Oszczędzanie jest trudne i wymaga wyrzeczeń. Tak myśli mnóstwo osób. I rezygnuje jeszcze przed startem. To oczywiście nie jest prawda. Oszczędzanie jest proste pod warunkiem, że wyrobimy sobie dobre nawyki.
Drobne kwoty = Spore oszczędności
Oszczędzanie pieniędzy nie musi się wiązać z wielkimi wyrzeczeniami. Zmiana czasami wystarczy zwykła zmiana przyzwyczajeń. Zacznijmy od kawy czy herbaty pitej na mieście. Mała czarna na wynos kosztuje, w zależności od wariantu od kilku do kilkunastu złotych za filiżankę. Wydawałoby się, że to niezbyt dużo. Jednak sytuacja się zmienia, gdy taką kawę pijemy kilka czy kilkanaście razy w tygodniu. To samo dotycz lunchów zabieranych do biura. Gotowe kanapki czy lunch w knajpce mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zaoszczędzimy zatem sporo pieniędzy kiedy zaczniemy zabierać jedzenie z domu. Dodatkowo samodzielne przygotowanie posiłków pozwala nam zdecydowanie lepiej zadbać o naszą dietę. Na takich działaniach skorzysta nie tylko nasz domowy budżet, ale i zdrowie.
Kolejna istotna kwestia to nasze codzienne zakupy. Zanim wybierzemy się do sklepu zróbmy listę wszystkich potrzebnych rzeczy. Dokładnie przejrzyjmy szafki kuchenne i lodówkę. Dzięki temu dowiemy się jakie produkty mamy już w domu.
Kupowanie z listą pozwoli nam oszczędzić czas i pieniądze. Będziemy mieć mniejszą pokusę, żeby kupować zbędne rzeczy. Jeśli chodzi o promocje to podchodźmy do nich ze zdrowym rozsądkiem. Nie kupujmy czegoś zupełnie niepotrzebnego tylko dlatego, że coś jest tańsze. Na promocjach warto kupować produkty, które lubimy i które mają dość długą datę przydatności do spożycia. Może to być na przykład kawa, herbata, makaron, pomidory w puszkach.
Jeśli lubimy czytać i jednocześnie nie chcemy wydawać zbyt wiele, to warto wybrać się do najbliższej biblioteki. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do nowych książek całkowicie za darmo.
Domowy budżet pod lupą
Specjaliści od oszczędzania zalecają prowadzenie domowego budżetu. Warto zapisywać sobie wszystkie wydatki i dochody. Dzięki temu dowiemy się na co wydajemy najwięcej. Taka dokładna analiza pozwoli nam poszukać oszczędności. Być może warto zmienić operatora sieci komórkowej czy zrezygnować z nieużywanych karnetów na siłownię. Jeśli planujemy zakup nowych sprzętów AGD, to wybierajmy takie, które są energooszczędne.
Na zakupach możemy również nieco zaoszczędzić. Wystarczy, że skorzystamy z kuponów rabatowych czy kart lojalnościowych. Warto też zastanowić się nad przystąpieniem do któregoś z programów typu cash back. Co prawda zaoszczędzona kwota z jednej transakcji nie jest zbyt duża, ale w skali roku możemy nazbierać sporą sumkę.
Jeśli mamy problem z kontrolowaniem codziennych wydatków, to zrezygnujmy z płatności kartą na rzecz gotówki. Znacznie łatwiej nam będzie obserwować ile pieniędzy wydaliśmy danego dnia.
Gruntowne porządki
Większość z nas ma sporo rzeczy, których nie używa. Książki, cuchy, nieużywany od lat sprzęt sportowy. To wszystko możemy bez problemu sprzedać. Nieużywane przedmioty znajdą nowego wściela, a mu zyskamy sporo miejsca w domu i pieniędzy…
Na zachodzie popularne są wyprzedaże garażowe tzw. garaże sale. W Polsce wystawki przed domem są mniej popularne, ale wiele niepotrzebnych rzeczy można próbować wystawić na Allegro, OLX, Gumtree czy innym lokalnym serwisie ogłoszeniowym.
DYSKUSJA