
Programy za darmo w internecie? Tak! Sprawdź czym są alternatywne programy dostępne online i porzuć Microsoft Word, Photoshop oraz inne drogie rozwiązania
Programy internetowe online to coraz popularniejsze rozwiązanie alternatywne dla tradycyjnych programów, jakie instalujemy na naszym komputerze. Korzysta z nich coraz więcej osób, doceniając zalety – darmowych programów internetowych, które coraz częściej nie ustępują w niczym swoim pierwowzorom. Często jednak możemy nie wiedzieć, czym są takie programy, na jakiej zasadzie działają, jakie zalety posiadają, a także do czego służą. W tym tekście odpowiadamy na te pytania, a także prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o programach online.
Czym są darmowe programy online?
Darmowe programy w internecie online to programy alternatywne do tych zainstalowanych na naszych urządzeniach np. komputerach, tabletach czy telefonach. Są to programy działające online w przeglądarkach internetowych. Nie wymagają pobierania żadnego oprogramowania, ani wykonywania żadnych czynności instalacyjnych. Są one głównie tworzone jako substytuty lub alternatywy dla tradycyjnych popularnych programów. Na rynku dostępne są programy online z różnych kategorii. Możemy zaliczyć do nich edytory tekstu, takie jak np. Word Live czy Google Docs, Photopea. Są to programy zajmujące się edycją tekstu, grafiką czy obróbką zdjęć. W sieci znajdziemy też programy oferujące edycję audio i wideo, czy tworzące animacje.
Programy tego typu są najczęściej dostępne za darmo dla wszystkich osób. Czasami będziemy mogli skorzystać z nich anonimowo, a czasami będziemy musieli założyć darmowe konto. Niektóre programy mogą oferować również dodatkowo płatne opcje premium rozszerzające zakres podstawowego funkcjonowania danego programu.
Jak się ich używa?
Jednym z głównych pytań jakie możemy zadawać przy temacie darmowych programów online, jest to, jak się ich używa, nie instalując ich na naszym komputerze. Sposób działania jest co najmniej zaskakujący, choć nie do końca.
Programów online używa się jedynie w sieci na stronach internetowych danego programu. Są one dostosowane w ten sposób, iż możemy korzystać z nich w przeglądarkach internetowych. Po wejściu do danego programu np. graficznego czy edytora tekstowego w oknie naszej przeglądarki zostanie uruchomiony konkretny program. Aby z niego skorzystać nie potrzebujemy wykonywać żadnych dodatkowych czy skomplikowanych czynności. Jest on przygotowany w taki sposób, aby mógł być uruchomiony jednym kliknięciem w oknie przeglądarki.
Jeśli już uruchomimy dany program, możemy rozpocząć korzystanie z niego. Możemy tworzyć nowe projekty, edytować je, a także zapisywać zmiany. Będziemy mogli również pobierać dokumenty stworzone w danym programie na nasz komputer, a także wgrywać i edytować te, które posiadamy z innych źródeł. Opcjonalnie programy tego typu mogą posiadać wbudowaną przestrzeń dyskową i zapisywać wszystkie projekty na naszym koncie. Jeśli będziemy zatem chcieli użyć danego programu, będziemy mogli kontynuować rozpoczętą już pracę.
Program przestaje działać z chwilą zamknięcia okna przeglądarki. Jest to równoznaczne z wyłączeniem programu. Niektóre programy mają jednak wbudowaną opcję automatycznego zapisu postępów, a dzięki temu możemy powrócić do programu i naszej pracy którą zamknęliśmy w przyszłości.
Jakie mają zalety?
Darmowe programy online w sieci są przede wszystkim bardzo dobrą i skuteczną alternatywą dla tradycyjnych programów, które musimy kupić i zainstalować na naszym komputerze. Są one darmowe i nie wymagają ponoszenia kosztów ich użytkowania. Jest to jeden z największych plusów, gdyż często programy komputerowe potrafią kosztować nawet kilkaset złotych za jedną instalację. Korzystając z darmowych programów online w sieci możemy zatem zaoszczędzić sporo środków.
Wbrew pozorom do plusów darmowych programów w sieci można zaliczyć również ich funkcjonalność. Programy te stoją przynajmniej na średniozaawansowanym poziomie i pozwalają na komfortową pracę. Jest to stosunkowo wysoki poziom odwzorowania programów, na których bazują. Z pewnością taki poziom funkcjonalności wystarczy osobom potrzebującym programów do podstawowych prac, którzy nie są niezwykle wymagający.
Samo obsługiwanie darmowych programów w internecie jest również bardzo proste. Nie musimy znać się w żadnym stopniu na nowych technologiach, czy konfigurować i instalować aplikacji. Z programów możemy korzystać w każdym miejscu na świecie, mając jedynie dostęp do internetu.
Sporym plusem programów online jest fakt, iż są one kompatybilne ze wszystkimi najważniejszymi typami plików w danej kategorii. Oznacza to, iż możemy edytować w nich gotowe już pliki, a także tworzyć pliki w popularnych formatach typowych dla dokumentów tekstowych czy zdjęć. Wiele osób obawia się iż tworząc dokument w takim edytorze, będą musiały korzystać z niego również w późniejszym czasie. Tak stworzony dokument będzie mógł, jednak być przetwarzany i odczytywany w innych dowolnych w programach danego typu – nawet tych oryginalnych które zainstalowaliśmy do tej pory na naszym komputerze.
Kiedy warto z nich korzystać?
Z darmowych programów w internecie warto korzystać zawsze, gdyż są one legalne, dopracowane i funkcjonalne. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których zwłaszcza warto po nie sięgać.
Pierwszą sytuacją w której warto korzystać przede wszystkim z tego typu programów jest ta, kiedy nie potrzebujemy zaawansowanych czy rozbudowanych funkcjonalności. W takiej sytuacji darmowe programy online w zupełności wystarczą nam do podstawowej pracy, a my nie będziemy musieli korzystać z drogich programów desktopowych.
Darmowe programy online będą również bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli często przemieszczamy się. Nie będziemy musieli dbać w takiej sytuacji o to, aby zawsze mieć przy sobie konkretną wersję zainstalowanego programu lub konkretnego urządzenia np. laptopa czy telefonu. Korzyści darmowych programów docenią również firmy, które potrzebują programów komputerowych do celów pracowniczych czy komercyjnych. Wykorzystując darmowe programy w sieci, marki te będą mogły zaoszczędzić bardzo duże ilości środków, a także nie będą musiały zajmować się obsługą i konserwacją, a także utrzymaniem konkretnych programów komputerowych co wbrew pozorom też potrafi być uciążliwe.