Poradniki zakupowe

Program lojalnościowy Payback – czy warto?

payback

DYSKUSJA

Payback to jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najstarszych programów lojalnościowych w Polsce. Ma ugruntowaną pozycję i działa nie tylko w Polsce, ale na przykład w Niemczech.

Mimo, że Payback ma ciągle rosnącą konkurencję to nadal trzyma się dzielnie i wprowadza kolejne innowacje. Wszystkich konkurentów dla tego programu lojalnościowego możecie sprawdzić w naszym ciągle aktualizowanym rankingu programów cashback.

Czym jest program Payback?

Payback to jeden z najpopularniejszych programów lojalnościowych w Polsce, działający nieprzerwanie od 2009 roku. Program ten zrzesza szeroką gamę partnerów, co umożliwia jego uczestnikom zbieranie punktów podczas codziennych zakupów. W gronie partnerów Payback znajdują się zarówno sklepy stacjonarne, internetowe, ale także firmy świadczące różnego rodzaju usługi. Wszystkich partnerów jest ponad 600 partnerami, a ich lista dynamicznie się zmienia. Wśród partnerów można wymienić takie marki jak BP, Empik, Allegro, czy w ostatnim czasie Carrefour.

program lojalnościowy

Program od początku swojego istnienia działa na zasadzie zbierania punktów, które można wymienić na atrakcyjne nagrody – zarówno rzeczowe jak i vouchery do partnerów współpracujących z Payback.

Przelicznik punktowy w Payback jest dość prosty. Za każde wydane na zakupy 2 PLN otrzymuje się 1 punkt. Ale są wyjątki. Przykładowo za tankowanie na stacjach BP otrzymuje 3 punkty za każde kupione 2 litry paliwa. Z kolei na Allegro za każde wydane 5 PLN otrzymuje się 1 punkt. U pozostałych partnerów online przelicznik jest korzystniejszy i wynosi 1 punkt za wydane 3 PLN.

 

Partner
Ile punktów PAYBACK za 1 zł
Allegro
5 zł = 1 Punkt
Empik
5 zł = 1 Punkt
Booking
1€ = 2 Punkty
Fly
2 zł = 1 Punkt
Groupon
3 zł = 1 Punkt
H&M
1€ = 2 Punkty
Lidl Online
1 °P za 4 zł
Biedronka Home
1 °P za 4 zł
Pozostałe sklepy online
3 zł = 1 Punkt
bp Polska
2 litry = 3 punkty
Carrefour
1 zł = 3 punkty
drogerie dm
2 zł = 1 punkt
PSB Mrówka
3 zł = 1 punkt
Multikino
2 zł = 1 punkt
CUK
5 zł = 1 punkt
Wild Bean Cafe (bp)
2 zł = 1 punkt
Al Capone
3 zł = 1 punkt

Korzyści z posiadania karty Payback

Zasady zbierania punktów w programie Payback są proste i przejrzyste. Uczestnicy programu otrzymują punkty za zakupy dokonane u partnerów programu, zarówno stacjonarnie, jak i online. Punkty przyznawane są na podstawie wartości zakupu – zazwyczaj za każde wydane 3 złote otrzymuje się 1 punkt. Dodatkowo, Payback oferuje możliwość zdobywania dodatkowych punktów poprzez udział w specjalnych akcjach promocyjnych, konkursach czy aktywowanie kuponów rabatowych dostępnych w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej programu.

Ponadto, ci co lubią pomagać mogą swoje punkty przekazać na cele charytatywne.

Sporą zaletą i ułatwieniem z korzystania z Payback jest możliwość śledzenia swojego salda punktów i historii zakupów za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej, co pozwala na bieżąco kontrolować zgromadzone punkty i korzystać z dostępnych ofert promocyjnych.

 

Jak zarejestrować się w Payback?

Rejestracji w Payback można dokonać bezpośrednio przez oficjalną stronę internetową lub instalując ze sklepy Play lub Apple aplikację mobilną.

Po zarejestrowaniu nowego konta otrzymuje się indywidualny numer karty, na którą przypisywane są dodatkowe punkty za zakupy u partnerów.

Sposoby na szybkie zbieranie punktów Payback

Oto kilka sposóbów, w których można zgarnąć dodatkowe punkty Payback w dość szybki sposób. Warto na bieżąco odwiedzać swoją aplikację mobilną Payback – tam zawsze znajdują się aktualne informacje o prowadzonych akcjach.

  • Kupony – podstawowym przyspieszaczem, który maksymalizuje korzyści są punkty. Warto je śledzić na bieżąco i aktywować w miarę potrzeb. Pozwalają szybko dopisywać do salda większe ilości punktów np. +500, +1000 za zakup konkretnego produktu lub kupony progresywne np. 200% więcej punktów za tankowanie na BP.  Wszystkie kupony znajdują się w aplikacji mobilnej. Aby zadziałały należy je wcześniej aktywować.
  • Ankiety – Payback od czasu do czasu dla swoich użytkowników przygotowuje ankiety ze swoimi partnerami. Ich rozwiązanie skutkuje dopisaniem do salda dodatkowych punktów.
  • Payback Weeks
  • Turbo Środa
  • Instalowanie aplikacji i granie w gry – obecnie Payback premiuje instalowanie konkretnych gier. Za każdą minutę grania można zgarnąć nawet 52 punkty. Jeśli mamy dużo czasu wolnego, nudzimy się lub po prostu dzieci chcą pograć na komórce – można połączyć przyjemne z pożytecznym i nabić sporo dodatkowych punktów.

Ważne informacje i wydarzenia związane z Payback

Czarne chmury nad programem Payback – burzliwa historia

W 2016 doszło do kumulacji złych informacji, które dochodziły z wnętrza programu Payback. Wówczas byłem zaniepokojony nad dalszym losem tego programu lojalnościowego.

Czarne chmury wisiały nad największym polskim programem lojalnościowym Payback. Na przełomie 2015 i 2016 roku program najważniejsi strategiczni partnerzy.

Najpierw na odejście z Paypack zdecydował się Real i WBK (obecnie Santander), a to właśnie od tych partnerów wielu członkom klubu przybywało punktów. Niedawno Paypack ogłosił, że grono partnerów opuści także Smyk i Allegro (co ciekawe partnerzy ci po latach jednak wrócili – prawdopodobnie okazało się, że Payback był im potrzebny). Jak widać lista miejsc, gdzie można zbierać punkty Payback, błyskawicznie się zmniejszała.

To, że Real zrezygnował z Payback w 2015 roku można było się spodziewać. Real został sprzedany, a wszystkie hipermarkety przejął wówczas Auchan, który posiada swój inny program lojalnościowy Skarbonka. Nie trzeba być asem biznesu by stwierdzić, że zamknięcie współpracy Auchan i Payback jest bliskie końcu.

Jeśli chodzi o odejście BZ WBK (Santander) to tutaj jest nieco lepiej. Bank zaprzestał wydawać nowe karty. Te, które są już w posiadaniu klientów banku będą nadal ważne i będzie można z nich korzystać do zbierania punktów Payback (oczywiście puki nie wygasną). W sumie to nie ma co się dziwić. Świetny program lojalnościowy odpaliła swojego czasu Visa, w którym można otrzymać cash back za zakupy dokonane u partnerów. W programie uczestniczyć może każdy, kto posiada kartę Visa. Sporo też krwi z pewnością napsuł Refunder, który w Polsce również narobił sporego zamieszania w kwestii zwrotów za zakupy.

W tamtych latach Payback pożegnał się również ze Smykiem i Empikiem. Te 2 marki należą do jednej firmy i ostateczną współpracę z Paybackiem zakończą z końcem lipca 2016 r. (sklep internetowy empik.com współpracę z Payback zakończyły 16 sierpnia 2016 r.). Jak pokazała później historia Allegro – Empik i Smyk powrócili po dłuższej przerwie i nadal można zdobywać punkty za zakupy u tych partnerów.

Do końca lipca 2016 w Payback gościło także Allegro. Można było się domyśleć, że współpraca obu firm prędzej czy później dobiegnie końca. Od dłuższego czasu nie było kuponów Payback, a Allegro skupiło się na rozwoju swoich kuponów w aplikacji mobilnej. Nie ukrywam, że z tego programu otrzymywałem najwięcej punktów. Na Allegro robię zakupy często bo jest wygodne i szybkie. W obecnej sytuacji będę musiał sprawę przemyśleć, gdyż w dobie internetu są również sklepy online, które również sprzedają towary w równie dobrych cenach. A Allegro bez Payback to już nie będzie to samo Allegro. Osobiście byłem bardzo zawiedziony, ale mój smutek nie trwał zbyt długo. Rozwód Allegro i Payback trwał zaledwie 2 lata – po 2 latach Allegro wróciło ponownie do łask i obecnie nadal jest jednym z największych partnerów serwisu.

Rok 2016 – 2017 to także spektakularny okres rozwoju AliExpress, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie zabrakło go wówczas w gronie partnerów Payback i była to spora, krzepiąca informacja dla fanów zakupów z Chin.  Chińska międzynarodowa platforma zakupowa, która z powodzeniem konkuruje z takimi serwisami jak Allegro czy eBay. To wielki plus. Wówczas każdy zastanawiał się, czy AliExpress przyjmie się w Polsce. Jak czas pokazał – tak!

Kaufland – duży partner Payback

promocja kaufland

W kwietniu 2018 roku do grona partnerów stacjonarnych dołączyła niemiecka sieć Kaufland. Było to duże wydarzenie, bo po odejściu marketów Real, Payback miał zdecydowanie problem z przyciągnięciem klientów do zbierania punktów w ich programie lojalnościowym.

Pojawienie się partnera tego kalibru jakim był Kaufland sprawiło, że nadzieja na szybkie zbieranie punktów nabrała nowego wymiaru. Punkty na start, punkty za zakup konkretnych produktów, dodatkowe akcje promocyjne. Saldo punktów rosło jak szalone.

Niestety eldorado skończyło się. Kaufland rozpoczął prace nad swoim programem lojalnościowym, który uruchomił w 2023 roku, tym samym kończąc współpracę z Payback. Przygoda ich trwała niespełna 5 lat.

Decyzja Kauflandu o wyjściu z Programu Payback podyktowana jest międzynarodową strategią, która zakłada unifikację działań lojalnościowych i wprowadzenie własnego programu na wszystkich rynkach, na których działa ta marka.

Drogerie DM  w Payback

darmowe kosmetyki w drogeriach dm

Kolejnym sukcesem na road mapie Payback było pojawienie się wśród partnerów niemieckiej sieci drogerii DM.

Drogerie DM zadebiutowały w programie w 2023 roku. Okres ten zbiega się z ich ogólnopolskim debiutem na rynku. Ilość drogerii DM z roku na rok jest coraz większa i otwierają się kolejne punkty na mapie Polski. Jednym słowem rośnie spory konkurent dla Rossmann czy Hebe.

Drogerie DM wyróżniają się tym, że oferują produkty własnych marek. Wśród nich wymienić należy hitową markę Balea, czy najlepiej sprzedającą się markę certyfikowanych kosmetyków naturalnych Alverde.

Wyróżnikiem DM jest chociażby to, że drogerie oferują tzw. gwarancję stałej ceny. Klienci kupujący w DM mogą mieć zawsze pewność, że kupują w dobrej cenie, bez czekania na promocje jak to ma miejsce w konkurencyjnym Rossmannie.

Carrefour – nowy duży partner Payback

darmowe kosmetyki i produkty testowanie gratis z carrefour

Po odejściu Kauflanda z Payback, fani tego programu lojalnościowego nie musieli długo czekać. W maju 2024 dołączyła do tego prestiżowego grona nowa, duża sieć handlowa – Carrefour.

To świetna wiadomość, bo osobiście uważam że jest to jedna z najlepiej zaopatrzonych sieci handlowych w Polsce. Dodatkowo nie ma najwyższych cen. Regularnie też prowadzi ciekawe akcje, w których można zdobywać dodatkowe kupony i ebony na kolejne zakupy.

darmowe-probki-bebilon

Dołączenie Carrefour do Payback to okazja na stały przyrost punktów. Już na start pojawiły się dodatkowe kupony premiujące połączenie karty Payback z aplikacją Carrefour i zrobienie pierwszych zakupów za 50 PLN (+1000 P).

Payback w Carrefour jest dostępny we wszystkich sklepach własnych Carrefour (hipermarketach i supermarketach), platformie Carrefour.pl oraz w wybranych supermarketach franczyzowych tej sieci. Łącznie to prawie 250 placówek.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

1 Komentarz

  1. drogeria natura takze od czerwca :P

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać