Dawniej, na dworach szlacheckich zatrudniano kawiarki. Były to specjalistki, których zadaniem było przygotowanie pobudzającego napoju. Same dobierały ziarna i miały swoje sekrety ich przyrządzania. Dziś kawiarek już nie ma. Mamy za to szeroką gamę ekspresów. Tylko kawa do ekspresu musi być naszym wyborem.
- Rodzaje ekspresów
- Gatunki kaw
- Jak dobrać najlepszą kawę do ekspresu ciśnieniowego?
- Kawy do ekspresu automatycznego
- Jaka kawa na pierwszy raz?
Rodzaje ekspresów do kawy
Półki sklepów ze sprzętem AGD kuszą nas różnymi rodzajami urządzeń, do parzenia kawy w rozmaitych wielkościach i cenach. Od tego, na jaki się zdecydujemy zależy jaka kawa do ekspresu w nim zagości. A może kilka gatunków?
Przy zakupie ekspresu do kawy kierujmy się nie tylko ceną, ale także tym, jaki napój chcemy otrzymać. Do niedawna, najbardziej popularne były ekspresy przelewowe. Są najprostsze w obsłudze i najtańsze. Mają one jednak tę wadę, że czas przygotowania napoju jest w nich dosyć długi i wynosi nawet kilkanaście minut. Innym typem ekspresów są urządzenia ciśnieniowe. Możemy z nich otrzymać kawę podobną do tej, jakie serwują nam kawiarnie.
Do dyspozycji mamy także ekspresy kolbowe. Niektóre modele mają również dyszę, służącą do spieniania mleka. Zmielone ziarna wsypuje się do małego pojemniczka, umieszczanego potem w urządzeniu. Czas parzenia napoju jest o wiele krótszy niż w ekspresie przelewowym.
Tradycjonaliści wybierają zwykle kawiarki czyli tzw. ekspresy włoskie. Dolna część niektórych z nich wyposażona jest w elektryczny podgrzewacz. Prostsze modele trzeba postawić na palniku gazowym. Kawosze bardzo chwalą taką kawę za jej smak i aromat,.
Osoby, którym zależy na czasie, mogą kupić ekspres kapsułkowy. Czas przygotowania kawy jest w nich bardzo krótki. Zaletą jest także duży wybór kapsułek o rozmaitych smakach, np. smak czekolady, wanilii lub cynamonu.
Ekspres półautomatyczny to rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się nowoczesności, Urządzenia takie wyposażone są w dyszę do spieniana mleka i same dobierają ilość wody. Można też zaprogramować czas parzenia napoju. Dobra wiadomość dla leniwych -ekspresy takie mają funkcję samooczyszczania.
Kawosze o zasobnych portfelach wybiorą natomiast ciśnieniowy ekspres automatyczny. Jego wadą są wysoka cena i spore rozmiary.
Arabica, robusta, a może mieszanki? Jaką kawę wybrać?
Urządzenie stoi już w naszej kuchni. Naszym zadaniem jest teraz wybór najlepszego typu kawy do ekspresu. Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje – arabica i robusta. Pierwszy charakteryzuje się jasnym kolorem ziaren, słodkawym smakiem i delikatnym aromatem. Zawartość kofeiny jest w niej niezbyt wysoka. Kawa drugiego typu – robusta, to kawa „szatan”. Ma wysoką zawartość kofeiny, ciemną barwę a jej smak i aromat jest wyrazisty. Istnieje jeszcze gatunek liberica, której moc można porównać do kawy zbożowej. Na całym świecie, triumfy święci też kawa luvak, pozyskiwana z odchodów cywet. To zwierzęta zamieszkujące Amerykę Południową.
Na sklepowych półkach najczęściej można spotkać mieszanki arabiki i robusty. Łączy się je w różnych proporcjach, w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać smak i aromat oraz zawartość kofeiny. Nie bez znaczenia jest pochodzenie ziaren. Jeśli na opakowaniu widnieje informacja, że ziarna pochodzą z Brazylii, to za mało. Powinniśmy wiedzieć, w jakim regionie kraju wyrosły.
Najlepsza kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego
Jaka kawa ziarnista jest odpowiednia? Przede wszystkim musi być świeża. Czas palenia kawy przed jej użyciem nie powinien przekraczać czterech miesięcy. Dlatego najlepsza do ekspresu, jest kawa ziarnista. Przy okazji musimy zaopatrzyć się w dobry młynek aby uzyskać odpowiednią grubość mielenia. Musi być dobrany do rodzaju ekspresu jaki posiadamy. Kawa mielona nie jest dobrym pomysłem. Przechowywanie zmielonej kawy, nawet w najszczelniejszym pojemniku powoduje, że traci ona swoje właściwości.
Wielbiciele kawiarek, czyli ekspresów włoskich, powinni zmielić ziarna bardzo drobno. Pozwoli to wydobyć z nich najlepszy smak i aromat. Przy filiżance takiej kawy odpoczniemy i naładujemy się energią na cały dzień. W ekspresach przelewowych najlepiej sprawdzą się kawy o średnim stopniu zmielenia. Jest tak dlatego, że zbyt długi proces parzenia, może nadać im zbyt gorzki, lub kwaśny smak. Dobrą kawę z ekspresu ciśnieniowego, uzyskamy z niezbyt grubo zmielonych ziaren.
Kawy do ekspresu automatycznego. Wszystko zależy od metod parzenia
W ekspresie automatycznym użyjmy mocno palonej robusty. Otrzymamy napój o gorzkim, wyrazistym smaku i aromacie. Nic też tak nie przyspieszy wydzielania endorfin, niż filiżanka latte. Albo pobudzające espresso rodem z włoskiej kafeterii? Takie doznania zapewni nam ekspres automatyczny. Zgodnie z życzeniem, otrzymamy latte i całą gamę kaw mlecznych, espresso, z kawy czekoladowe i z apetyczną pianką na powierzchni kawy.
Zanim zaparzymy kawę w ekspresie, powinna być ona palona. Stopień palenia ziaren, nadaje jej smak i aromat. Im dłużej i w wyższej temperaturze będą palone ziarna, tym ich kolor będzie ciemniejszy a zawartość kofeiny wyższa. Musimy o tym pamiętać, wybierając się po zakupy. Jest nie bez znaczenia także pochodzenie ziaren.
Jaka kawa na pierwszy raz?
To już zależy od nas oraz typu ekspresu, jaki posiadamy. Nie wybierajmy kaw niskiej jakości. Nie będzie miała przyjemnego smaku a jej aromat pozostawi wiele do życzenia. Ale nie zaczynajmy od kawy z wyższej półki. Dobra kawa do ekspresu dla początkujących powinna być niezbyt mocna, ale dobrze palona i podana w ładnej filiżance. Najlepiej, gdy będzie to mieszanka o większej zawartości arabiki niż robusty. Wielbicielom kaw czarnych, proponujemy napój bez dodatków. Kawy mleczne najlepiej udają się z mieszanek o większej zawartości robusty.
DYSKUSJA