Poradniki zakupowePromocje

Klimatyzator przenośny – opłacalna inwestycja na lato?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Ocieplanie się klimatu wiąże się nie tylko z większą ilością gorących dni w ciągu roku, ale także bardziej zaskakującymi zmianami pogodowymi. Warto więc zainwestować w rozwiązania, które pomogą uchronić się przed niespodziewanymi upałami. Tanim i skutecznym wyjściem może być klimatyzator przenośny.
klimatyzacja

Co to jest i jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny nie różni się znacznie od tradycyjnej, stacjonarnej klimatyzacji. Oczywistą różnicą jest mobilność i kompaktowość urządzenia. Zdecydowana większość klimatyzatorów przenośnych łączy parownik i skraplacz w jednej obudowie. Rolą parownika jest odbieranie ciepła. Krążąc w obwodzie zamkniętym, powietrze ochładzane jest przez czynnik roboczy. Ciepłe powietrze zostaje w skraplaczu, a następnie za pośrednictwem rury wyrzutowej, uchodzi poza budynek. Zimne zaś wraca do pomieszczenia.

Podobnie jak klimatyzacja naścienna, urządzenia przenośne mogą być również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Odwrócenie układu chłodniczego za pomocą zaworu czterodrogowego sprawia, że umieszczony w mieszkaniu parownik pełni wówczas funkcję skraplacza, gromadząc ciepło. Rozwiązanie to przydaje się do ogrzewania mieszkania wiosną, jesienią czy w trakcie łagodnych zim.

Skoro zasady działania i zastosowane technologie są podobne, to co różni klimatyzator mobilny od naściennego?

Klimatyzator przenośny vs stacjonarny – najważniejsze różnice

  • Cena

Wydatki ponoszone w związku z zakupem, montażem i eksploatacją są zgoła inne w przypadku opisywanych typów urządzeń. Klimatyzatory mobilne są tańsze od tradycyjnych urządzeń. Ich koszt waha się z reguły od ok. 1200 do 3000 zł. W sklepie Homespot kupisz tani klimatyzator przenośny. Stacjonarne modele wiążą się z wydatkiem rzędu 2000-4000 zł. Ich instalacja wymaga obecności profesjonalnego montera, co zwiększa koszty oraz wydłuża czas oczekiwania na realizację. Zaletą naściennych urządzeń jest ich ekonomiczność. Pobór prądu urządzeń stacjonarnych jest odczuwalnie mniejszy.

Dla lepszego zobrazowania, zebraliśmy najważniejsze dane w tabeli:

adnotacja2020 08 04105329

  • Montaż

Klimatyzatory przenośne nie wymagają skomplikowanego montażu. Ich instalacja ogranicza się do znalezienia fragmentu płaskiego podłoża w pobliżu okna i gniazdka elektrycznego oraz podłączenia i wyprowadzenia rury wyrzutowej z tyłu klimatyzatora.

W przypadku tradycyjnej klimatyzacji sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna wymagają ingerencji w ścianę mieszkania czy elewację budynku. Rurki łączące obie części są również ukryte w ścianie. W przypadku zmian w elewacji konieczna jest zgoda zarządcy budynku (często również pozostałych mieszkańców).

Wymaga to złożenia stosownego wniosku, popartego projektem instalacji. Wszystko to wydłuża czas oczekiwania na pojawienie się wymarzonego klimatyzatora. Dlatego też wiele osób decyduje się w międzyczasie na zakup jednostki przenośnej.

  • Mobilność

Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość dowolnego ich przemieszczania. Dzięki temu, możemy np. tymczasowo schować urządzenie, jeżeli nie zamierzamy z niego korzystać przez pewien czas. Rozwiązanie to sprawdza się również w przypadku wynajmowanych mieszkań, gdzie ingerencja w ściany nie wchodzi w grę.

  • Moc

Moc klimatyzatorów przenośnych jest z reguły niższa od ich naściennych kuzynów. W przypadku średniej klasy klimatyzatora przenośnego jest to ok. 3,2 kW (od 2,5 do 4 kW). W przypadku urządzeń średniej klasy urządzeń stacjonarnych wartość ta wynosi ok. 4 kW (od 2,5 do 6 kW).

oczyszczaczpowietrza12

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S1111E Źródło: www.homespot.pl

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Zastanawiając się jak wybrać klimatyzator pokojowy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Podstawowym kryterium powinna być moc chłodnicza/grzewcza urządzenia. Wyrażana w kW , przekłada się ona bezpośrednio na powierzchnię, na jakiej można stosować dany klimatyzator.

Warto również zwrócić uwagę na przepływ powietrza. Wpływa on na tempo chłodzenia pomieszczeń. Przyjmuje się, iż do skutecznego chłodzenia potrzebny jest przepływ na poziomie minimum 300 m3/h. Dobrej klasy klimatyzatory osiągają wartości na poziomie 400-450 m3/h.

Kolejnym aspektem jest zużycie prądu, a co za tym idzie klasa energetyczna klimatyzatora. Pobór energii stanowi z reguły około 30-40% maksymalnej mocy chłodniczej urządzenia. Coraz więcej nowoczesnych klimatyzatorów mobilnych zalicza się do klasy A+, a nawet A++.

Dla niektórych użytkowników spore znaczenie może mieć również głośność klimatyzacji. W przypadku urządzeń mobilnych, jest ona nieco większa niż w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów. Hałas na poziomie 50-60 dB można porównać do codziennej rozmowy, co nie jest uciążliwe w codziennej eksploatacji. Ponadto możliwość regulowania intensywności nawiewu oraz obecność trybu nocnego pozwalają dopasować pracę klimatyzatora do aktualnych potrzeb.

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest cena. Warto szukać urządzeń o jak najlepszym stosunku oferowanych możliwości (wydajność, funkcjonalność) do ceny urządzenia. Blaupunkt Moby Blue S 1111E jest przykładem atrakcyjnej relacji cena – jakość.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać