Poradniki zakupowePromocje

Koronawirus – przepis na żel antybakteryjny i maskę ochronną DIY

jak zrobić żel antybakteryjny i maskę ochronną na koronavirus

Ludzie wpadają w panikę z powodu koronawirusa, oficjalnie nazwanego COVID-19, który spowodował, że niektóre produkty podstawowej potrzeby, takie jak woda, papier toaletowy i nie psująca się żywność sprzedawały się niezwykle szybko. Alarm wywołany przez koronawirusa spowodował zwiększony popyt także na środki odkażające, ale także na maski ochronne. Obecnie są one niezwykle trudne do zdobycia. Tam, gdzie nie są wyprzedane, przedsiębiorczy sprzedawcy pobierają oburzająco zawyżone ceny tylko dlatego, że mogą. Jeśli nie masz środków do dezynfekcji rąk kupionych przed kryzysem, prawdopodobnie nie dostaniesz ich już teraz w dobrej cenie.

Mycie rąk i środki odkażające – podstawowe informacje

Chociaż stosowanie środka dezynfekującego do rąk jest sprytnym sposobem na spowolnienie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów, należy pamiętać, że dokładne mycie rąk mydłem jest bardziej skuteczne niż stosowanie środka dezynfekującego do rąk.

ZRÓB TO

 • Myj ręce często i dokładnie. Jest to najmądrzejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów.
 • Upewnij się, że jeśli możesz kupić mniej znaną markę odkażacza do rąk, jest on wykonany z co najmniej 60% alkoholu, zgodnie z zaleceniami dezynfekcji.
 • Upewnij się, że jeśli zdecydujesz się spróbować zrobić własny środek dezynfekujący, zawiera on także co najmniej 60% alkoholu. Należy pamiętać, że niektóre przepisy wymagają używania alkoholu (np. Wódki), który zwykle stanowi 40% alkoholu i może nie osiągnąć wymaganego poziomu alkoholu.
 • Osusz ręce przed zastosowaniem środków dezynfekujących. Badanie z 2019 r. opublikowane w American Society for Microbiology, wykazało, że mokry śluz chroni wirusa grypy A, czyniąc dezynfekcję rąk mniej skuteczną.

NIE RÓB TEGO

 • Nie polegaj na przepisach na płyn antybakteryjny opartych wyłącznie na olejkach eterycznych. Płyn po prostu nie zadziała.
 • Nie bądź zbyt ufny w stosunku do swojego środka dezynfekującego. Aby zadziałał, musisz całkowicie zakryć każdą powierzchnię obu rąk środkiem dezynfekującym i pocierać aż do wyschnięcia.
 • Nie używaj środków dezynfekujących ręce na tłustych lub brudnych dłoniach. Według naukowców jest on mniej skuteczny.
 • Nie zakładaj, że wszystkie chusteczki antybakteryjne spełnią swoje zadanie. W analizie 22 badań opublikowanych w lutym 2020 r. stwierdzono, że chlorek benzalkoniowy, składnik aktywny tego typu chusteczkach jest mniej skuteczny niż etanol, nadtlenek wodoru lub podchloryn sodu na koronawirusach.
 • Nie spodziewaj się, że chusteczki dla dzieci będą działać tak samo, jak mycie rąk lub dezynfekcja rąk. Chusteczki dla niemowląt nie zawierają alkoholu, a używanie ich nie usuwa zarazków z rąk
 • .

Co należy wiedzieć przed zrobieniem własnego płynu antybakteryjnego?

Tak, żel antybakteryjny można wykonać samemu w domu z prostych i podstawowych składników. Jest to w większości po prostu alkohol, ale nie do końca. Produkcja takiego żelu jest bardziej skomplikowana. Rozmawialiśmy z kilkoma ekspertami, którzy dostarczyli spostrzeżeń na temat tego, jakie środki ostrożności należy podjąć, w jaki sposób możesz proaktywnie chronić siebie i innych przed zarażeniem wirusem, a także najlepszy sposób, aby zrobić własny środek dezynfekujący w domu po kosztach za pomocą składników, które możesz już mieć w swoich zapasach na czarną godzinę.

Subskrybuj Newsletter

Dołącz do społeczności Zakupersów i bądź zawsze poinformowany o najnowszych okazjach, promocjach i próbkach do zgarnięcia.

Subskrybując, wyrażasz zgodę na wysyłanie Ci wiadomości e-mail. Masz jednak możliwość wycofania swojej zgody w dowolnym momencie.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że najlepszym sposobem na utrzymanie rąk w czystości jest mycie ich mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund. Główny Inspektorat Sanitarny ma swoje wytyczne dotyczące mycia rąk na swojej stronie internetowej, a także najlepsze praktyki podczas używania dezynfekcji rąk. GIS podkreśla, że ​​chociaż „środki odkażające na bazie alkoholu mogą w niektórych sytuacjach szybko zmniejszyć liczbę drobnoustrojów na rękach”, nie usuwają one każdego rodzaju zarazków.

Ponadto, jeśli planujesz zrobić własny żel antybakteryjny do rąk, pamiętaj, że składniki muszą być dokładnie odmierzone, aby produkt działał. W przeciwnym razie możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jednym z wad produkcji własnego środka odkażającego jest chociażby to, że trudno jest upewnić się, że stężenie alkoholu w roztworze jest prawidłowe. Jeśli twoje pomiary nie są sprecyzowane, możesz przesuszyć skórę na dłoniach lub uzyskać nieskuteczną formułę w walce z wirusem koronawirusa.

O myciu rąk

Mycie rąk wydaje się dość proste – mokre ręce, mydło, spienienie, spłukanie. Mimo to istnieje przepis na prawidłową technikę mycia rąk: minimum 20 sekund między wszystkimi palcami, grzbietem dłoni i pod paznokciami. Według niektórych ekspertów temperatura wody podczas mycia rąk nie wpływa na skuteczność usuwania drobnoustrojów.

Drugą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że dezynfekcja rąk za pomocą żelu antybakteryjnego jest zwykle zalecana do stosowania zamiast mycia rąk w miejscach, w których tradycyjne mycie rąk jest prawie niemożliwe – na przykład w miejscach, w których może brakować wody.

Na przykład Światowa Organizacja Zdrowia WHO opracowała przewodnik na temat „preparatów do mycia rąk”, aby pomóc osobom bez możliwości wdrożenia odpowiednich technik mycia rąk.

Warto zwrócić uwagę, że kluczowym składnikiem środków do dezynfekcji rąk” jest albo etanol albo izopropanol. Alkohole te zwykle zagęszczają się jakimś rodzajem polimeru akrylowego, takim jak karbomer (grupa polimerów wykonanych z kwasu akrylowego). Ponieważ przeciętny Kowalski prawdopodobnie nie ma natychmiastowego dostępu do Carbomeru sugeruje się jako zamiennik stosowanie żelu Aloe Vera.

Przepis na żel antybakteryjny domowej roboty

Składniki
⅔ szklanki 99% alkoholu
⅓ szklanki żelu Aloe Vera

Materiały
1 naczynie miksujące
1 naczynie do mieszania
Czysty lejek
Dokładnie umyta i wysuszona butelka z zamykaną pokrywką lub pompką do przechowywania środka dezynfekującego

Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać składniki, przelać je do odstawionej butelki i używać w wolnym czasie. Pamiętaj, że środek dezynfekujący nadal zawiera składniki, które są szkodliwe w przypadku połknięcia – upewnij się, że twoja butelka znajduje się w zamykanym pojemniku, wyraźnie oznakowanym i poza zasięgiem dzieci.

Ostateczna formuła żelu antybakteryjnego własnej roboty DIY powinna zawierać co najmniej 60 procent alkoholu, aby była skuteczna.

Co z alkoholem jako środkiem dezynfekującym?

W skrócie możesz użyć alkoholu jako takiego do dezynfekcji rąk. Jednak alkohol musi mieć stężenie przynajmniej 80%. Więc nie może to być chociażby wódka ponieważ posiada 40 procent alkoholu. Moc alkoholu musi wynosić co najmniej 60 procent, aby być skutecznym środkiem odkażającym.

Odpowiednia woltaż alkoholu jest potrzebny, aby rozbić otoczkę lipidową, która otacza i chroni wirusa. Esperci twierdzą, że wirusy, takie jak grypa wydają się bardziej podatne na środki dezynfekujące na bazie alkoholu. Ale alkohol musi być wystarczająco silny, aby zniszczyć warstwę lipidową i zabić wirusa.

Warto podkreślić, że ostrożne mycie rąk jest zawsze lepsze niż środki dezynfekujące na bazie alkoholu w przypadku każdego wirusa. Fizyczne pocieranie i działanie mydła powierzchniowo czynnego oraz bieżąca woda pomagają usunąć wirusy z rąk bardzo skutecznie.

Maski ochronne – podstawowe informacje

Maska chirurgiczna stała się symbolem obaw przed COVID-19. Prawdopodobnie widziałeś zdjęcia osób noszących maski wszędzie po tym, jak doniesienia o szybkim rozprzestrzenianiu się koronawirusa pojawiły się w Chinach w styczniu.

Maska, która skutecznie zmniejsza drastyczne narażenie na cząsteczki unoszące się w powietrzu, nosi nazwę respiratora N-95, który musi być odpowiednio dopasowany do twarzy. Aby była w miarę skuteczna powinna posiadać filtr FFP2 lub najlepiej FFP3.

Własna maska na zanieczyszczenia powietrza w celu ochrony przed wirusami brzmi jak szalony pomysł. Dane pokazują, że maski działają niesamowicie dobrze, a ponadto są naprawdę tanie. Maska chirurgiczna kosztuje zaledwie kilka centów i jest w stanie odfiltrować 80 procent cząstek do 0,007 mikrona (14 razy mniej niż koronawirus).

Jednak wybuch pandemi koronawirusa COVID-19 przyniósł ze sobą nowy problem: wszystkie maski zostały wyprzedane. Ludzie starali się tworzyć własne maski, ale czy domowe maski naprawdę mogą ochronić cię przed koronawirusem?

Naukowcy z University of Cambridge zadali właśnie to pytanie w następstwie pandemii grypy H1N1 z 2009 roku. Myśleli, że w globalnym scenariuszu pandemii może zabraknąć masek N95. Ich prognozy się sprawdziły podczas wybuchu koronawirusa.

Naukowcy poprosili ochotników o wykonanie własnych masek przy użyciu bawełnianych koszulek i maszyny do szycia, przy użyciu prostej instrukcji, którą opracowali. Następnie porównali swoją skuteczność z maskami chirurgicznymi przy filtrowaniu cząstek tak małych jak 0,65 mikrona.

Domowe bawełniane maski wychwytują 71 procent cząstek 0,65-1,1 mikrona, w porównaniu z 86 procentami dla maski chirurgicznej. Chociaż maski chirurgiczne wychwyciły 15% więcej cząstek, maski bawełniane działały zadziwiająco dobrze. Naukowcy doszli do wniosku, że domowe maski byłyby lepsze niż nic.

Co z cząstkami mniejszych rozmiarów?

Dane z Cambridge pokazują, że domowe maski mogą odfiltrować niektóre cząstki o wielkości 0,65-1,1 mikrona. To całkiem nieźle, jednak większość wirusów jest mniejsza, a koronawirus ma 0,1 mikrona. Grupa naukowców z Holandii przetestowała domowe maski wykonane z bawełny dla mniejszych cząstek, które są bardziej podobne do wirusów.

Naukowcy zbadali, jaki procent cząstek mogą przechwycić maski dla cząstek nawet mniejszych niż badacze z Cambridge: od 0,02 do 1 mikrona. Użyli maszyny do testów, aby przetestować maski, podczas gdy ludzie je nosili.

Maska z bawełny zatrzymała 60 procent nawet mniejszych cząstek o wielkości 0,02-1 mikrona. Nic dziwnego, że maska chirurgiczna i maska N95 wychwytują więcej cząstek, ale dane pokazują, że domowa maska była także uniwersalna przy wychwytywaniu cząstek wielkości wirusa.

Jak długo możesz nosić maski DIY?

Następnie przetestowali skuteczność masek po tym, jak ludzie nosili je przez trzy godziny. Wyniki wykazały, że wilgoć i czas miały bardzo niewielki wpływ na skuteczność którejkolwiek z masek.

W rzeczywistości domowe maski faktycznie stały się o 5,8% bardziej skuteczne w filtrowaniu cząstek wielkości wirusa po trzech godzinach. Maska hirurgiczna po 3 godzinach była skuteczna tak samo przed i po. Z kolei filtr FFP2 w ciągu 3 godzin użytkowania stracił 0,9% skuteczności. Z tego możemy wywnioskować, że noszenie domowych masek przez kilka godzin nie zmniejszy ich skuteczności.

Jak dobrze domowe maski działają u dzieci?

Naukowcy przetestowali także domowe maski dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kiedy dzieci nosiły domowe maski, usunęły zaledwie 52 procent cząstek 0,02-1 mikrona. To prawie 15 procent mniej skuteczne u dzieci niż u dorosłych.

Co ciekawe, maski chirurgiczne i maski FFP2 (N92) również gorzej wypadły u dzieci. To pasuje do testu. Dane sugerują, że trudniej jest dopasować maski do twarzy dzieci.

Podsumowując: Dane pokazują, że domowe maski wykonane z pojedynczej warstwy bawełnianego materiału lub ściereczki mogą usunąć około 50–60 procent cząstek wielkości wirusa. Oznacza to, że działają gorzej niż maski chirurgiczne i maski FFP2 (N95). Noszenie domowych masek przez trzy godziny nie miało znaczącego wpływu na wydajność filtracji. Maski DIY również działają dla dzieci, jednak są mniej skuteczne u dzieci niż u dorosłych, gdyż trudniej je dopasować.

Jeśli chcesz podjąć dodatkowe środki zapobiegawcze przeciwko COVID-19, rozważ następujące kwestie:

 • Kieruj kaszel i kichanie w zgięcie łokcia.
 • Często myj ręce mydłem i wodą.
 • Unikaj dotykania twarzy.
 • Zachowaj pewną odległość od ludzi kaszlących i kichających wokół ciebie.
 • Jeśli czujesz się dobrze, unikaj używania masek na twarz – szczególnie masek chirurgicznych, ponieważ nie zapewniają one pełnej ochrony przed cząsteczkami zawierającymi zarazki.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

1 Komentarz

 1. Ogólnie to to, co się teraz w sklepach dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Rozumiem, że jest stan wyjątkowy i stan zagrożenia epidemicznego jednak ludzie nie powinni robić zapasów na pół roku albo dłużej. Pełne koszyki, a co inni mają kupić, skoro jedna osoba potrafi papierami albo mydłami naładować cały koszyk?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać