O potędze kantorów internetowych przekonałem się osobiście, gdy przed wyjazdem wakacyjnym musiałem wymienić sporą ilość polskiej gotówki na dolary. Wtedy okazało się, że oficjalny kurs waluty na giełdzie / forexie ma niewiele wspólnego z tym, który można zobaczyć w kantorze stacjonarnym. Wówczas szybko przekalkulowałem, że wymiana w tradycyjnym kantorze czy okienku bankowym mija się z celem. W zależności od wybranej wówczas opcji straciłbym przynajmniej 200 PLN.
Przeglądając Internet w poszukiwaniu sposobów na tańszą wymianę walut, trafiłem na wtedy jeszcze mało popularne rozwiązanie – kantor internetowy. Początkowo podchodziłem do tego z dużą rezerwą, ponieważ nie mogłem uwierzyć że kurs dolara może być tak korzystny (cały czas z tyłu głowy miałem kursy z kantorów w moim mieście). A jednak zalet było więcej!
Nie wozimy gotówki, nie marnujemy czasu i pieniędzy na dojazdy. Wymiana jest szybka. Bezpieczna, a pozyskana w ten sposób waluta przydać się może podczas wyjazdu wakacyjnego , transakcji zagranicznej np. w firmie, spłaty kredytu wziętego w obcej walucie, a nawet zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.
Jak działa kantor internetowy?
Większość kantorów internetowych działa w podobny sposób. Do przeprowadzenia transakcji potrzeba 2 rachunków bankowych – w walucie polskiej [PLN] oraz obcej [np. USD, GBP, EUR]. Najlepsze kantory oferują wymianę przynajmniej w kilkunastu walutach. Po założeniu darmowego konta w kantorze internetowym (np. ergokantor.pl) należy podać numery swoich rachunków bankowych z których i na które będą przelewane pieniądze.
Do założenia konta z reguły nie potrzeba podawać zbyt dużej ilości danych. W większości przypadków należy podać swoje podstawowe dane, numer telefonu oraz adres e-mail. Przy pierwszym logowaniu konto należy aktywować za pomocą telefonu, adresu e-mail lub podając dane adresowe.
Wymiana waluty w kantorze internetowym jest bardzo prosta. Należy wybrać parę walutową i obserwować zmieniający się kurs. Jeśli akceptujemy aktualny kurs wymiany można przystąpić do transakcji. Wówczas zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewu ze swojego rachunku bankowego na wskazany rachunek bankowy kantora. Kurs wymiany jest blokowany i jeśli przelew zostanie zaksięgowany w wyznaczonym czasie, zostanie dokonana transakcja, a środki przekazane na podany wcześniej numer konta walutowego.
Podczas podawania numerów kont walutowych i złotówkowych należy się dokładnie upewnić, że są one poprawne. Pomylenie konta walutowego ze złotówkowym może mieć przykre konsekwencje – pieniądze nie zginą, ale zostaną przewalutowane po „złodziejskim” – niekorzystnym kursie w banku, w którym posiadamy rachunek. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, że chcemy wymienić złotówki na EURO. Podajemy rachunek przychodzący dla złotówek i wychodzący dla EURO. Omyłkowo jednak jako rachunek zwrotny dla środków pochodzących z wymiany podajemy rachunek w złotówkach. Bank odnotuje taką wpłatę jako przelew przychodzący walutowy i przewalutuje całą kwotę po swoim kursie. Różnice ze względu na wysokie spready potrafią być spore.
Cała procedura wymiany waluty w kantorze walutowym łącznie z przelewami nigdy nie zajęła mi więcej niż 30 minut. I to bez wychodzenia z domu!
Jak wybrać dobry kantor internetowy?
Na rynku dostępnych jest kilkanaście mniej lub bardziej znanych kantorów, a kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Jak zatem wybrać ten najlepszy? Kantorów internetowych są tak na prawdę 3 rodzaje. Efekt finalny wymiany waluty jest ten sam, ale sposób działania już może się różnić. Pierwszy model działalności został przeniesiony wprost z placówki stacjonarnej do Internetu. Drugi model działa tylko online i zbiera zlecenia kupna oraz sprzedaży przez swoją stronę internetową. Dzięki dużej skali działalności kantor działający w drugim modelu może znacząco ograniczyć koszty i uzyskać lepsze ceny na rynku walutowym. Trzeci model polega na łączeniu ze sobą poszczególnych użytkowników – jedna osoba ogłasza się, że chce sprzedać określoną walutę, a druga że chce kupić. Całość przypomina giełdę.
Kurs
Większość osób poszukująca dobrego kantoru internetowego porównuje tylko i wyłącznie kursy wymiany. To błąd! Jest o wiele więcej czynników, które powinny determinować wybór najlepszego kantoru. Poza tym w obecnych czasach różnice pomiędzy kursami potrafią być minimalne.
Wiarygodność
Wybór kantoru internetowego powinna przede wszystkim determinować wiarygodność firmy, która prowadzi wymianę walut online oraz jej doświadczenie na rynku. Warto sprawdzić czy na stronie internetowej znajdują się przynajmniej podstawowe dane. Najlepsze kantory udostępniają także listę otrzymanych i wykorzystywanych certyfikatów, które potwierdzają ich rzetelność oraz jakość obsługi.
Prowizja
Może się zdarzyć, że jakiś kantor internetowy pobiera prowizje. Chociażby za przelewy zwrotne. Zdecydowana większość kantorów prowadzących działalność na polskim rynku takich prowizji nie pobiera, ale mimo wszystko warto upewnić się o tym przed skorzystaniem z danej usługi.
Bezpłatne konto
W większości przypadków, założenie konta w kantorze internetowym jest bezpłatne. Jeśli jednak kantor internetowy jest częścią banku, może okazać się, że za posiadanie w nim rachunku będzie pobierana symboliczna opłata.
Banki współpracujące
Decyzję o wyborze konkretnego kantoru internetowego powinno się także poprzedzić głębszą analizą tego z jakimi bankami dany kantor współpracuje. Dobry kantor internetowy powinien mieć konta w kilkunastu najbardziej popularnych bankach. Dzięki temu każdy transfer pieniędzy będzie szybki i bezpłatny. Może się przecież okazać, że na liście nie ma naszego banku i na przelew będziemy musieli poczekać nieco dłużej (a nawet za niego zapłacić). Jeśli spłacamy raty kredytu i potrzebujemy pieniędzy w miarę szybko, brak banku współpracującego może okazać się znaczącym utrudnieniem w terminowej spłacie kredytu.
Giełda
Niektóre kantory jak np. wspomniany wcześniej ergokantor.pl prowadzą giełdę, w której użytkownicy mogą zgłosić chęć sprzedaży lub kupna danej pary walutowej. Ergkonator wówczas staje się swoistym pomostem pomiędzy użytkownikami i jest pośrednikiem dzięki któremu oboje mogą w bezpieczny sposób wymienić się walutą. Czasem można trafić na niezłe okazje!
Czas działania
Czas działania samego kantoru i jego deklarowany czas wymiany (z uwzględnieniem wypłaty środków) to kolejne ważne aspekty podczas wyboru. Nie wszystkie kantory internetowe działają 24h/7. Warto zwrócić uwagę na fakt, że czas księgowania przelewu wysłanego na konto zależny jest od banku, z jakiego wysyłasz pieniądze. Na stronie każdego dobrego kantoru powinna znajdować się szczegółowa i rzetelna informacja na ten temat.
Jaka jest Twoja reakcja?
Tematy: