
Z dnia na dzień, pogoda staje się coraz bardziej przyjemna, dlatego coraz więcej osób szuka sposobu na słoneczne popołudnia. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest popołudniowa czy weekendowa przejażdżka na rowerze. Chociaż istnieje wiele rowerów trekkingowych, wartych używania na przeróżnych wycieczkach rowerowych, warto wybrać najlepszy rower turystyczny na podróże.
Kiedy warto zakupić rower trekkingowy?
Urok otwartej drogi to jeden z trwałych tematów kolarstwa. Zwiedzanie rowerem pozwala robić to z rozmachem, przykładowo podróżować przez kilka dni, często w odległe miejsca, z całym zestawem przypiętym do roweru. Oczywiście mikroprzygody bliżej domu mogą być równie zabawne, a jednocześnie podtrzymywać ducha zabawy.
W zależności od tego, czy planujemy dużą ekspedycję, czy mamy ochotę na bardziej szczegółowe zwiedzanie lokalnych dróg, rower trekkingowy lub rower crossowy będą idealnymi wyborami. Rower trekkingowy od crossowego różni się przede wszystkim dodatkowym osprzętem, który zapewni wygodę w dłuższych trasach, a także szerokością opon – te w rowerach crossowych bardziej dostosowane są do gładkich powierzchni, w przeciwieństwie do trekkingowych.
Z pewnością rower trekkingowy będzie niepotrzebnym wydatkiem, jeżeli planujemy poruszać się jedynie po chodnikach naszego miasta. W takim wypadku lepiej wybrać bardziej dostosowany rower miejski damski.
Charakterystyka roweru trekkingowego
Rowery trekkingowe są zazwyczaj wyposażone w bagażniki, sakwy, oświetlenie… Istnieje kilka modeli rowerów trekkingowych dla każdej z tych cech, ale wszystkie mają pewne detale wspólne:
- solidna rama (najczęściej stalowa lub aluminiowa), która amortyzuje niedoskonałości drogi i udźwignie ciężar akcesoriów,
- szerokie i amortyzowane opony dla lepszej przyczepności i bezpieczeństwa,
- wygodne siodło, na którym turysta spędza długie godziny,
- bagażnik z tyłu lub nawet drugi z przodu,
- dobre oświetlenie,
- koła pełne od 32 do 40 szprych.
Wybór odpowiedniego roweru jest kluczowy. Jazda na przełęczy z wyposażonym rowerem ważącym ponad dwadzieścia kilogramów z bagażem nie sprawia takiej trudności, jak wspinanie się na nią ważącym dziesięć kilogramów rowerem szosowym.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru roweru?
Niskie biegi wspinaczkowe są ważne w przypadku wycieczek rowerowych, ponieważ umożliwiają jazdę pod górę przy zrównoważonym wysiłku z całym bagażem. W przeciwnym razie pracuje się znacznie ciężej niż to konieczne, co skutkuje większym zmęczeniem mięśni i sprawia, że podjazdy są znacznie mniej przyjemne.
Rama roweru jest medium, które musi wytrzymać siły skręcające między ładunkami znajdującymi się na tyle oraz przedzie. Rower, który nie jest wystarczająco sztywny, będzie wydawał się niestabilny i może łatwiej wywołać zmienianie prędkości. Jeśli chodzi o prowadzenie, stabilność i ogólne wrażenie roweru turystycznego, rama powinna być tak sztywna, jak to możliwe, jednak bez zbędnego obciążania dodatkowymi kilogramami.
I ostatni, jednak nie mało istotny element, to szerokie opony. Są one niezbędne, głównie ze względu na duże obciążenia i często bardzo nierówne nawierzchnie na drogach. Wąskie opony dobrze sprawdzają się na gładkich drogach, ale w rzeczywistości powodują bardzo niewielką utratę prędkości w przypadku korzystania z szerokiego bieżnika, który jest wygodniejszy i sprawdza się w bardziej zróżnicowanym terenie.