Poradniki zakupowe

Pralki 2024 – najnowsze technologie i innowacje w branży

pralka

DYSKUSJA

Rozwój technologii odbywa się nie tylko w przypadku sprzętu elektronicznego czy samochodów. Nowinki technologiczne obecne są również w świecie AGD. Producenci regularnie rozwijają swoje konstrukcje podążając za trendami, prześcigając się w proponowaniu coraz to nowszych rozwiązań. Taki stan rzeczy utrzymuje się również w przypadku tytułowych pralek.

Pierwsza pralka została wynaleziona  przez Jamesa Kinga w 1851 roku. Urządzenie to otworzyło drogę do rewolucji w codziennym życiu ludzi. Jednak dopiero na początku XX wieku, dzięki postępowi technologicznemu, pralki zyskały bardziej zaawansowane formy.

To niesamowite urządzenie zmieniło nasze życie na lepsze, stając się kluczowym elementem codziennych obowiązków. Nie tylko oszczędza czas, energię i pieniądze, ale także wpływa pozytywnie na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia wody. Pralka obecnie stała się nieodłącznym elementem współczesnych domów, symbolizującą wygodę i efektywność w codziennych czynnościach domowych.

W ceku znalezienia idealnej pralki spełniającej wszystkie oczekiwania, warto zapoznać się z polecanymi modelami. Ranking pralek to szczegółowe zestawienie prowadzone przez ekspertów w dziedzinie gospodarstwa domowego, który z pewnością pomoże podjąć decyzję o wyborze najlepszej pralki.

Pralka technologie

Najlepsze pralki – nowinki technologiczne

Pralki – najnowsze technologie

Jakie nowinki techniczne zagościły w pralkach w ostatnim czasie? W poniższym tekście spróbujemy przedstawić naszym zdaniem najważniejsze innowacje, które wpływają na wydajność, energooszczędność i wygodę użytkowania.

Pranie na żądanie

Innowatorem w tej dziedzinie został Samsung. Jako pierwszy w swoich pralkach wprowadził technologię AddWash, która na dobre zagościła później nie tylko w ich urządzeniach, ale została skopiowana przez konkurentów jak Gorenie, Miele czy Amica.

Funkcja prania na żądanie pozwala na zatrzymanie pralki i dodanie lub usunięcie ubrań z bębna nawet po rozpoczęciu cyklu prania. Wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji drzwi uniemożliwiającej wyciek wody z bębna. To przydatne rozwiązanie nie tylko dla zapominalskich.

Technologia oszczędzania wody i energii

W ostatnich latach pralki stają się coraz bardziej energooszczędne, a producenci wprowadzają różne innowacje, takie jak technologie oszczędzania, które minimalizują zużycie wody podczas cykli prania. Aby maksymalnie sprostać wyśrubowanym normom i certyfikatom najlepsze pralki potrafią ważyć pranie, posiadają nowoczesne grzałki czy silniki inwerterowe. Znaczny wpływ na zużycie energii i prądu mają także nowinki techniczne z zakresu czyszczenia i usuwania plam.

Technologie czyszczenia

Nowoczesne pralki często wykorzystują zaawansowane technologie czyszczenia, takie jak para wodna czy bąbelki, które pomagają w skutecznym usuwaniu plam i zabrudzeń z tkanin. Ta ostatnia funkcja po raz pierwszy zagościła w pralkach Samsung i znana jest jako EcoBubble. Inni producenci z czasem wprowadzili podobne rozwiązania: Aqua Fusion w Beko czy Quick and Clean marki Candy.

Do innych ciekawych rozwiązań z zakresu technologii czyszczenia zaliczyć można chociażby aktywne odświeżanie ubrań tlenem. Technologia Active Oxygen gości w pralkach Bosch i charakteryzuje się niesamowitą skutecznością w neutralizowaniu zapachów i odświeżaniu ubrań za pomocą aktywnego tlenu. Bez problemu radzi sobie z dymem papierosowym czy zapachami przydomowej kuchni.

Z kolei dzięki technologii LG o nazwie TurboWash można skutecznie skrócić czas prania. A to wszystko dzięki dodatkowemu natryskowi wody. Funkcje tą można znaleźć także w pralkach Siemens, Amica i Gorenie.

Inteligentne funkcje i sterowanie zdalne

Sterowanie pralki z aplikacji w telefonie nie jest może już niczym nowym. Prekursorem tej technologii była firma LG, która jako pierwsza wypuściła pralkę sterowaną ze smartfona. Wkrótce potem w ślad za nim poszedł Samsung i reszta wielkich graczy.

Każdy producent obecnie rozwija samodzielnie tą technologię, rozbudowując pralki o kolejne inteligentne funkcje, takie jak zdalne uruchamianie, zatrzymywanie, monitorowanie cyklów prania czy nawet pobieranie nowych programów prania.

Obecnie pralki dzięki funkcjom smart i wbudowanemu modułowi NFC potrafią samodzielnie zdiagnozować się, podpowiedzieć o konieczności czyszczenia czy uzupełnienia detergentów. Dodatkowo producenci zaczynają implementować w swoich urządzeniach kolejne modne nowinki – tym razem ze świata sztucznej inteligencji. Dzięki nim pralka może uczyć się nawyków swoich użytkowników, zapamiętywać je i optymalizować samodzielnie programy prania (technologia AI Control od Samsung).



Automatyczne dozowanie detergentów

Dość popularną innowacją w najnowszych modelach pralek jest wyposażanie ich w systemy automatycznego dozowania detergentów. Ich zadaniem jest dostosowanie odpowiedniej ilości  środka do twardości wody, wielkości i stopnia zabrudzenia prania. Efektem ma być nie tylko oszczędność na koszcie ich zakupów, ale także zmniejszenie ryzyka ich nadmiernego zużycia. Funkcja ta też pomaga chronić tkaniny przez blaknięciem, zniszczeniem, zużyciem nadmiernej ilości wody czy nawet podrażnieniami skóry.

Technologię dozującą detergenty posiadają już tacy producenci jak Miele (TwinDos i CapDosing), LG ezDispense, Electrolux AutoDose, OptiDose Pro od Amica  czy coraz częściej chwalony i-DOS od firmy Bosch i Siemens. To ostatnie rozwiązanie zostało doprowadzone do perfekcji w takim stopniu, że potrafi określić ilość płynu potrzebną do prania i płukania ubrań z dokładnością do 1ml.

Jak pokazują dane producentów – dzięki funkcji dozowania detergentów można zaoszczędzić do 10 litrów wody na cykl   i aż do 38%  detergentu.

Technologie antyalergiczne

Pralka dla alergika to dość często poruszany temat wśród klientów i sprzedawców AGD. Producenci również nie są obojętni na tego rodzaju potrzeby i zgodnie z najnowszymi trendami projektują pralki z myślą o osobach z alergiami.

Wybrane modele pralek wyposażone są w specjalne programy prania, które eliminują alergeny, takie jak roztocza kurzu czy pyłki roślin. Pranie jest czystsze i bardziej hipoalergiczne. Na wyróżnienie zasługują także dedykowane programy „Pupil”, które usuwają sierść zwierząt z ubrań, kocy czy legowisk.

Nowinkami są także opcje parowe jak na przykład technologia SteamPowerPro od fimy Amica lub SteamCure od Beko. Producenci w obu przypadkach wyposażyli wybrane modele w specjalne dysze pary wodnej, które pozbywają się wszystkich bakterii, a przede wszystkim alergenów.

Nadwrażliwcy mogą być również zainteresowani technologią UV Hygiene, w której specjalne światło UV znajdujące się w bębnie usuwa wszelkie wirusy i bakterie. Technologię taką zastosowała w niektórych swoich modelach firma Amica.

Z kolei Samsung dla alergików przygotował prawdziwą perełkę. Opcjonalnie do swoich pralek pozwala na instalację specjalnego filtra Less Microfiber. Zadaniem tego małego urządzenia jest przechwytywanie mikrowłókien i mikroplastiku powstającego podczas prania. Producent zapewnia, że filtr robi to z wyjątkowo dużą skutecznością.

Nowe rodzaje bębnów

Bęben to najważniejszy element pralki automatycznej. Jest tak ważny, gdyż ma realny wpływ na efektywność prania. Z tego też względu producenci regularnie rozwijają technologię bębnów chcąc maksymalnie optymalizować proces prania.

W najnowocześniejszych odsłonach pralek próżno szukać bębnów w klasycznym tego słowa znaczeniu. „Dziurki” zostały zastąpione przez producentów specjalną perforacją.  Przykładowo w Miele jest to perforacja nazywana „plastrem miodu” czyli „SoftCare” (chroni ubrania przed zaciąganiem i mechaceniem), w Amice stosuje się „Soft Drum” (przetłoczenia, które zwiększają trwałość odzieży), a w Samsungu „Diamond Drum” (wyprofilowane otwory, które wyglądem przypominają diamenty – mają one chronić pranie przed uszkodzeniem). Z kolei Bosch w pralkach stosuje technologię VarioSoft z wypukłymi otworami w kształcie kropelek, które pozwalają wybrać dwa sposoby prania.

Innowacyjna konstrukcja

Silnik inwerterowy i bezszczotkowy na stale upowszechnił się w pralkach. Obecnie jest to już standard. Natomiast jak pokazują najnowsze modele pralek, które pojawiają się na rynku – producenci nie powiedzieli ostatniego słowa.

Przykładowo LG w swoich pralkach zaczął stosować napędy bezpośrednie, które są pozbawione koła pasowego i paska. Sprawia to, że pralka jest wyjątkowo cicha i pozbawiona drgań.

Z kolei Samsung niedawno pochwalił się napędem QuickDrive, który wykorzystuje nietypową konstrukcję bębna. Tylna płyta porusza się osobno i niezależnie w stosunku do całego bębna. Konstrukcja ta została stworzona w celu zwiększenia tarcia podczas prania. Efekt? Czas prania skraca się nawet o połowę dzięki czemu oszczędza się nie tylko czas, ale przede wszystkim prąd.

Podsumowanie

Najnowsze technologie w branży pralek przynoszą innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że proces prania staje się bardziej efektywny i wygodny. Producenci rozwijają i adaptują w swoich konstrukcjach nowoczesne technologie. Zapewniają one nie tylko oszczędność energii, ale także wygodę i skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Wybierając pralkę z głową, można cieszyć się efektywnym procesem prania i niższymi rachunkami za prąd.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać