
Ciekły azot ma specyficzne właściwości, które wykorzystywane są w wielu gałęziach nauki czy gospodarki. Skroplony azot ma temperaturę -196 stopni Celsjusza. Nie wchodzi w żadne reakcje z innymi substancjami i nie ulega spalaniu. To substancja bez smaku i zapachu. Jednak, aby utrzymać jej stan skupienia i zachować właściwości, należy ją w odpowiedni sposób przechowywać. Do tego służy pojemnik na ciekły azot.
W jaki sposób należy przechowywać ciekły azot?
Na samym starcie warto dowiedzieć się, jak w ogóle wygląda produkcja ciekłego azotu. Za jego pierwsze uzyskanie odpowiedzialni byli polscy naukowcy z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1883 dokonali skroplenia azotu na skutek procesu separacji. Jak to się odbywa? Specjalne urządzenia spręża powietrze i je oczyszcza. Potem usuwane jest z niego ciepło, co powoduje skroplenie się gazu. Azot utrzymać można w tej formie jedynie w bardzo niskiej temperaturze. Do tego potrzebne są specjalne pojemniki na ciekły azot o odpowiedniej izolacyjności. Nazywane są naczyniami Dewara i dostępne są m.in. w ofercie https://www.cryogenshop.pl/. Zbiorniki te przypominają termosy. Mają bowiem podwójne ścianki, między którymi znajduje się próżnia techniczna. Skutecznie minimalizują one straty gazu i zapewniają bezpieczeństwo osobom z nim pracującym.
Ciekły azot i jego zastosowanie
Pojemnik na ciekły azot to praktyczne naczynie, które pozwala na przechowywanie i transportowanie tej cennej substancji. Ta jest wykorzystywana w medycynie, przemyśle spożywczym, rolnictwie itd. Osłona azotowa służy m.in. do obróbki laserowej metali czy cięcia blach stalowych. Z kolei w mechaniczne skroplony azot przydaje się przy montażu łożysk, cylindrów czy tulei. Proces ten polega na chwilowym ich zamrożeniu i obkurczeniu. Dzięki temu można je łatwiej zainstalować.
Pojemnik na ciekły azot – jaki powinien być?
Stabilność ciekłego azotu odgrywa bardzo ważną rolę w medycynie. Zamrażanie i przechowywanie materiału biologicznego wymusza utrzymanie stałej temperatury. Tylko wówczas nie dochodzi do żadnych zmian biologicznych. Dlatego tak duże znaczenie mają odpowiednie pojemniki na ciekły azot.
Dobrej klasy pojemnik na ciekły azot powinien być naczyniem lekkim i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Pod wieloma względami przypomina on klasyczny termos, ale ma bardziej dopracowaną budowę. Wpływa na to wytrzymała konstrukcja i wysoka izolacja próżniowa. W pojemniku musi bowiem panować odpowiednio niska temperatura.
Naczynia Dewara – co warto o nich wiedzieć?
Pojemniki na ciekły azot nazywane są naczyniami Dewara. Są to zbiorniki o specyficznych właściwościach izolacyjnych. Początkowo produkowane były ze szkła. Dzisiaj największą popularnością cieszą się dewary z metalu. Mają one nieco gorsze właściwości izolacyjne, ale jednocześnie są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Składają się z podwójnych ścianek, między którymi znajduje się próżnia techniczna. Dzięki temu niemożliwy jest przepływ ciepła między gazem a otoczeniem.
Pojemnik na ciekły azot powinien być zamknięty korkiem o odpowiednich parametrach izolacyjnych. Niestety liczyć się trzeba również z pewnym ubytkiem cieczy, która cały czas wrze. Mowa w tym przypadku o mocy strat cieplnych. Naczynia Dewara mogą mieć różną pojemność. Sporo zależy od ich przeznaczenia. Zazwyczaj mieszczą od 4 do 50 litrów skroplonego azotu. Czasem bywają wyposażone w różne akcesoria dodatkowe.