Do wielu zadań, niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera, urządzeń mobilnych lub komputera, używamy słuchawek bezprzewodowych. Są coraz popularniejsze, bo zapewniają duży komfort, czyli większą swobodę ruchów i brak przewodu, który tylko pląta się i przeszkadza. To, że nie ma kabla, sprawia też, że można z nich korzystać w pewnej odległości od sprzętu, do którego są podłączone. Co warto o nich wiedzieć?
Słuchawki dla każdego
Nie dziwi więc to, że są często wybierane przez różne osoby, nie tylko te, które używają ich do słuchania muzyki czy oglądania filmów w domu, ale też przez aktywnych fizycznie. Dla biegaczy, rowerzystów czy trenujących na siłowni to duża odmiana, bo podczas treningu nic nie przeszkadza i można skupić się na tym, co w tej chwili najważniejsze, a nie irytować niewygodą.
Różne rodzaje transmisji
Możemy zastanawiać się, że skoro nie mają kabla, to jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do komputera? Jak do smartfona i innych urządzeń? Tak naprawdę możliwe jest to na wiele sposobów, ale wszystko zależy od technologii, która zastosowana została w danym modelu. Może być to transmisja radiowa, czyli słuchawki komunikują się z wybranym sprzętem za pomocą sygnału radiowego. To rozwiązanie ma jednak wady, bo występują tu opóźnienia i szumy.
Inną opcją, zresztą o wiele bardziej popularną, jest transmisja Wi-Fi. Co najistotniejsze, możemy tu oczekiwać wysokiej jakości sygnału, bo urządzenie nie jest wrażliwe na różne zakłócenia. Wcześniej, jeszcze przed Wi-Fi królowała transmisja Bluetooth, ale dzisiaj już jest rzadziej stosowana, a do lamusa całkowicie już odchodzi transmisja na fale podczerwone.
Jakie typy słuchawek są dostępne?
Mamy tu dwa główne typy: nauszne (z tzw. pałąkiem) oraz douszne. Te pierwsze mogą mieć różną konstrukcję – otwartą, półotwartą lub zamkniętą. Idealne do zastosowań domowych – słuchania muzyki i oglądania filmów. Zapewniają wysoką jakość dźwięku. Douszne zaś to dobry wybór, jak często podróżujemy i regularnie uprawiamy sport. Wśród dousznych znajdziemy też dokanałowe, jakie wkłada się do wnętrza ucha. Dodatkowo uszczelniane świetnie izolują dźwięki otoczenia.
Inne ważne opcje
Sprawdźmy pasmo przenoszenia, które informuje, jaki zakres dźwięku wygenerują słuchawki. Standardowe pasmo waha się od 16 Hz do 20 kHZ. Powinno być szerokie, im bardziej, tym lepiej. Zaprzyjaźnimy się też z pojęciem impedancji, a im wyższa jej wartość, tym większa odporność na szumy. Optymalny przedział to 16-64 Om, co gwarantuje zadowalający odbiór dźwięku. Przekonajmy się też, jaka jest ich czułość (ogólna głośność słuchawek), zasięg działania (tu najlepiej wypada cyfrowa transmisja Wi-Fi) oraz ile wynosi czas pracy (im dłuższy, tym lepiej, bo rzadziej będziemy musieli je podłączać do prądu). Co równie ważne, jeszcze przed zakupem, sprawdźmy w sklepie, jak nam się je nosi, bo jak będą źle dopasowane, to po pewnym czasie odczują to nasze uszy i ściśnięta głowa.
Weźmy te wszystkie parametry pod uwagę, by wybrać rozsądnie. Oferta jest bardzo bogata, więc łatwo znaleźć coś odpowiedniego w konkretnym przedziale cenowym.
DYSKUSJA