Za darmo

Od 1 lipca darmowe autostrady w Polsce. Ale czy na pewno?

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

Lipiec to nie tylko początek sezonu wakacyjno – urlopowego. To także w 2023 roku kilka istotnych zmian, także w sferze komunikacji i poruszania się po autostradach.

W Polsce istnieje kilka autostrad, którymi można poruszać się w najważniejszych kierunkach. Kierowcy do dyspozycji mają łącznie 5 odcinków.

Autostrada A1: Jest to najdłuższa autostrada w Polsce, biegnąca z północy na południe. Rozpoczyna się w Gdańsku i biegnie przez Łódź, Katowice, Częstochowę, Łagiewniki, aż do granicy państwa w Gorzyczkach, gdzie łączy się z autostradą w Republice Czeskiej.

Autostrada A2: Biegnie z zachodu na wschód, z granicy państwa w Świecku (blisko granicy z Niemcami) przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce aż do granicy z Białorusią w Terespolu.

Autostrada A4: Biegnie z zachodu na wschód, z granicy państwa w Zgorzelcu (blisko granicy z Niemcami) przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów aż do granicy z Ukrainą w Korczowej.

Autostrada A6: Jest to krótka autostrada biegnąca od węzła Pruszcz Gdański na autostradzie A1 do węzła Kijewo w Gdańsku.

Autostrada A8: Jest to autostrada biegnąca od granicy z Niemcami w miejscowości Grabice do Wrocławia, gdzie łączy się z autostradą A4.

Od 1 lipca kierowcy samochodów osobowych jeżdżą bezpłatnie odcinkami autostrad. Ale tylko tymi państwowymi. Czyli? Tak naprawdę wśród państwowych odcinków mamy do dyspozycji 2 odcinki autostradowe:

  • A2 Stryków – Konin (99 km) – koszt przejazdu do końca czerwca wynosił 9,9 PLN
  • A4 Wrocław – Sośnica (162 km) – koszt przejazd do końca czerwca wynosił 16,2 PLN

autostrada za darmo

Warto zwrócić uwagę, że łączna długość autostrad w Polsce wynosi obecnie około 1694 kilometrów. A za darmo do tej pory można było przejechać:

Autostrada A2: Odcinek między węzłami Konin i Stryków (ok. 45 km) był darmowy do 1 lipca 2021 roku. Od tego czasu stał się płatny. Odcinek A2 będący obwodnicą Poznania również jest bezpłatny.

Autostrada A4: Darmowy odcinek znajduje się między węzłami Kąty Wrocławskie a granicą państwa w Jędrzychowicach (ok. 30 km).

Autostrada A8: Cały odcinek autostrady A8 (ok. 6 km) pomiędzy węzłem Pruszcz Gdański a węzłem Kowale jest darmowy.

Autostrada A1: odcinek Stryków – Pyrzowice jest nadal bezpłatny a przystosowanie go do poboru opłat na dziś i tak jest niemożliwe.

Dodając wszystkie darmowe odcinki autostrad to zmiany od 1 lipca 2023 wprowadzające darmowe przejazdy autostradami są kosmetyczne i nic nie wnoszą. Na terenie Polski nadal są trzy odcinki koncesyjne: A1 Rusocin – Nowa Wieś (ok. 152 km), A2 Konin – Świecko (ok. 255 km) oraz A4 Katowice – Kraków (ok. 60 km), na których opłaty pobierają zarządzający autostradą koncesjonariusze. Opłaty tam są dość wysokie i nie zanosi się by miało się to zmienić za sprawą jakichś ogólnokrajowych regulacji. Przejazd z Konina do Świecka to koszt obecnie 102 PLN, a odcinka z Katowic do Krakowa 30 PLN.

darmowe gadżety wyprawka dla dziecka Bebiko

Przejazd płatnym odcinkiem A1 za darmo w weekendy

Odcinek autostrady A1 Gdańsk – Toruń od 1 lipca 2023 ma być również darmowy. Ale tylko w weekendy. I to tylko tymczasowo. Darmowe przejazdy autostradą A1 możliwe będą tylko w weekendy lipca i sierpnia od godziny 12.00 w piątki do godziny 12.00 w poniedziałki, a także w pierwszy weekend września.

Ruch na krańcowych Punktach Poboru Opłat w Rusocinie i Nowej Wsi występujący w okresie wakacyjnym, w szczególności podczas weekendów, bywa nawet dwukrotnie większy niż średni dobowy ruch roczny, podjęliśmy więc decyzję o wprowadzeniu ułatwień dla kierowców, którzy nie będą musieli stać w korkach na bramkach autostradowych – tłumaczy wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jadąc tym odcinkiem w tygodniu zapłaci się standardową stawkę. Opłata ta wynosi zwykle 29,9 PLN (niecałe 20 gr za 1 km). A więc warto jeździć w weekendy by zaoszczędzić i zjeść za to gofra nad polskim morzem.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Za darmo