Poradniki zakupowePromocje

Krzesła biurowe – komfort i zdrowie pracowników

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Każde stanowisko pracy musi spełniać określone wymogi BHP. W przypadku pracy biurowej należy biurko i krzesło, na którym siedzimy dopasować zarówno do wymogów bezpieczeństwa, ale również do indywidualnych potrzeb użytkownika danego stanowiska pracy.
krzesło

Każde stanowisko pracy musi spełniać określone wymogi BHP. W przypadku pracy biurowej należy biurko i krzesło, na którym siedzimy dopasować zarówno do wymogów bezpieczeństwa, ale również do indywidualnych potrzeb użytkownika danego stanowiska pracy. Jeżeli mebel nie jest wygodny i nie spełnia zasad BHP, długotrwałe siedzenie przy komputerze skończy się bólami pleców, nadgarstków oraz wadami postawy. 

Jakie powinny być krzesła biurowe?

O ergonomiczne meble biurowe, w tym krzesła i biurka, musi zadbać pracodawca. Wymogi dotyczące bezpiecznego dla pracownika stanowiska pracy określają konkretne przepisy. W przypadku krzeseł biurowych ważne są: siedzisko, oparcie, podłokietniki, materiał, z którego zostało wykonane krzesło oraz kółka. 

Siedzisko krzesła powinno mieć zaokrąglony brzeg, aby nie wywoływać dyskomfortu w tylnej części ud. Nie może być też zbyt głębokie – wpływa to na tendencję do garbienia się. 

Oparcie krzesła musi być dopasowane do wzrostu danej osoby i stabilne, aby nie wywoływać dyskomfortu i bólu w trakcie oraz po pracy. Takie oparcie powinno być regulowane. 

Bardzo ważne są także podłokietniki. Muszą być wygodne, szerokie i na tyle wysokie, aby wspierać pracę rąk przez cały czas siedzenia przy biurku. 

fotelobrotowyzpodnoznkiemexperta

Materiał, z którego wykonane są krzesła biurowe, powinien być trwały, wytrzymały i przewiewny. To ostatnie jest szczególnie istotne latem, kiedy jest gorąco i mimo wymaganej klimatyzacji, pracownik może się pocić bardziej niż zwykle. 

W przypadku kółek ważne jest, aby nie rysowały podłogi. Jeżeli krzesło zostanie postawione na drewnianym parkiecie, kółka muszą być wystarczająco miękkie, żeby go nie rysowały.

Co ważne, cała konstrukcja krzesła powinna być zarówno stabilna, jak i pozwalać na zachowanie naturalnych kątów ułożenia ciała. Pozwoli to na zmniejszenie nacisku na kręgosłup, a tym samym – mniejsze ryzyko bólu i dyskomfortu. 

Wybierając krzesła biurowe, należy zwrócić uwagę także na ich wykonanie. Trwałe i wytrzymałe krzesła to gwarancja bezproblemowego użytkowania mebla przez długi czas.

Biurka elektryczne

Meble biurowe to nie tylko krzesła biurowe, ale również biurka. Biurka elektryczne również muszą spełniać standardy BHP i być dopasowane do użytkownika. Taki mebel powinien mieć ściśle określoną przestrzeń na swobodne ułożenie nóg na podłodze (min. 70 cm szerokości i min. 60 cm głębokości) i być dostosowany do wzrostu osoby, która będzie przy nim siedzieć. Dodatkowo, należy go ustawić na wysokości pozwalającej na wykonywanie pracy przy zachowaniu kąta prostego między ramieniem a przedramieniem. Takie ułożenie rąk jest najbardziej naturalne i najzdrowsze. Biurko powinno także mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm. 

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać