
Diesel czy benzyna to odwieczny dylemat i pytania które zadaje sobie pytanie niemal każdy, który chce zakupić nowy samochód.
Od bardzo dawna popularnością w naszym kraju cieszą się samochody napędzane silnikiem diesla. W większości przypadków decydujemy się na zakup ze względu na ilość spalanego paliwa. Nowoczesne silniki diesla są w stanie zadowolić się naprawdę niewielką ilością paliwa. Czy jednak jest to w dzisiejszych czasach dobry wybór?
Turbo diesel i turbo benzyna
Konkurencja to silniki benzynowe, które dziś są znacznie zrywniejsze i elastyczniejszy od ich dawnych braci. Błędem jest porównywanie współczesnych uturbionych silników wysokoprężnych z wolnossącymi benzynami, które można spotkać chociażby w takich markach jak Mazda czy Toyota. Jednak w większości dzisiejszych silnikach benzynowych zainstalowane są turbiny, a bardzo często są to nawet dwie. Dlatego podstawowym pytaniem powinno być „korzystny zakup turbo diesla czy turbo benzyny?”.
Przyspieszenie i spalanie
Zatem uturbione silniki benzynowe mogą bez jakiegokolwiek problemu konkurować przyśpieszeniem z nowoczesnymi dieslami. Producenci podają również, że spalanie nowoczesnych silników benzynowych jest znacznie niższe od tego jakie miały one jeszcze do niedawna. Jest to jednak i tak więcej niż w przypadku większości diesli o podobnej pojemności.
Podejmując właściwą decyzję warto zastanowić się jak dużo będziemy jeździć. Jeśli zamierzamy podróżować często pomiędzy miastami i przejeżdżać duże dystanse – warto zdecydować się na diesla. W przypadku poruszania się głównie po mieście i na małych dystansach, najlepszym wyborem może okazać się silnik benzynowy.
Co więc należy wybrać, aby być zadowolonym z zakupu?
Zobacz także: Planujesz sprzedaż samochodu z silnikiem benzynowym lub diesla? Warto skorzystać z oferty skup aut , auto skup lub skup aut . Skupowane w ten sposób są pojazdy zarówno z najnowszych roczników, jak również te starsze.
Koszty eksploatacji
W dobie downsizingu żywotność jednych i drugich jednostek oceniana jest bardzo nisko. Oczywiście mowa o naprawdę nowoczesnych jednostkach, które są w dzisiejszych czasach montowane praktycznie w większości popularnych pojazdów. Najczęściej spotykamy się z benzynowymi jednostkami 1. 2 i 1. 4. Są to naprawdę wysilone silniki, które według wielu opinii nie są w stanie wytrzymać takich ilości kilometrów jak dawniejsze konstrukcje. Jeśli chodzi o awarię, to możemy spodziewać się uszkodzeń turbosprężarki, której awarie dotyczyły dotychczas głównie użytkowników samochodów z silnikami diesla.
Tak naprawdę wybór zawsze zależy do osoby kupującej pojazd. W dzisiejszych czasach nie ma dobrego wyboru. Każda jednostka ma swoje wady i zalety. Nie można jednak nastawiać się na to, że przejedzie ona bezawaryjnie taką ilość kilometrów jak silniki produkowane jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Jeśli kupujemy nowy samochód warto zastanowić się nad tym czy diesel jest nam rzeczywiście potrzebny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że benzyny też mogą cierpieć na podobne awarie. W niektórych nowych modelach samochodów, silniki diesla są tańsze od benzynowych. W takim wypadku dobrym wyborem jest diesel, ponieważ oszczędzamy na zakupie i na paliwie. Tak jest na przykład w przypadku niektórych modeli BMW. Mowa oczywiście o takiej samej wersji wyposażenia i podstawowej jednostce diesla i benzyny. Jeśli kupujemy jednak samochód używany to powinniśmy się kierować głównie jego stanem technicznych i historią serwisową oraz przebiegiem. Jeśli trafi się naprawdę zadbana benzyna to będzie ona lepszym wyborem niż niepewny diesel. Tak samo jest również w odwrotnej sytuacji.
Podsumowując jedno jest pewne, dzisiejsze samochody nie są już tak bezawaryjne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś również wybór pomiędzy dieslem a benzyną nie jest już tak oczywisty jak dawniej, tym bardziej, że ceny samochodów z tymi dwoma jednostkami powoli się zrównują, podobnie zresztą jak ceny paliwa. Wybór jest więc tym bardziej trudny i należy go bardzo dokładnie przemyśleć. Przed zakupem konkretnego modelu warto chociażby sprawdzić typowe usterki, by później nie być rozczarowanym ewentualnymi kosztami napraw i eksploatacji.