Promocje

Praca jako sprzedawca — czy warto? Na jakie zarobki można liczyć?

logotyp zakupersi

Czy zatrudnienie w charakterze sprzedawcy jest opłacalne? Wiele zależy od branży, konkretnej firmy, a także od umiejętności pracownika. Bez wątpienia praca w handlu stanowi jedną z najczęściej wybieranych na początku kariery zawodowej, ale osobom posiadającym określone cechy może także przynieść dużą satysfakcję i jeszcze większe zarobki. Jakie są stawki dla sprzedawców i co o tym decyduje?

Jakie znaczenie dla gospodarki ma praca sprzedawcy?

Sprzedawcy są niezbędni w każdym sektorze gospodarki i w każdej branży. Ktoś wymyśla i tworzy produkt lub usługę, ale żeby inwestycja przyniosła zyski, ktoś musi jeszcze w umiejętny sposób przedstawić ją klientom.

Największe znaczenie ma sprzedaż w tych branżach, w których występuje największa konkurencja (np. branża odzieżowa, artykułów dziecięcych, elektroniki, usług kosmetologicznych), jak również w firmach oferujących klientom produkty luksusowe albo kupowane rzadko (np. nieruchomości, motoryzacja).

Subskrybuj Newsletter

Dołącz do społeczności Zakupersów i bądź zawsze poinformowany o najnowszych okazjach, promocjach i próbkach do zgarnięcia.

Subskrybując, wyrażasz zgodę na wysyłanie Ci wiadomości e-mail. Masz jednak możliwość wycofania swojej zgody w dowolnym momencie.

praca sprzedawcy

To od sprzedawcy zależy budowanie długotrwałych relacji biznesowych, zadowolenie klienta i opinie o całej firmie. Jest on twarzą przedsiębiorstwa – to z nim, a nie z działem produkcji lub finansowym, ma do czynienia klient – tak indywidualny, jak korporacyjny.

W jakich branżach potrzebni są sprzedawcy?

Najwięcej sprzedawców zatrudniają branże oferujące produkty i usługi potrzebne na co dzień, sprzedawane masowo i poszukiwane przez klientów. Na portalu GoWork.pl znajdziesz ciekawe oferty pracy w charakterze sprzedawcy w handlu detalicznym i B2B, w osobistej, telefonicznej i internetowej obsłudze klienta, jak również w charakterze handlowca odwiedzającego siedziby firm w celu prezentacji oferty.

Ogromnym polem do popisu stała się w ostatnich latach branża e-commerce. Zakupy w Internecie zyskują na popularności i w wielu obszarach sprzedaż online przebija już tę realizowaną tradycyjnie. XXI wiek to czas sprzedawców zaznajomionych z nowymi technologiami i potrafiącymi z nich korzystać na potrzeby firmy.

Czego wymagają pracodawcy od kandydatów do pracy w handlu?

Dobry sprzedawca posiada szereg cech, które umożliwiają mu skuteczny kontakt z klientem. Niezbędna jest komunikatywność i chęć nawiązywania relacji, odporność na sytuacje stresowe i wysoka kultura osobista, nawet jeśli trafi się wyjątkowo antypatyczny klient.

Bardzo ważna jest również znajomość produktów i usług składających się na ofertę – klient, który zorientuje się, że sam wie na ten temat więcej od sprzedawcy, będzie podchodził z nieufnością do całej firmy.

Na stanowisko sprzedawcy najczęściej nie są potrzebne specjalne kwalifikacje. Na pewno przyda się kurs obsługi kas fiskalnych, w przypadku branży spożywczej, medycznej i kosmetycznej – aktualna książeczka sanepidowska, a także prawo jazdy kat. B, jeśli do obowiązków będzie należało odwiedzanie klientów oraz znajomość języków obcych, gdy wśród nich znajduje się sporo obcokrajowców.

Liczy się także gotowość do pracy w systemie zmianowym i w weekendy – ale za to często istnieje możliwość dostosowania grafiku do możliwości pracownika.

Ile zarabia sprzedawca i jakie ma perspektywy rozwoju?

Zarobki na stanowisku sprzedawcy mogą być bardzo różne – od płacy minimalnej aż po sumy pięciocyfrowe. Wszystko zależy od branży, charaktery pracy i podejścia pracodawcy. Liczą się konkretne umiejętności i doświadczenie, nieco mniej – wykształcenie, chyba że mowa o doradcy klienta w specyficznej branży (takiej jak np. suplementy diety).

Część sprzedawców ma możliwość awansu. Przydają się szkolenia, zwłaszcza te dot. kompetencji miękkich.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Może ci się też spodobać

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w:Promocje