Poradniki zakupowe

Ranking darmowych programów do faktur online

program do faktur

DYSKUSJA

Fakturowanie to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych przez przedsiębiorców i osób posiadających własną firmę. Nie wszyscy jednak posiadają na tyle dużą skale działalności, by móc korzystać z zaawansowanych systemów księgowych czy do fakturowania. W większości przypadków, mali przedsiębiorcy (choć nie tylko) spokojnie mogą korzystać z dobrodziejstwa i licznych programów do fakturowania online. Niektóre z nich są darmowe lub oferują darmowe funkcjonalności w ograniczonym zakresie.

Programy do fakturowania to narzędzia, które znacząco ułatwiają działalność małych i średnich przedsiębiorców. Pozwalają one na wystawianie faktur i rachunków bez konieczności korzystania z pomocy specjalistycznych firm księgowych. Programy te są dostępne zwykle w wersji płatnej lub darmowej, a niektóre z nich oferują możliwość bezpłatnego testowania funkcjonalności przez określony czas, aby zachęcić użytkowników do zakupu wersji premium. Niektóre programy posiadają również wersję mobilną, co ułatwia korzystanie z nich z poziomu tabletu lub telefonu. Dzięki tym narzędziom przedsiębiorcy mogą skutecznie zarządzać swoimi finansami, oszczędzając czas i pieniądze oraz unikając błędów w księgowości.

fakturowanie

Najważniejsze funkcjonalności

Najważniejsze funkcje jakie oferują darmowe programy do faktur to jak sama nazwa wskazuje – Wystawianie faktur. Najlepiej by takie oprogramowanie, nawet w wersji darmowej umożliwiało wystawienie faktury w języku obcym. Programy te umożliwiają wystawianie faktur w sposób łatwy i szybki, bez konieczności korzystania z papierowych dokumentów. Większość z nich jest przemyślana i posiada wbudowane mechanizmy przyspieszające wystawienie faktury jak automatyczne sprawdzenie firmy w bazie VIES czy GUS w celu zaczytania i uzupełnienia danych kontrahenta. W najlepiej zaprojektowanym oprogramowanie czas potrzebny na wystawienie faktury można skrócić nawet do 30 sekund.

Nieoczywistą funkcjonalnością, ale ważną w prowadzeniu działalności gospodarczej jest możliwość edycji wystawionych faktur. W końcu każdemu zdarzają się błędy – zamiast usuwać czy korygować fakturę zaraz po jej wystawieniu warto móc ją edytować zanim wyślemy ją do klienta.

Programy te pozwalają na zdefiniowanie swojego schematu numerowania faktur i automatycznego numerowania faktur – programy posiadają system automatycznego numerowania faktur, co ułatwia prowadzenie księgowości i zapobiega błędom.

Kolejną ważną funkcjonalnością, która pomaga w prowadzeniu działalności jest szybkie tworzenie faktur – programy pozwalają na szybkie i proste tworzenie faktur, poprzez dodawanie produktów/usług oraz automatyczne sumowanie wartości.

Historia i przechowywanie faktur to również niezbędna funkcja w programach umożliwiających przechowywanie faktur w systemie, dzięki czemu można je łatwo wyszukać i odtworzyć w razie potrzeby.

Integracja z systemami płatniczymi – programy pozwalają na integrację z różnymi systemami płatniczymi, dzięki czemu można łatwo akceptować płatności online. Niektóre systemy można zintegrować także z portalami sprzedażowymi jak Allegro.

Najlepsze programy do faktur umożliwiają także śledzenie płatności, dzięki czemu łatwo można zarządzać wpływami za faktury faktury i przypominanie klientom o terminach płatności w razie potrzeby.

Raportowanie i analizowanie danych – programy pozwalają na generowanie różnych raportów i analizowanie danych finansowych, co ułatwia prowadzenie księgowości. Dodatkowo są zawsze aktualne pod kątem zgodności z aktualnymi przepisami podatkowymi i księgowymi – pozwalają na integrację JPK.

Najlepsze programy do fakturowania za darmo

Istnieje wiele darmowych programów do wystawiania faktur online, które mogą pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oto kilka z nich:

iFirma

ifirma darmowy program do faktur

Rozwiązanie iFirma jest uznawane za jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do wystawiania faktur w darmowej subskrypcji. W wersji darmowej można wystawić maksymalnie 3 faktury. Otrzymuje się także dostęp do archiwum faktur oraz prostego systemu CRM wraz z kalendarzem do zarządzania bazą klientów i produktów / usług. Ifirma do fakturowania udostępnia także bezpłatną aplikację na Android i iOS.

Oprogramowanie pozwala wystawić każdy rodzaj faktury – od faktury krajowej przez fakturę na usługi budowlane aż po fakturę eksportu towaru oraz rachunki seryjne, krajowa sprzedaż, w walucie i wewnątrzwspólnotowe. W podstawowym pakiecie można przesyłać fakturę bezpośrednio do klienta, drukować PDF oraz generować zestawienia JPK. Plusem przyspieszającym generowanie faktury jest możliwość pobrania danych z CEIDG czy GUS.

W wersji rozszerzonej Ifirma udostępnia API oraz integrację eCommerce np. z Presta Shop czy Allegro.Więcej informacji o rozwiązaniu na stronie iFirma.

Fakturownia

Darmowy program do wystawiania faktur online, który oferuje także wiele innych narzędzi dla przedsiębiorców, takich jak tworzenie ofert i raportów finansowych. Działa zarówno na poziomie przeglądarki internetowej, jak i aplikacji dostępnej na systemy iOS i Android. Program posiada w wersji darmowej limit do 3 faktur miesięcznie, nielimitowaną liczbę klientów, umieszczenie własnego szablonu oraz logo i wysyłki dokumentów pocztą elektroniczną.

mOrganizera finansów

Bezpłatny program do wystawiania faktur online od mBanku, który oferuje także narzędzia do automatycznego pobierania danych kontrachentów z GUS i CEIDG, dostęp dla księgowej oraz pomoc techniczną w godzinach pracy infolinii. Program nie posiada limitów jeśli chodzi o wystawienie faktur z możliwością bezpośredniej wysyłki do klienta.

Infakt

infakt program do faktur

Darmowy pakiet Infaktu oferuje możliwość wystawienia 3 faktur w miesiącu dla maksymalnie 3 klientów. Niestety to drugie ograniczenie może być kłopotliwe, gdyż inne darmowe programy do fakturowania posiadają zdjęty limit na ilość kontrahentów. Za zaletę można uznać dostęp do aplikacji z poziomu przeglądarki jak i aplikacji na telefon, obsługę wielu walut, zagranicznych kontrachentów.

Edit: Infakt obecnie nie jest już darmowy. Najtańszy abonament kosztuje 5 PLN netto / m-c i posiada funkcjonalność starego darmowego pakietu.

Streamsoft Firmino

Program w wersji darmowej oferuje wystawienie do 3 faktur w miesiącu, wszystkie rodzaje faktur oraz bazę klientów i produktów. Dodatkowo udostępniony jest prosty system CRM.

Faktura XL

Darmowa wersja pozwala na wystawianie do 10 faktur co miesiąc w 9 dostępnych językach. Program pozwala na wystawienie 32 rodzajów faktur, nie ma limitów jeśli chodzi o ilość klientów i produktów. Posiada integrację z KSeF oraz całodobowe wsparcie.

Faktura.pl

Oprócz podstawowych funkcjonalności oferuje pakiet korzyści jak zniżki na oprogramowanie oraz usługi w firmach partnerskich, powiadomienia SMS, zaawansowaną windykację faktur, możliwość zaoferowania klientom bramki do płatności, obsługa faktur cyklicznych, automatyczne wysyłanie faktury do klienta, Niestety program nie oferuje darmowego pakietu. Pełną funkcjonalność można testować wyłącznie przez 90 dni.

Bimanago.com

Bimanago to podstawowy program do wystawiania faktur online. Posiada wszystkie niezbędne funkcje. Co ciekawe z programu do fakturowania Bimanago można korzystać bez logowania i rejestracji. Samo użytkowanie programu do faktur jest proste i szybkie. Bez zbędnych wodotrysków i udziwnień.

e-mikrofirma

E-mikrofirma to rządowy program wspierany przez Ministerstwo Finansów. Z pomocą aplikacji e-mikrofirma wystawisz i zapiszesz faktury krajowe, stworzysz ewidencję VAT oraz wygenerujesz pliki JPK_VAT i JPK_FA. Do logowania w aplikacji należy korzystać z z login.gov.pl lub aplikacji mObywatel. Program jest całkowicie bezpłatny i nie posiada żadnych limitów.

A Wy jaki program do faktur polecacie?

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
1
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
1
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

2 Komentarze

  1. Skoro to ranking darmowych programów to głównym kryterium powinno być to co dostajemy za darmo.
    Ktoś kto szuka darmówki, chce mieć możliwość wystawiania jak najwięcej bez opłaty, najwięcej oferuje FakturaXL, bo aż 10 sztuk co miesiąc, a pozostałe tylko 3.

  2. A dlaczego w tym zestawieniu nie ma darmowego efaktura24 ?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać