Poradniki zakupowe

Poradnik. Czym kierować się przy wyborze abonamentu komórkowego?

aplikacje na smartfona i telefon

DYSKUSJA

Powoli zaczynasz się zastanawiać nad zmianą operatora telefonicznego? Normalna sprawa, w końcu każdy chce niższe rachunki i lepszy transfer danych. Pytanie jednak brzmi: na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najtańszy abonament, gdzie przeniesienie numeru będzie proste, wreszcie czy u wybranego operatora uzyskamy zasięg 5G?
internet mobilny abonament

Abonament telefoniczny musi mieścić wiele

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę mieści się w kwocie abonamentu. Co z tego, że gdzieś uzyskujemy niską cenę, jeśli później będzie trzeba dopłacać za połączenia, a domyślny pakiet danych błyskawicznie się wyczerpuje i każdego miesiąca trzeba dokupować dodatkowe gigabajty?

Jeśli naprawdę chcemy uzyskać najtańszy abonament, musimy patrzyć bardziej kompleksowo. Innymi słowy już na starcie zwracajmy uwagę na to, co zostało w cenie uwzględnione. Chodzi tu chociażby o możliwość wykonywania nielimitowanych połączeń – czy to w obrębie danej sieci, czy poza nią (w tym na telefony stacjonarne).

18 99 960 1200 01

Abonament z telefonem lub bez

Tańsze telefony komórkowe to doskonały dodatek do abonamentu, ale… nie zawsze są potrzebne – a przecież często i tak są wliczone w cenę. Tymczasem niejednokrotnie obecnie posiadany sprzęt jest w pełni wystarczający i niekoniecznie zależy nam na dopłacaniu choć złotówki więcej. No więc gdzie szukać dobrej oferty, w której możemy znaleźć najtańszy abonament bez telefonu? Dobrym wyborem okazuje się sieć Otvarta.

Pakiet internetowy – szybki i niezawodny

Dobry i szybki dostęp do sieci to kluczowa kwestia przy wyborze abonamentu. Liczy się zarówno wielkość pakietu, jak i to, na ile sprawnie operator pozwala z niego korzystać. W tej kategorii bez dwóch zdań wygrywa Otvarta. Dlaczego? Przyjrzyjmy się detalom. A te wyglądają naprawdę zachęcająco.

Przede wszystkim operator ten pozwala na uzyskanie aż 21 GB w kwocie zaledwie 18,99 zł. I owszem, cena ta uwzględnia w sobie nieograniczone rozmowy i wiadomości SMS. To dobra propozycja – i to bez względu na to, czy chodzi o potrzeby zwykłego użytkownika, czy może o abonament dla dziecka lub dla firm.

siec komorkowa otvarta

Szczególnie zadowoleni będą jednak ci użytkownicy, którzy korzystają z telefonu jako centrum rozrywki. Otvarta wspiera internet 5G – co przecież nadal nie jest standardem w części innych ofert. Co to oznacza w praktyce? Chociażby to, że propozycja ta zadowoli wszystkim, którym chodzi o internet mobilny dla graczy. Ale nie tylko.

5G to miła niespodzianka także dla osób, które potrzebują szybkiego i stabilnego połączenia dla rozmów video. Wbrew pozorom m to znaczenie nie tylko w kwestiach zawodowych – to dobre rozwiązanie także i dla osób korzystających z rozmaitych videokursów prowadzonych w trybie live. Po prostu korzystanie z zasięgu 5G sprawia, że nie musimy się martwić o stabilność połączenia w momencie, w którym jest to kluczowe. Tak w przypadku rozrywki, jak i w pracy lub nauce.

Zachowaj elastyczność

Często internet na kartę, a nawet i na abonament, nie dają pełnej elastyczności. Często trzeba wybierać pomiędzy dużym transferem, zasięgiem 5G, ceną itp. Tymczasem Otvarta daje możliwość nie tylko połączenia tych wszystkich cech, ale i wyboru pomiędzy dynamicznym i dedykowanym adresem IP. To ważne, bo choć ten pierwszy jest dość rozpowszechnionym standardem, to jednak drugi bywa czasem bardzo przydatny.

internet mobilny 21 GB

Mowa tu chociażby o sytuacjach, gdy internet w telefonie jest wykorzystywany do łączenia się z firmowym systemem CRM, który ze względów bezpieczeństwa ma wbudowane ograniczenie dostępu w zależności od tego, czy połączenie przychodzi z adresów IP wpisanych na tak zwaną białą listę. Siłą rzeczy zmienny adres IP byłby tu problemem, statyczny – pozwala wygodnie korzystać z tej funkcji.

Dodajmy też, że stały adres IP przydaje się również wszystkim miłośnikom idei inteligentnego domu. Tu również ze względów bezpieczeństwa i dla zachowania prywatności warto ograniczać możliwość zdalnego łączenia się z domowymi urządzeniami i po prostu blokować wszelkie próby łączenia się z nieuprawnionych adresów IP.

Abonament, który nie ogranicza

Część osób preferuje telefon i internet na kartę, argumentując to tym, że nie lubi ograniczeń i nie chce się uzależniać od jednego operatora. Otvarta rozwiązuje ten problem radykalnie, proponując abonament na czas nieokreślony. Wygodne, prawda?

Dostępność e-SIM

O kartach eSIM dopiero zaczyna się mówić, ale już teraz warto się nimi zainteresować.

„Klasyczne” karty SIM weszły na rynek ponad cztery dekady temu i choć sprawdzały się dobrze, z czasem dążono do redukcji ich rozmiarów. Najpierw zaczęły je wypierać miniSIM, później microSIM, w końcu nanoSIM. Co jednak charakterystyczne – nadal przy zamianie telefonu na inny może nastąpić sytuacja, w której konieczne będzie użycie adapterów pozwalających ponownie włożyć mniejszą wersję karty do slotu przeznaczonego na większą. Karty eSIM (od angielskiego „Embedded SIM”) mają ten problem rozwiązać poprzez… wirtualizację zapisanych na niej danych.

W praktyce wygląda to tak, że dane z eSIM są zapisywane bezpośrednio na smartofonie lub dowolny innym urządzeniu wspierającym tę technologię (na przykład tablecie lub smartwatchu).

darmowe-probki-bebilon

Temat jest o tyle wart uwagi przy wyborze abonamentu, że to, co dziś jest wygodą, jutro może być koniecznością. Przykładowo Apple już teraz zapowiedział, iż od przyszłego roku będzie produkować telefony obsługujące wyłącznie e-SIM. Otvarta wspiera tego typu nowości i już teraz pozwala na uzyskanie karty w tym formacie – co jest doskonałą wiadomością dla wszystkich wielbicieli nowinek technologicznych i częstego testowania nowych urządzeń.

sieć telefonii komórkowejjpeg

Podsumujmy – jak wybrać najlepszy abonament?

Na koniec streśćmy wszystkie kwestie. Wybierając abonament, zwracaj uwagę na:

  • koszt z uwzględnieniem ewentualnych opłat dodatkowych;
  • dostępność umów na czas nieokreślony;
  • możliwość zamówienia abonamentu zarówno bez telefonu, jak i z telefonem w odpowiednio niższej cenie,
  • dostępność nielimitowanych rozmów i SMS-ów;
  • wielkość pakietu internetowego;
  • internet 5G;
  • możliwość korzystania ze stałego numeru IP.

Otvarta okazuje się o tyle uniwersalna, że pasuje do każdego z tych punktów.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

3 Komentarze

  1. Myślę, ze większość osób kieruje się jednak cenami i tym czy dany abonament jest w zestawie z telefonem czy bez. Oferta sieci Otvarta jest świetna dla tych, co szukają niedrogiego abonamentu ale bez urządzenia w zestawie.

  2. Otvarta to polska sieć i też warto o tym pamiętać :) cenowo rzeczywiście biją konkurencję na głowę a poza tym fakt, że podpisuje się tu umowę na czas nieokreślony jest wg mnie ogromnym ich atutem.

  3. Ceny abonamentów w sieci Otvarta są na pewno na każdą kieszeń. Jak ktoś nie lubi przepłacać a do tego nie chce się wiązać umową na kilka lat to zdecydowanie warto.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać