnym smaku powinni wybierać ziarna pochodzące z plantacji położonych w Środkowej lub Południowej Ameryce. Kawa uprawiana w rejonach Azji przypadnie do gustu natomiast miłośnikom intensywniejszych nut z czekoladowym aromatem.

Która kawa w ziarnach do ekspresu sprawdzi się najlepiej? Najczęściej do parzenia tą metodą wykorzystuje się kawę ziarnistą Arabika lub Robusta – wybór jednak to już wyłącznie rzecz gustu. Osoby ceniące sobie delikatny napar o lekko słodkim smaku mogą postawić na Arabikę 100%. Doskonałe rozbudzenie zapewni natomiast Robusta lub mieszanka obu tych rodzajów, wyróżniające się intensywnym smakiem i aromatem, co będzie idealnym rozwiązaniem dla fanów mocnego naparu.

Stopień palenia kawy – dlaczego to istotna kwestia?

Chcąc dowiedzieć się, jaka kawa ziarnista będzie najlepszym wyborem do ekspresu, powinieneś również wiedzieć, jak istotny wpływ na finalny smak ma stopień wypalenia ziaren. W zależności od tego kryterium, napar będzie miał inny smak, a także zróżnicowaną zawartość kofeiny. Ziarna jasno palone sprawiają, że zaparzona kawa ma owocowy aromat, jednak zdecydowanie poleca się je do innych metod parzenia, niż w ekspresie ciśnieniowym – może wtedy rozczarować zbyt wysoką kwasowością.

Zgrany duet z ekspresem ciśnieniowym stworzą jednak ziarna średnio i ciemno palone. Stosując pierwsze z wymienionych, stworzysz napar o zrównoważonym smaku i średniej intensywności. Ziarna ciemno palone zaś sprawią, że zaparzona kawa będzie miała intensywny kolor i smak, w którym dominuje nuta goryczy oraz aromaty orzechowe i czekoladowe.

Najlepsze do ekspresu będą zatem kawy ziarniste średnio lub ciemno palone, pochodzące z najlepszych światowych plantacji. Dobra kawa ziarnista z pewnością zostanie doceniona, nieważne czy zamierzasz serwować ją gościom w domowym zaciszu, czy też pracownikom i klientom w swoim biurze. Z pewnością zrobi dużo większe wrażenie niż zwykła kawa rozpuszczalna, a jej wyjątkowy smak zostanie zapamiętany przez długi czas.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać