Promocje

Shopee znika z Polski – jakie są powody zakończenia działalności?

shopee znika z polskiego rynku

DYSKUSJA

Sho pi pi pi pi… Dla jednych to powód do smutku. Dla innych powód do radości. Na pewno cieszyć się będą ci, którzy nienawidzili reklamy Shopee, a dokładnie ich słynne piosenki reklamowe.

Zostało już mało czasu na złożenie zamówień na platformie Shopee. 12 stycznia gruchnęła wiadomość, że Shopee zamyka działalność w Polsce, a ostatnie zamówienia będzie można składać do 13 stycznia 2023. Takie informacje to w pewnym sensie niespodzianka. Szczególnie, że nie było wcześniej żadnych poważnych sygnałów zwiastujących, że może dojść do takiego radykalnego rozwoju sytuacji w polskim oddziale.

„Z żalem informujemy, że platforma Shopee Polska kończy działalność. Od 13 stycznia 2023 r. godz. 23:59 możliwość składania nowych zamówień za pośrednictwem platformy Shopee Polska zostanie wstrzymana” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Pierwsze przecieki, że coś jest nie tak pojawiły się co prawda w październiku ubiegłego roku. Media obiegła wówczas wiadomość o zwolnieniach, które dotknąć miały także polskich pracowników (Shopee zrezygnował z kilku krajów w Ameryce Południowej – Argentyny i zamknął lokalną działalność w Chile, Kolumbii i Meksyku). Mimo wszystko rynek potraktował te informacje bardziej jako chęć optymalizacji czy dostosowania się do Polskich realiów. Raczej nikt nie spodziewał się, że Shopee opuści Polskę. Szczególnie, że większość zwolnień (ok. 7 tys. pracowników, czyli ok. 10 proc. swojej siły roboczej) zostało dokonanych poza Europą.

O szoku mogą mówić także partnerzy reklamowi współpracujący z Shopee. Prawdopodobnie decyzja o zamknięciu działalności w Polsce zapadła na wyższym szczeblu i na pewno nie w Polsce czy w Europejskim oddziale. Partnerzy afiliacyjni, którzy współpracowali z Shopee dopiero po oficjalnej decyzji zaczęli zamykać swoje programy reklamowe.

W podobnym szoku mogą być firmy sprzedające przez platformę jak i sami kupujący. W końcu ci ostatni dowiedzieli się o zniknięciu z Polski w dość niespodziewany sposób.

Jak się okazuje – wszystkie zamówienia złożone przed 13 stycznia 2023 r. godz. 23:59 „zostaną zrealizowane standardowo, a wsparcie i obsługa zamówień pozostanie dostępna dla Użytkowników, którzy złożyli zamówienia na naszej platformie”.

shopee wkurzająca reklama

Powody wycofania się Shopee z polskiego rynku

Dlaczego Shopee wycofuje się z Polski? Mogły być różne przyczyny, takie jak trudności w konkurencji z innymi platformami e-commerce, brak odpowiedniej bazy klientów lub nierentowność działalności w tym kraju. Bez dodatkowych informacji trudno jest dokładnie określić powód wycofania. Na pewno prawdy nie zdradzi właściciel platformy – firma Sea Ltd.

Jedną z głównych przyczyn zakończenia działalności platformy w Polsce można podać silną pozycję jej głównego konkurenta – Allegro. Trzeba przyznać, że z Allegro nie wygrał światowy gigant Ebay, który po wielkim wejściu do Polski szybko zniknął, utrzymując właściwie kilku pracowników i polskojęzyczny interfejs platformy aukcyjnej.

Jakimś spektakularnym sukcesem w starciu z Allegro nie może pochwalić się także Amazon – który co prawda po wielu latach jest obecny w Polsce, ale trzeba przyznać że popularność zakupów w tym sklepie nie jest najwyższa (jak na taką skalę działalności na Świecie).

Przypomnijmy – Shopee jest to platforma e-commerce, która pozwala sprzedawcom na sprzedawanie swoich produktów online, a kupującym na zakup produktów przez internet. Platforma oferuje różne kategorie produktów, w tym modę, elektronikę, artykuły codziennego użytku, zabawki i inne. Shopee jest obecne w kilku krajach Azji i Europy, oferując swoje usługi w języku lokalnym.

Shopee był reklamowany przez różne osoby i organizacje. Wiele reklam było emitowanych w telewizji, radiu, internecie i prasie, a także na bilbordach i innych nośnikach reklamowych.

W niektórych krajach, Shopee był reklamowany przez popularnych influencerów oraz gwiazdy, którzy występowali w reklamach telewizyjnych i internetowych. Często były to osoby związane z branżą mody lub elektroniką, które rekomendowały platformę jako miejsce do zakupu produktów z tych kategorii. Najbardziej znanym bohaterem kampanii reklamowych Shopee był Christiano Ronaldo.

info

Skorzystałeś z promocji? Polub nasz profil na lub skomentuj!

Jaka jest Twoja reakcja?

Super
0
Lubię to
0
Kocham
0
Zmieszany
0
Wrr
0
Piotr Kowalski
Jest poszukiwaczem prawdy. Spaceruje tam i z powrotem i poszukuje prawdziwej prawdy. Zadaję pytania. Robi to co lubi i jest wolnym człowiekiem.

4 Komentarze

  1. Jak dla mnie shopee było super , z zagranicy paczki dochodziły , było tanio i ogólnie fajnie się kupowało . A allegro dla mnie to dno , drogo i raz na rok może tam coś kupię .

  2. nie dziwota, ten co tworzyl te reklamy powinien siedziec……

  3. To kupowałem często i nie raz wracałem a ja allegro traktują jak śmiecia taka pojebanym mają regulamin że szczęka odpada a jak chcesz coś wyjaśnić to żadne z nich nie odpowiada mailowo a tym bardziej na telefon a tu pełen serwis lepszy od allegro o 2000% wolałbym by allegro zniknęłoby z rynku aby ktoś je kupił i zamkną bo tam jest dno z obsługą klienta

    1. Jeśli pisałeś w takim języku jak tutaj, to nie dziwię się że nie odpisywali. Wszędzie obowiązują jakieś zasady kultury…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się też spodobać

Więcej w:Promocje