Promocje

Pneumatyka – niezwykle przydatna dziedzina o szerokim spektrum zastosowania

logotyp zakupersi

DYSKUSJA

W wielu branżach przemysłu koszty produkcyjne są niezwykle wysokie i nie chodzi tu tylko o aspekt finansowy, ale choćby ekologiczny. Dlatego też warto szukać takich rozwiązań, które rzeczywiście pozwolą na oszczędność. I właśnie tutaj zastosowanie ma pneumatyka. Czas poznać jej zalety.
bigstock-robotic-and-pneumatic-piston-u-337826650-400x250-1

Pneumatyka – dlaczego jej wykorzystanie we współczesnym przemyśle jest niezbędne?

Pneumatyka to dziedzina techniki. Jest ona oczywiście związana z korzystaniem z konkretnego medium, a tym medium jest sprężone powietrze. Ów nośnik może być traktowany jako nośnik energii czy też informacji. W napędach pneumatycznych sprężone powietrze wykorzystywane jest jako nośnik energii, zaś w sterowaniach pneumatycznych jest ono nośnikiem informacji. Trzeba tutaj wiedzieć, że w napędach pneumatycznych oraz układach pneumatycznych medium przenosi energię i sygnały sterujące. Odprowadza też ciepło, ale też zmniejsza zużycie części układu pneumatycznego. Niewątpliwie dużą rolę odgrywają tutaj cechy sprężonego powietrza. Przed wszystkim trzeba wiedzieć, że jest ono czyste, a więc nie generuje zanieczyszczeń. Dodatkowo jest ono łatwo dostępne. Sam koszt jego pozyskania jest zerowy.

640x_pneumatic-sealing-solutions

Rzecz jasna mówimy tutaj o pozyskaniu powietrza, które będzie podstawą o wytworzenia medium roboczego. Łatwo jest też uzyskać sprężone powietrze o określonym ciśnieniu. Wystarczy to zrobić za pomocą sprężarek czy kompresorów. Sprężone powietrze jest medium ekologicznym i można pokusić się o stwierdzenie, że jego zasoby są wręcz niewyczerpalne. Po wykorzystaniu sprężonego powietrza nie ulega ono zużyciu, lecz wraca do atmosfery.

Sprężone powietrze w praktycznych zastosowaniach technicznych

Sprężone powietrze ma niezwykle małą lepkość, ale też wyróżnia się niskimi oporami przepływu. Dzięki temu można projektować maszyny o dużych prędkościach liniowych. To medium można przesyłać na bardzo duże odległości, ale i magazynować i jest to bardzo łatwe. Nie można też zapominać, że cechuje je ściśliwość. Jest to niezwykle ważna cecha, którą wykorzystuje się, by tłumić drgania. Wykorzystując je w zaworach rozdzielających nie ma konieczności używania przewodów odprowadzających. Wynika to z faktu, że czynnik roboczy, a więc medium jest odprowadzane bezpośrednio do atmosfery.

Pneumatyka – wykorzystanie w przemyśle

Pneumatyka przemysłowa wykorzystuje urządzenia zasilane medium. Można stwierdzić, że jej zastosowanie jest niemal wszechstronne. Wykorzystuje się pneumatykę w przemyśle górniczym, energetycznym, chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, a także budownictwie, przemyśle drzewnym czy rolnictwie. Taka popularność pneumatyki wynika z faktu, że jest ona bezpieczna. Sprężone powietrze można wykorzystywać w każdych, nawet bardzo trudnych, warunkach. Oczywiście bardzo ważnym elementem w pneumatyce jest wybieranie najwyższej jakości maszyn oraz podzespołów.

Jednym z najważniejszych urządzeń pneumatycznych jest oczywiście kompresor, znany także pod nazwą sprężarki. W tym urządzeniu ciśnienie gazu jest podwyższane, a następnie wytwarzana jest w nim energia kinetyczna. Sprężarki mają szczególnie zastosowanie w przemyśle chemicznym, czy farmaceutycznym. Bardzo ważną rolę odgrywają również siłowniki pneumatyczne. Odpowiednie rodzaje, dopasowane do potrzeb oferuje sklep pneumatyczny. Można tutaj postawić na siłowniki jednostronnego bądź dwustronnego działania. Jedne i drugie są niezwykle funkcjonalne i mają szerokie spektrum zastosowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że pneumatyka jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku, gdyż właśnie takie narzędzia zapewniają największe bezpieczeństwo pracy. Są przy tym odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne.

Pneumatyka wykorzystuje sprężone powietrze, które jest łatwo dostępne i można stosować je nawet w górnictwie, gdzie ryzyko wybuchu jest stosunkowo duże. Pneumatykę wykorzystuje się w dłutach czy młotach. Warto więc postawić na takie rozwiązania, które poza walorami praktycznymi i użytkowymi mają też walory ekologiczne, wszak gdy używa się sprzętów pneumatycznych, nie dochodzi do wyrzutu szkodliwych związków, a więc nie zatruwa się powietrza. Jednocześnie praca jest maksymalnie bezpieczna. Nietrudno więc się dziwić, że inżynieria pneumatyczna ciągle się rozwija i z roku na rok coraz więcej branż ją wykorzystuje. Jednocześnie systemy pneumatyczne są złożone, ale też łatwe w obsłudze.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Promocje