Na rządowych stronach została opublikowana aktualizacja przepisów dotycząca segregacji odpadów. Dotyczy ona w głównej mierze tekstyliów: ubrań, pościeli, firan czy butów. Zmiana ta podyktowana jest dostosowaniem się do unijnych przepisów i dyrektyw. Na ich mocy zużyte tekstylia traktowane są jako oddzielny typ odpadów i nie można ich już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane i należy oddać je do PSZOK’u.
Tekstylia, które należy segregować:
- ubrania – odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna,
- tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony,
- akcesoria tekstylne – szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne,
- obuwie
O tym jak segregować śmieci i odpowiednio je przygotować pisaliśmy już w naszym poradniku „Jak mądrze wyrzucać śmieci„.
Nie wyrzucaj ubrań – jest alternatywa
Jak się okazuje nic straconego. Nie trzeba wyrzucać niepotrzebnych ubrań. Chyba niemal każdy słyszał o legendarnych kontenerach PCK. Z pewnością na stałe wpisały się do polskiego krajobrazu i popkultury. Wiele osób nadal myśli, że są one formą pomocy. A to nic bardziej mylnego – kontenery te zbierają ubrania, ale bynajmniej nie dla potrzebujących. Logotyp, który na nich się znajduje to element współpracy pomiędzy PCK, a firmą która kontenery postawiła i obsługuje.
Jednak nie jest to jedyna alternatywa. Stosunkowo ciekawszą może być nadanie Eko Zwrotu w Paczkomacie. I to za darmo! I bez etykiety!
O tym jak to można robić pochwalił się nawet sam prezes Inpostu, Rafał Brzoska. Na swoich social mediach zamieścił filmik, w którym instruuje jak szybko i wygodnie przebiega cały proces nadania EkoZwrotu z ubraniami.
„Nasza CAŁKOWICIE DARMOWA usługa EKOzwroty umożliwia szybkie i łatwe przekazanie zdatnych do użycia rzeczy, takich jak odzież, obuwie, sprzęt AGD, artykuły dziecięce, książki czy zabawki. Każdy przedmiot przekazany za pośrednictwem naszych maszyn Paczkomat® trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany i przygotowywany do ponownego wykorzystania, zamiast trafić na wysypisko” – chwali się na Linkedin Rafał Brzoska, podkreślając, że to kolejna usługa od InPost która jest „out-of the box”.
Sama inicjatywa EkoZwrotów funkcjonuje z powodzeniem od dłuższego czasu. W ubiegłum roku nadano w ten sposób ponad 130 tysięcy zwrotów, które łącznie ważyły (jak obliczył Inpost) blisko 530 ton. Początkowo program ten realizowany był wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Na początku można było za jego pośrednictwem przekazać sprzęt RTV AGD, a w kolejnych latach rozszerzono go o ubrania, obuwie, artykuły dziecięce, książki oraz zabawki.
Podobną inicjatywę Inpost miał już okazję przetestować „na żywym organizmie”. Na pewno wówczas wyciągnięto wnioski i dostosowano procedury tak aby całość odbywała się jeszcze bardziej sprawnie. A akcja, o której piszę dotyczyła wysyłki darów dla powodzian. Wówczas Inpost udostępnił za darmo swoje Paczkomaty.
Obecnie paczkomaty za darmo akceptują następujące przedmioty:
- Laptopy, komputery
- Telefony, tablety
- Tekstylia
- Małe AGD
- Książki
- Radia, sprzęt audio
- Video, fotografia
- Zabawki elektroniczne
- Artykuły dziecięce
- Elektronarzędzia
- Obuwie
- Drony, sprzęt sportowy
Dokąd trafiają EKOzwroty?
Dzięki programowi EKOzwrot, przekazane przedmioty trafiają do wyspecjalizowanej firmy, gdzie przechodzą szczegółową selekcję. Jak poinformował Inpost w komunikacie prasowym, aż 70% z nich zyskuje drugą szansę, powracając do obiegu w swojej pierwotnej formie.
Przykładowo sprzęt elektroniczny spełniający unijne normy przechodzi rygorystyczne testy – jeśli naprawa jest opłacalna, urządzenia wracają na rynek, gotowe do dalszego użytku.
A co z tymi, których renowacja nie ma sensu? Nie lądują na śmietniku, lecz poddawane są recyklingowi, z którego odzyskuje się ponad 80% cennych surowców. W ten sposób to, co dla jednych jest zbędnym balastem, dla innych staje się wartościowym zasobem – zgodnie z ideą gospodarki cyrkularnej.
Korzystając z EkoZwrotów podwójnie zyskujesz
Jak się okazuje dbanie o środowisko może iść w parze z realnymi korzyściami. Nie dość, że można pozbyć się niepotrzebnych ubrań czy przedmiotów, to jeszcze otrzymać realne korzyści.
InPost, w ramach programu lojalnościowego „Porządki bez wyrzutów”, podwaja liczbę punktów InCoin dla osób, które do 12 marca 2025 roku zdecydują się na nadanie EKOzwrotu.
Standardowo za każdą przesyłkę użytkownik otrzymuje 20 punktów, ale w czasie trwania promocji liczba ta wzrasta do 40 (InCoinów). Zebrane punkty można następnie wymieniać na atrakcyjne benefity w ramach programu lojalnościowego. Czyż nie jest to opłacalne?
Jak wysłać EkoZwrot?
Proces nadania EKOzwrotu w Paczkomacie jest bardzo intuicyjny i zajmuje zaledwie kilka chwil. Wystarczy wygenerować kod w aplikacji InPost, zapisać go na paczce (bez konieczności drukowania etykiety! – uff), a następnie nadać przesyłkę w najbliższym swojego miejsca zamieszkania Paczkomacie. To proste jak spacer po bułki do osiedlowego sklepu…
Jednak zanim umieścisz przedmioty w paczce, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Wybierz ekologiczne opakowanie – zamiast sięgać po nowe kartony, wykorzystaj te, które już masz. Pudełko po butach czy karton z poprzednich zakupów? Idealne! Wystarczy usunąć starą etykietę i gotowe.
- Oszczędzaj miejsce – aż 40% objętości transportowanych paczek stanowi powietrze. Dopasowując wielkość opakowania do zawartości, zmniejszamy emisję CO2, bo w jednym kursie przewieziemy więcej przesyłek.
- Naturalne wypełniacze to klucz – folia bąbelkowa? Nie, dziękuję! Zamiast niej lepiej użyć biodegradowalnych materiałów, takich jak papier, skropak czy wełna drzewna.
- Zapisz kod EKOzwrotu na paczce – najlepiej markerem lub długopisem. Bez zbędnej etykiety, bez odpadów.
- Nadaj przesyłkę w Paczkomacie skanując kod QR lub wprowadzając numer EKOzwrotu. Po otwarciu skrytki umieść paczkę w skrytce… i gotowe! Możliwe, że Twój przedmiot zyska nowe życie.
Jaka jest Twoja reakcja?
Tematy: