Za darmo

Koniec z darmowymi zrywkami w sklepach

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Nadeszła era końca dla bezpłatnych jednorazowych torebek foliowych. Wiele sieci handlowych podejmuje decyzję o wprowadzeniu opłat za tak zwane „zrywki” z powodu nadużywania ich przez klientów. Do tej pory tego rodzaju torebki były darmowe i służyły do pakowania warzyw czy pieczywa.

Według doniesień „Rzeczpospolitej”, sklepy zaczynają stosować opłaty za „zrywki”, które zostały użyte w sposób niezgodny z ich pierwotnym przeznaczeniem. Dotyczy to sytuacji, gdy klienci pakują w nie np. lody, masło, skarpetki czy bieliznę. Sieć Auchan wprowadziła opłatę w wysokości 25 groszy za jedną torebkę. Serwis Wiadomości Handlowe informuje, że opłaty pojawiają się również w sklepach sieci E.Leclerc oraz w wybranych placówkach Carrefour czy Kaufland (pakowanie warzyw). Na szczęście inne sieci handlowe nie wprowadziły podobnych opłat.

koniec darmowych foliówek w sklepach

Przykładem radykalniejszego podejścia jest Nowa Zelandia, która całkowicie zrezygnowała z bezpłatnych „jednorazówek”, dążąc tym samym do wyeliminowania z obiegu 150 milionów plastikowych toreb. Wprowadzenie opłat za jednorazowe torebki foliowe ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zmniejszenie negatywnego wpływu plastiku na środowisko.

Ta zmiana ma na celu zachęcenie klientów do bardziej odpowiedzialnego korzystania z torebek i przyczynienie się do ochrony naszej planety przed nadmiernym zanieczyszczeniem plastikiem. W miarę jak coraz więcej sieci handlowych dołącza do tej inicjatywy, liczymy na pozytywny wpływ na środowisko i zmniejszenie ilości plastikowych odpadów.

Warto przypomnieć, że już w 2018 roku wprowadzono przepis, który obliguje sklepy do pobierania opłat za jednorazowe torebki foliowe o grubości poniżej 15 mikrometrów. Wysokość opłat jest regulowana przez prawo i ma na celu zniechęcenie klientów do korzystania z tych torebek oraz zachęcenie do stosowania wielokrotnie używalnych toreb.

Pomimo tych działań, torebki foliowe wciąż są dostępne w sklepach, ale stopniowo zmniejsza się ich użycie dzięki świadomości społecznej i promocji bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak wielokrotnego użytku torebki z materiałów ekologicznych czy torebki własne, które klientów mogą przynosić do sklepów.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
1
Lubię to
1
Kocham
1
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

1 Komentarz

  1. Ta opłata istnieje już od dłuższego czasu i nazywa się opłatą recyklingową. Strasznie spóźniony news :)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Za darmo