Ryżowar – gotuj ryż jak mistrzowie kuchni azjatyckiej. Jak działa garnek do gotowania ryżu?
DYSKUSJA

Ryż to jedno z najpopularniejszych składników dań kuchni azjatyckiej. Gotowanie ryżu może wydawać się prostą czynnością. Nic bardziej mylnego. Wiele osób robi to źle i nie wie o istnieniu specjalnych garnków do gotowania ryżu – ryżowarów.
gotowanie ryżu

Najczęściej popełniane błędy podczas gotowania ryżu

Do najczęstszych błędów z gotowaniem ryżu można zaliczyć chociażby stosowanie niewłaściwej proporcji wody do ryżu. Często gotujemy zbyt dużo wody i dodajemy tylko niewielką ilość ryżu, a następnie odcedzamy go na sicie. Warto pamiętać, że ilość wody powinna wynosić tylko dwa razy więcej niż ilość ryżu. Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby nie mieszać ryżu podczas gotowania. Warto przykryć garnek pokrywką i nie podnosić jej, aż do momentu, gdy ryż będzie już ugotowany. Po zakończeniu gotowania nie należy płukać ryżu. Nie ma potrzeby, aby to robić, ponieważ spowoduje to, że ryż będzie zimny i niesmaczny. Ponadto, woda może spłukać skrobię, co może wpłynąć na konsystencję i smak ryżu, szczególnie w przypadku ryżu kleistego. Jednym, ze sposobów na bezbłędne przygotowanie ryżu są garnki do gotowania ryżu

Jak działa ryżowar?

Aby ułatwić maksymalnie gotowanie ryżu, w Azji powstają specjalne garnki do jego przyrządzania. Potocznie w Polsce określa się je mianem ryżowarów. Garnek ten sprawia, że ryż będzie smakował perfekcyjnie. Korzystając z tego urządzenia unikniesz wielu problemów opisanych w pierwszej części naszego poradnika, np. dylematu, ile wody należy dodać do garnka czy jaki rodzaj naczynia należy wybrać. Ponadto, unikniesz takich problemów jak rozgotowany, niesmaczny lub pozbawiony minerałów i cennych witamin ryż.

Ryżowar to specjalny garnek, który został stworzone z myślą o profesjonalnym gotowaniu ryżu. Swoim wyglądem przypomina zwykły garnek, jednak jest wyposażony w grzałkę, której pracą sterujemy za pomocą specjalnego pokrętła lub przycisków.

Od tradycyjnego garnka ryżowar różni się także kilkoma istotnymi cechami. Przede wszystkim, posiada specjalną konstrukcję z dwóch oddzielnych części – głównego garnka i wewnętrznego wkładu.

Wewnętrzny wkład posiada otwory lub sitko, które umożliwią równomierne ugotowanie ryżu. Otwory pozwalają na swobodne przepływanie pary między dwoma komorami, dzięki czemu ryż jest gotowany na parze, a nie gotowany w wodzie, jak w przypadku tradycyjnego garnka. Ponadto, specjalny garnek do ryżu jest zwykle wyposażony w pokrywkę z dokładnie dopasowanym otworem, który zapewnia kontrolowany przepływ pary, zapobiegając jednocześnie parowaniu wody w czasie gotowania.

Po umieszczeniu ryżu w ryżowarze, należy dodać odpowiednią ilość wody, a następnie przykryć go pokrywą. Włączając urządzenie, po kilkunastu minutach ryż jest gotowy. Przydatną funkcją ryżowaru jest możliwość utrzymywania ciepła po ugotowaniu ryżu. Niektórzy zaawansowani użytkownicy ryżowarów potrafią ugotować w nim nie tylko ryż czy kaszę, ale również makaron, zupę, dania jednogarnkowe, jak m.in. leczo.

Garnek do gotowania ryżu – gwarancja perfekcyjnego gotowania

Rezultatem korzystania z dobrodziejstwa specjalnego garnka jest perfekcyjnie ugotowany ryż. Jest on zwykle bardziej puszysty, miękki i dobrze ugotowany na parze, co pozwala na uzyskanie idealnej konsystencji i smaku, który jest trudny do osiągnięcia w przypadku tradycyjnego garnka.

Ze względu na specjalną konstrukcję, takie garnki są zwykle droższe niż tradycyjne garnki, jednak stanowią opłacalną inwestycję. Ceny porządnych ryżowarów marki Tristar w sklepie sushi-sklep.pl zaczynają się już od 180 zł.

info

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Sledź naszą Grupę na Facebooku , profil na Instagramie lub skomentuj. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
1
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

Tematy:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać